![]() |
A B. 4659. feladat (2014. október) |
B. 4659. Adott az egységkörlapon n pont. Legfeljebb mennyi lehet a páronkénti távolságaik szorzata?
(6 pont)
A beküldési határidő 2014. november 10-én LEJÁRT.
1. megoldás. Belátjuk, hogy a távolságok szorzata legfeljebb nn/2, amely értéket n=1-re mindig felvesz, n=2-re éppen egymással átellenes pontok esetén vesz fel, n≥3-ra pedig pontosan akkor veszi fel, ha egy, a körbe írt szabályos n-szög csúcsait jelöltük ki.
Az n=1 esetben nem lép fel távolság, vagyis akár nem értelmezzük a távolságok szorzatát, vagy üres szorzatként tekintünk rá. Utóbbi esetben az eredmény valóban 1=11/2.
Ha n=2, akkor triviálisan egy átmérő két végpontja adja a maximumális távolságot, az egyetlen fellépő távolság "szorzata" pedig ekkor 2=22/2.
A továbbiakban feltesszük, hogy n≥3.
Legyen P1,P2,…,Pn tetszőleges n darab pont a K egységkörlapon. Helyezzük el az ábrát a komplex síkon - legyen K az origó középpontú egységkörlap, és jelölje a P1,P2…,Pn−1,Pn pontokhoz tartozó komplex számokat z1,z2,…,zn−1,zn. Feltesszük, hogy páronként különböző pontokról van szó, egyébként a távolságszorzat nulla és triviális a kérdés.
Első lépésben belátjuk, hogy ha valamely Pi pont, mondjuk Pn az egységkör belsejébe esik, akkor kicserélhető olyan pontra az egységkörvonalon, amelyre már nagyobb a távolságok páronként vett szorzata. Vagyis sorban lecserélhetjük minden, a kör belsejében lévő pontot egy kerületi pontra, a szorzatot eközben növelve. Tehát ebből következik, hogy elég megkeresni a maximumot abban az esetben, hogy minden Pi pont K kerületén található.
Feltettük, hogy Pn esik K belsejébe. Vizsgáljuk meg, hogyan függ Pn elhelyezkedésétől, azaz zn komplex számtól a Pi-k közötti távolságok páronként vett szorzata! A távolságszorzat
f(zn)=∏1≤i<j≤nPiPj=∏1≤i<j≤n|zi−zj|=|(∏1≤i<j≤n−1(zi−zj))⋅(zn−z1)(zn−z2)…(zn−zn−1)|,
vagyis f(z) egy (n−1)-edfokú komplex együtthatós polinom abszolútértéke (a zárójelben nem nulla tényező áll, hisz a pontok különbözőek).
Ismert a holomorf függvények maximum-elve, amely szerint bármely egyszeresen összefüggő nyílt tartományon értelmezett nemkonstans holomorf függvény abszolút értékének csak a tartomány szélén lehet lokális maximuma. (Lásd pl. a következő weblapokon:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Holomorf_függvények,
http://mathworld.wolfram.com/MaximumModulusPrinciple.html,
http://en.wikipedia.org/wiki/Maximum_modulus_principle.)
Az f(z) egy, a K körlapon értelmezett (n−1)-edfokú polinom. Itt K körlap belseje egy egyszeresen összefüggő nyílt tartomány, f pedig polinom lévén mindenhol deriválható (http://hu.wikipedia.org/wiki/Holomorf_függvények), vagyis holomorf. Mivel f nem konstans, ezért a maximum-elvet alkalmazva, kapjuk, K belsején nem lehet lokális maximuma.
Azt is tudjuk, hogy f egy kompakt halmazon értelmezett, valós értékű folytonos függvény (hisz két folytonos függvény szorzata folytonos, és a távolságmérték-függvény folytonos). Weierstrass tétele szerint ezért f valamely z∗ helyen maximális. Eme abszolút maximum persze egyben lokális maximum, ezért a maximum-elv szerint z∗ csak K kerületén lehet. Mivel pedig z∗ maximum, ám zn belső pont lévén nem lehet az, így f(zn)<f(z∗).
