Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A B. 4631. feladat (2014. április)

B. 4631. Az egy síkban fekvő k0, k1, k2, k3 körök páronként kívülről érintik egymást; ki és kj érintési pontja Tij. Legyen k0 középpontja O; sugara r. Legyen a T12T23T31 kör középpontja U, sugara pedig R. Igazoljuk, hogy

OU2=R24Rr+r2.

(6 pont)

A beküldési határidő 2014. május 12-én LEJÁRT.


Megoldás. Kettő segédállítással kezdünk:

1. segédállítás: Tegyük fel, hogy a c1 és c2 körvonalak nem metszik egymást. Ekkor létezik olyan inverzió, amely a c1 és c2 köröket koncentrikus körökbe képezi.

Az 1. segédállítás bizonyítása: Legyen c1 középpontja O1, c2 középpontja O2. Ha O1=O2, akkor bármilyen O1 pólusú inverzió megfelel.

Ha O1O2, akkor legyen a c1 és c2 körök hatványvonala h. Mivel c1 és c2 nem metszi egymást, h sem metszi a c1 és c2 körök egyikét sem. Legyen Hh hatványvonal tetszőleges pontja. A hatványvonal definíciója miatt H-ból a c1 és c2 körökhöz egyenlő hosszú érintők húzhatóak, jelöljük ezek közös hosszát e-vel, és tekintsük a H középpontú, e sugarú c kört. Világos, hogy c merőlegesen metszi c1-et és c2-t. Továbbá c két pontban metszi az f=O1O2 centrális egyenest. Legyen ezen metszéspontok egyike P, k pedig egy P középpontú tetszőleges kör (1. ábra).

1. ábra

Megmutatjuk, hogy a k-ra vonatkozó inverzió a kívánalmaknak eleget tesz. Legyenek értelemszerűen a megfelelő körök és egyenesek k-ra vonatkozó inverz képei a c1 és c2 körök, valamint az f és c egyenesek. Az inverzió szögtartása miatt f és c merőlegesen metszi c1 és c2 mindegyikét, vagyis az egymástól különböző f és c egyenesek illeszkednek a c1 és c2 körök középpontjaira. Ebből következik, hogy a c1 és c2 körök középpontja közös, vagyis c1 és c2 koncentrikusak. Ezzel a segédállítást beláttuk.

1. megjegyzés: A gondolatmenetből kiolvasható, hogy a különböző H középpontú körök szükségképpen ugyanabban a két pontban metszik az e centrálist. A háttérben valójában a c1 és c2 körök által generált elliptikus körsor, valamint a rá ortogonális (más szóhasználattal hozzá konjugált) hiperbolikus körsor geometriája húzódik, amiről bővebben Hajós György: Bevezetés a geometriába c. könyvének 40. pontjában olvashatunk.

2. megjegyzés: Az állítás erősíthető, előírhatjuk, hogy a koncentrikus c1 és c2 körök közül melyik legyen a belső, és melyik a külső. Ehhez a két kapott lehetséges P pont közül kell a megfelelőt kiválasztanunk. Ennek részletes belátását az olvasóra bízzuk, a továbbiakban csak azt fogjuk felhasználni, hogy ha c1 belsejében van c2, akkor elérhető, hogy c2 is c1 belsejében legyen; ehhez egy mindkét körön kívüli pólusra kell invertálni.

3. megjegyzés: Ha a c1 és c2 körök metszik egymást, nyilvánvalóan nincs olyan inverzió, amely őket koncentrikus körökbe képezi.

2. segédállítás: Legyen a k kör középpontja O, egy O-ra illeszkedő egyenes, A, B, C és D pedig négy különböző, O-tól különböző pont -en. A k-ra vonatkozó inverzió az A, B, C és D pontokat rendre az A, B, C és D pontokba képezi. Ekkor

ACCB:ADDB=ACCB:ADDB,

ahol az XYYZ arányhoz pozitív előjelet rendelünk, ha Y¯XZ, egyébként pedig negatívat.

A 2. segédállítás bizonyítása: Válasszuk a koordinátarendszert úgy, hogy O legyen az origó, k sugara legyen egységnyi, és az egyenes egybeessen az x-ten­gellyel. Ekkor az állítás ekvivalens a könnyen ellenőrizhető

accb:addb=1a1c1c1b:1a1d1d1b

azonossággal. Ezzel a 2. segédállítást beláttuk.

