![]() |
A B. 4651. feladat (2014. október) |
B. 4651. Az n pozitív egész számot egzotikusnak nevezzük, ha osztható a pozitív osztóinak számával. Bizonyítsuk be a következő állításokat:
a) Ha egy egzotikus szám páratlan, akkor ez a szám négyzetszám.
b) Végtelen sok egzotikus szám van.
(3 pont)
A beküldési határidő 2014. november 10-én LEJÁRT.
Megoldás. Az n=pk11⋅pk22⋅⋯⋅pkℓℓ prímtényezős felbontású pozitív egész szám pozitív osztóinak száma
d(n)=(k1+1)(k2+1)…(kℓ+1)=ℓ∏i=1(ki+1).
a) Ha az egzotikus szám páratlan, akkor minden osztója is csak páratlan lehet, tehát az osztók száma is páratlan. A fentiek alapján az osztók számát úgy kaptuk, hogy mindegyik prímkitevőhöz egyet adtunk és ezeket összeszoroztuk. Látjuk, hogy ki+1 minden i=1,2,…,ℓ esetén páratlan szám, vagyis minden ki páros. Az n szám mindegyik prímtényezőjének kitevője páros, az n négyzetszám.
b) Tekintsük az n=pp−1 alakú pozitív egészeket, ahol p páratan prímszám. Mivel a prímszámok száma végtelen, ezekből a számokból végtelen sok van. Az ilyen alakú számok osztóinak száma d(n)=p−1+1=p, tehát d(n)∣n. Ezzel végtelen sok egzotikus számot találtunk.
Kocsis Júlia (Dunakeszi, Radnóti Miklós Gimn., 10. évf.) dolgozata alapján
Megjegyzés: A feladat b) kérdésére bár a legtöbben a fenti konstrukciót választották, további érdekes egzotikus számokat is mutattak a versenyzők. A teljesség igénye nélkül ezek közül néhány:
32⋅p2,23⋅p,22m−1.
Statisztika:
264 dolgozat érkezett. 3 pontot kapott: 197 versenyző. 2 pontot kapott: 55 versenyző. 1 pontot kapott: 6 versenyző. 0 pontot kapott: 4 versenyző. Nem versenyszerű: 2 dolgozat.
A KöMaL 2014. októberi matematika feladatai
|