Ezzel beláttuk első állításunkat, és elegendő a távolságszorzat maximumát a K kerületén lévő pont-n-esekre vizsgálni. (Továbbá a maximális szorzat csak kerületi pontoknál léphet fel.)
Tegyük fel, hogy P1,P2,…,Pn pontok az O középpontú egységkör kerületén vannak, és az általánosság megszorítása nélkül tegyük fel, hogy pozitív körüljárás szerint ebben a sorrendben szerepelnek (ilyenkor tehát P1P2…Pn konvex sokszög). Feltehetjük, hogy bármely két Pi különböző. Kényelmi okokból indexeljünk modulo n, legyen Pi+n=Pi bármely i-re.
1. ábra
Tekintsük a PiOPj egyenlő szárú háromszöget. Húzzuk be a háromszög szimmetriatengelyét, ez két olyan derékszögű háromszögre bontja, melynek O-nál lévő szöge PiOPj∠2, és átfogója OPi=OPj=1. Jelölje θi,j∈(0;2π) azt a forgásszöget, amivel OPi az OPj szakaszba forgatható, ekkor θi,j=PiOPj∠ vagy θi,j=2π−PiOPj∠. Mivel viszont sinx=sin(π−x), ezért kapjuk:
PiPj=2sinPiOPj∠2=2sinθi,j2.
Ebből következik, hogy minden 1≤k≤n−1 esetén
n∏i=1PiPi+k=2nn∏i=1sinθi,i+k2,
és mivel a tényezők pozitívak, így logaritmust is vehetünk:
logn∏i=1PiPi+k=log2n+n∑i=1logsinθi,i+k2. | (1) |
2. ábra
Mivel P1,P2,…,Pn pozitív körüljárás szerint szerepel, ezért θi,i+1 jelöli az egységkörön a Pi-től Pi+1-ig tartó ívhosszt, vagyis n∑i=1θi,i+1 összeg éppen az egységkör kerületével, 2π-vel azonos. Innen kapjuk, hogy bármely 1≤k≤n−1-re
n∑i=1θi,i+k=n∑i=1(θi,i+1+θi+1,i+2+⋯+θi+k−1,i+k)=k⋅n∑i=1θi,i+1=2πk. | (2) |
Mi több, t∈(0;2π) esetén a g(t)=logsint2 függvény deriváltja a láncszabályt felhasználva:
g′(t)=1sint2⋅cost2⋅12=12ctgt2,
és ennek deriváltja ismert módon
g″
Ebből következik, hogy \displaystyle g(t) a \displaystyle (0;2\pi) intervallumon szigorúan konkáv. A Jensen-egyenlőtlenséget ezért alkalmazhatjuk a \displaystyle \theta_{i,i+k}\in(0;2\pi) számokra:
\displaystyle \frac1n\sum_{i=1}^n g(\theta_{i,i+k})\le g\left(\frac1n\sum_{i=1}^n \theta_{i,i+k}\right). | \displaystyle (3) |
Ebbe beírva \displaystyle (2)-t:
\displaystyle \sum_{i=1}^n \log\sin\frac{\theta_{i,i+k}}2\le n\cdot g\left(\frac{2\pi k}n\right)=n\cdot \log\sin \frac{k\pi}n,
vagyis \displaystyle (1)-ben
\displaystyle \log\prod_{i=1}^n P_iP_{i+k}=\log 2^n+\sum_{i=1}^n\log\sin\frac{\theta_{i,i+k}}2\le \log 2^n+n\cdot \log\sin\frac{k\pi}n=\log\left(2\sin\frac{k\pi}n\right)^n,
és az exponenciális függvény szigorú monoton növekvőségét felhasználva
\displaystyle \prod_{i=1}^n P_iP_{i+k}\le \left(2\sin\frac{k\pi}n\right)^n\qquad \forall k=1,2,\dots,n-1.