4. megjegyzés: A 2. segédállítás egy speciális esete annak a ténynek, hogy az inverzió tartja a kettősviszonyt, lásd Dobos Sándor, Hraskó András, Kiss Géza, Surányi László: Geometria, 11.–12. évfolyam c. könyvében a 3.8. szakasz 3.2. és 3.3. feladatait, illetve Szőkefalvi-Nagy Béla: Komplex függvénytan c. könyvének 3. fejezetét.

Ezután rátérünk a feladat megoldására. Az állítás csak abban az esetben igaz, ha a négy érintkező kör közül k0 a középső, először ezzel az esettel foglalkozunk.

Legyen k4T12T23T31 kör. Világos, hogy k4 a belsejében tartalmazza k0-t, és merőlegesen metszi a k1, k2 és k3 köröket. Tegyük fel, hogy OU és messe az OU egyenes k4-et az A és D pontokban, k0-t a B és C pontokban a 2. ábra szerint. Az 1. segédállítást, illetve a 2. megjegyzést felhasználva hajtsunk végre egy alkalmas P középpontú k körre vonatkozó inverziót, amely a k0 és k4 köröket a koncentrikus k0 és k4 körökbe képezi, ahol k0k4 belsejében van. A k1, k2 és k3 körök k1, k2 és k3 képei is körök lesznek, amelyek merőlegesen metszik k4-et, és kívülről érintik k0-t. Az A, B, C és D pontok egy P pólusból induló félegyenesre illeszkednek, ezért A, B, C és D képeik is, de sorrendjük az eredetihez képest megfordul. Így az inverzió után a 3. ábrát kapjuk.

2. ábra                                                   3. ábra

Használjuk a 3. ábra jelöléseit, k0 és k4 közös centruma legyen ˆO. Mivel k1, k2 és k3 merőlegesen metszik k4-t, egymást páronként kívülről érintik, valamint érintik a k4-vel koncentrikus k0 kört, a sugaraik megegyeznek. Ebből könnyen látható, hogy ˆO^O1T12 derékszögű háromszög ˆO szöge 60, átfogójának felezőpontja M. Így k1 sugara egyrészt ^O1T01=2Rr, másrészt ^O1T12=3R, ahol r és R rendre k0 és k4 sugarát jelöli. Innen r=(23)R adódik, majd egyszerű számolással kapjuk, hogy

ABBD:ACCD=RrR+r:R+rRr=(3133)2=13.

Most alkalmazzuk a 2. segédállítást, amiből következik, hogy

ABBD:ACCD=13.

Bevezetve a d=UV jelölést a 2. ábra szerint AB=d+Rr, BD=R+rd, AC=R+r+d és CD=Rrd. Ezt visszahelyettesítve (1)-be nyerjük, hogy

R+drR+rd:R+r+dRrd=13,

amiből a bizonyítandó d2=R24Rr+r2 összefüggés egyszerű átszorzással következik.

Hátra van az O=U eset vizsgálata. Ekkor d=0 és az inverzió előtti ábránk lényegében megegyezik a 3. ábrával, így r=(23)R, és R24Rr+r2=0 is azonnal következik. Ezzel azt az esetet beláttuk, amikor k0 a középső kör.

4. ábra

Ha k0 nem a középső az adott négy páronként érintő kör közül, akkor az állítás nem igaz, de nagyon hasonló formula teljesül. Ez az eset az előzőhöz analóg módon kezelhető, ezért csak vázlatosan ismertetjük a lépéseket. A megfelelő inverzió után ismét a 3. ábrát kapjuk, ezért (1) továbbra is érvényes. Azonban ez esetben a 4.ábra szerint

AB=R+d+r,BD=d+rR,

AC=r+d+R  és  CD=drR.

Ezt (1)-be visszaírva, rendezés után a d2=R2+4Rr+r2 összefüggést kapjuk.


Statisztika:

7 dolgozat érkezett.
6 pontot kapott:Andi Gabriel Brojbeanu, Forrás Bence, Maga Balázs, Williams Kada.
5 pontot kapott:Machó Bónis.
2 pontot kapott:1 versenyző.
1 pontot kapott:1 versenyző.

A KöMaL 2014. áprilisi matematika feladatai