![]() |
A B. 4673. feladat (2014. december) |
B. 4673. Az ABCD húrnégyszög átlóinak metszéspontja E, körülírt körének középpontja K. Az AB és CD oldalegyenesek metszéspontja F, a BC és DA oldalegyenesek metszéspontja G. A BFC és CGD háromszögek körülírt köreinek második metszéspontja H. Igazoljuk, hogy a K, E és H pontok egy egyenesen fekszenek.
Javasolta: Miklós Szilárd (Herceghalom)
(4 pont)
A beküldési határidő 2015. január 12-én LEJÁRT.
Megoldási ötlet: Keressünk egyenlő szögeket.
Megoldás. Először azt látjuk be, hogy a G, H, F pontok egy egyenesbe esnek.
FHCB húrnégyszög, mivel mindegyik pontja rajta van a BFC háromszög köré írt körén. Hasonlóan HGDC is húrnégyszög. Mindebből
FHC∢=180∘−FBC∢=CBA∢,
CHG∢=180∘−GDC∢=CDA∢.
CBA∢+CDA∢=180∘, hiszen ABCD húrnégyszög. Tehát FHC∢+CHG∢=180∘, így a G, H, F pontok valóban egy egyenesbe esnek.
Most belátjuk, hogy a HCKA, illetve a HDKB négyszögek húrnégyszögek.
Az ABCD húrnégyszög megváltoztatásával bizonyos szögek megváltozhatnak, de az, hogy a két négyszög húrnégyszög ekkor is analóg módon bizonyítható. (Ilyen eset lehet, ha például a K pont átkerül az AC szakasz B-vel átellenes oldalára.)
Ehhez a CKA∢+AHC∢=180∘, illetve a DKB∢+BHD∢=180∘ feltételeket kell igazolnunk.
A kerületi és középponti szögek tétele miatt:
CKA∢=2⋅CBA∢=2β,valamintDKB∢=2⋅DAB∢=2α.
Tehát elegendő belátnunk, hogy:
AHC∢=180∘−2βésBHD∢=180∘−2α,
AHC∢=180∘−(FHC∢+AHG∢),BHD∢=180∘−(FHB∢+DHG∢).
Most pedig igazoljuk, hogy:
FHB∢=DHG∢=α,FHC∢=AHG∢=β.
FHB∢=FCB∢ az FHCB húrnégyszögben, és
FCB∢=180∘−BCD∢=DAB∢=α.
Ugyanígy DHG∢=DCG∢=180∘−BCD∢=DAB∢=α. A másik szögpárnál szükségünk lesz még egy húrnégyszögre, a BHGA négyszögre. Ez a négyszög is húrnégyszög, hiszen
BHG∢=180∘−BHF∢=180∘−BCF∢=BCD∢=180∘−DAB∢,
és így GAB∢+BHG∢=180∘. Tehát GABH húrnégyszög, így:
AHG∢=ABG∢=ABC∢=β.
Mivel FHCB húrnégyszög:
CHF∢=180∘−FBC∢=ABC∢=β.
Tehát igazoltuk, hogy a HCKA és a HDKB négyszögek húrnégyszögek, így rátérhetünk a bizonyítandó állításra.
Legyen a HCKA négyszög köré írt köre a, HDKB-é b, ABCD-é pedig k. Végezzünk k alapkörű inverziót (az I. 324. feladat az inverzió bemutatása volt prezentáció segítségével: http://www.komal.hu/verseny/feladat.cgi?a=feladat&f=I324&l=hu), mely során a-t és b-t invertáljuk. Mindkét kör képe egyenes lesz, hiszen ezen körök átmennek k középpontján, K-n. Másrészről, mivel A, B, C, D egyaránt k pontjai, az inverzió ezeket helyben hagyja. Tehát a képe egy egyenes, mely átmegy az A és C pontokon -- ez éppen az AC egyenes. Hasonlóan b képe a BD egyenes lesz. Ezek metszéspontja E. Az a és b invertálása során kaptunk egy olyan pontot, mely a és b inverzén is rajta van. Az inverzió két különböző ponthoz két különböző pontot rendel. Ez azt jelenti, hogy E az a és b közös pontjának inverze lesz. Az a és b két közös ponttal rendelkezik: H-val és K-val. Közülük K az alapkör középpontja, melynek nincs inverze. Ebből következik, hogy H inverze E, vagyis K, H és E egy egyenesen van.
Németh Balázs (Budapesti Fazekas M. Gyak. Ált. Isk. és Gimn., 9. évf.) dolgozata alapján
Statisztika:
21 dolgozat érkezett. 4 pontot kapott: Gál Boglárka, Geng Máté, Imolay András, Keresztfalvi Bálint, Khayouti Sára, Kocsis Júlia, Nagy-György Pál, Németh 123 Balázs, Szebellédi Márton, Szőke Tamás, Vághy Mihály, Williams Kada. 3 pontot kapott: Gyulai-Nagy Szuzina, Heinc Emília. 2 pontot kapott: 2 versenyző. 0 pontot kapott: 5 versenyző.
A KöMaL 2014. decemberi matematika feladatai
|