Ezt összeszorozva \displaystyle k=1,2,\dots,n-1-re:
\displaystyle \prod_{k=1}^{n-1}\left(2\sin\frac{k\pi}n\right)^n\ge \prod_{k=1}^{n-1}\prod_{i=1}^n P_iP_{i+k}=\prod_{i=1}^n\prod_{k=1}^{n-1}P_iP_{i+k}=\prod_{i=1}^n \prod_{j\neq i}P_iP_j=\left(\prod_{1\le i<j\le n}P_iP_j\right)^2. | \displaystyle (4) |
Legyen most \displaystyle \epsilon=\cos\frac\pi n+i\sin\frac{\pi}n, akkor a De Moivre-képlet szerint \displaystyle \epsilon^k=\cos\frac{k\pi}n+i\sin\frac{k\pi}n, amiért
\displaystyle \frac{\epsilon^k-\overline{\epsilon^k}}i=\frac{\left(\cos\frac{k\pi}n+i\sin\frac{k\pi}n\right)-\left(\cos\frac{k\pi}n-i\sin\frac{k\pi}n\right)}i=2\sin\frac{k\pi}n.
Továbbá a konjugálás azonosságaiból \displaystyle \overline{\epsilon^k}=\overline{\epsilon}^k=\epsilon^{-k}. Mivel pozitív valós szám, ezért adódik, hogy
\displaystyle \prod_{k=1}^{n-1}2\sin\frac{k\pi}n=\left|\prod_{k=1}^{n-1}2\sin\frac{k\pi}n\right|=
\displaystyle =\left|\prod_{k=1}^n \frac{\epsilon^k-\epsilon^{-k}}i\right|=\left|\prod_{k=1}^{n-1}(1-\epsilon^{2k})\right|,
ahol az utolsó átalakításnál minden tényezőt egy egységnyi abszolút értékű komplex számmal szoroztunk. Mivel \displaystyle \epsilon^2,\epsilon^4,\dots,\epsilon^{2n-2} éppen a komplex \displaystyle n-edik egységgyökök a De Moivre-képlet szerint, ezért gyöktényezőik az \displaystyle \frac{x^n-1}{x-1}=x^{n-1}+\dots+1 polinomnak. Ezt \displaystyle x=1-re használva:
\displaystyle \prod_{k=1}^{n-1}(1-\epsilon^{2k})=1^{n-1}+1^{n-2}+\dots+1=n.
A kapott eredményt beírva \displaystyle (4)-be:
\displaystyle \prod_{1\le i<j\le n}P_iP_j\le n^{n/2}.
Ebben a becslésben egyenlőség is fennállhat, pontosan akkor, hogyha \displaystyle (3)-ban mindig egyenlőség van, azaz ha \displaystyle \theta_{1,1+k}=\theta_{2,2+k}=\dots=\theta_{n,n+k} mindegyik \displaystyle k=1,2,\dots,n-1-re. Mindez éppen akkor érhető el, hogyha \displaystyle P_1P_2\dots P_n egy szabályos \displaystyle n-szög.
Tehát a páronként vett távolságok szorzata legfeljebb \displaystyle n^{n/2}.
Williams Kada Szegedi Radnóti M. Kísérleti Gimn., 10. o. t
2. megoldás. A pontokat ismét vegyük fel a komplex egységkörben: \displaystyle z_1,\dots,z_n. A pontokból készített Vandermonde-determinánsra írjuk fel a Hadamard-egyenlőtlenséget :
\displaystyle \left|\prod_{1\le j<k\le n} (z_k-z_j)\right| = \left| {\rm det} \left(\matrix{ 1 & z_1 & z_1^2 & \dots & z_1^{n-1} \cr 1 & z_2 & z_2^2 & \dots & z_2^{n-1} \cr \dots & \dots & \dots & & \dots \cr 1 & z_n & z_n^2 & \dots & z_n^{n-1} \cr}\right) \right| \le \prod_{j=1}^n \sqrt{1^2+|z_j|^2+|z_j|^4+\dots+|z_j|^{2n-2}} \le (\sqrt{n})^n.
Ha a pontok az egységkörbe írt szabályos \displaystyle n-szög csúcsai, akkor egyenlőség áll. Ez leolvasható a megoldásból, de közvetlenül is ellenőrizhető.
Statisztika:
12 dolgozat érkezett. 6 pontot kapott: Fekete Panna, Williams Kada. 5 pontot kapott: Kovács 972 Márton. 3 pontot kapott: 1 versenyző. 2 pontot kapott: 4 versenyző. 0 pontot kapott: 4 versenyző.
A KöMaL 2014. októberi matematika feladatai
|