Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A B. 4641. feladat (2014. május)

B. 4641. Az S sík két részre vág egy szabályos oktaédert. Határozzuk meg a két rész térfogatának arányát, ha tudjuk, hogy S szabályos hatszögben metszi az oktaédert.

(6 pont)

A beküldési határidő 2014. június 10-én LEJÁRT.


Megoldás. Először megnézzük, hogy hányféleképpen lehet egy oktaédert szabályos hatszögben metszeni és ekkor mennyi az aránya a két résznek.

Ez a B.3741. feladat volt, melynek a megoldása is itt van: http://www.komal.hu/verseny/2004-05/B.h.shtml.

"Mivel a szabályos oktaéder csúcsai egy alkalmas kocka lapjainak középpontjai, könnyű látni, hogy az oktéder szemközti lapjai, melyek szabáyos háromszögek, egymással párhuzamosak. Azt sem nehéz megmutatni, hogy ha egy sík áthalad az oktéder egyik csúcsán, akkor a síkmetszetnek legfeljebb öt oldala lehet. Ha tehát egy sík szabályos hatszögben metszi az oktédert, akkor a hatszög hat csúcsa az oktéder hat különböző élének belső pontja lesz. Két szomszédos lap mindig ugyanakkora szöget zár be egymással, melynek nagysága 2arccos2/3<120. Ezért, ha a síkmetszet szabályos hatszög, akkor annak bármely P csúcsára és az oktéder P-t tartalmazó e élére igaz lesz, hogy az hatszög P-ből induló oldalai az e éllel mindig ugyanakkora β<90 szöget zárnak be. Minthogy pedig a hatszög minden egyes oldala az oktaéder valamely háromszöglapjának két oldalát köti össze, ez csak β=60 esetén lehetséges.

Helyezkedjen el a hatszög egyik oldala az oktéder ABD lapján, az AB éllel párhuzamosan. Az AD élre eső csúcs legyen H1, a BD élre eső csúcs pedig H2. A hatszög következő H3 csúcsa a BD élre illeszkedő BDE lap BE élén lesz úgy, hogy H2H3 a DE éllel párhuzamos. Ha a BE élre illeszkedő másik lap BEC, akkor a hatszög következő, H4 csúcsa az EC élre fog illeszkedni úgy, hogy H3H4 a BC éllel párhuzamos. A B csúcsból induló BA, BD, BE, BC élek ilyen sorrendben követik egymást, a BAC háromszög tehát az oktaéder egy olyan lapja, melyet a hatszög síkja elválaszt a DE éltől. Mivel H1H2 párhuzamos az AB éllel, H3H4 pedig a BC éllel, a hatszög síkja az AB és AC élekkel is párhuzamos, vagyis párhuzamos az ABC lap síkjával. Továbbá ha H1H2 rövidebb (hosszabb) az oktéder élének felénél, akkor H2H3 hosszabb (rövidebb) lesz annál, a hatszög nem lehet szabályos.

Megállapíthatjuk tehát, hogy a síkmetszet csak akkor lehet szabályos hatszög, ha a sík párhuzamos az oktaéder két szemközti lapjával, és azok között, tőlük egyenlő távolságra heyezkedik el. Ilyen síkot négyet találunk, és ezek megfelelők is lesznek, hiszen a keletkező hatszög minden oldala ugyanolyan hosszú lesz, és minden szöge is ugyanakkora lesz."

Az utolsó sorokból megmondhatjuk, hogy csak akkor lehet szabályos hatszögben metszeni az oktaédert, ha az átmegy a szabályos oktaéder középpontján mivel párhuzamos az oktaéder 2 szemközti lapjával és mindekettőtől egyforma távolságra van. Ebben az esetben pedig ez a sík felezi az oktaédert a két rész térfogatának aránya 1:1, mind a 4 részben ugyanez igaz.

Hraboczki Attila Márton (Budapest, Szent István Gimn., 9. o. t.)


Statisztika:

26 dolgozat érkezett.
6 pontot kapott:Ágoston Péter, Csépai András, Hraboczki Attila Márton, Maga Balázs, Schwarcz Tamás, Simkó Irén, Williams Kada.
5 pontot kapott:Di Giovanni Márk, Fekete Panna, Forrás Bence, Kúsz Ágnes.
4 pontot kapott:1 versenyző.
2 pontot kapott:11 versenyző.
1 pontot kapott:3 versenyző.

A KöMaL 2014. májusi matematika feladatai