![]() |
A B. 4684. feladat (2015. január) |
B. 4684. Az ABCD négyszög átlói merőlegesek egymásra, a metszéspontjuk E. Az E pontból bocsássunk merőlegest mind a négy oldalegyenesre. Tekintsük mindegyik merőlegesnek a szemközti oldallal való metszéspontját. Igazoljuk, hogy ez a négy pont egy olyan körön van, amelynek középpontja az átlók felezőpontját összekötő szakaszra illeszkedik.
Javasolta: Miklós Szilárd (Herceghalom)
(5 pont)
A beküldési határidő 2015. február 10-én LEJÁRT.
Megoldásvázlat: Vegyünk fel egy (x,y) koordináta-rendszert, amelyben az E pont az origó, az AC oldal az x tengelyre, a BD oldal pedig az y tengelyre illeszkedik.
Ekkor a négyszög csúcsainak koordinátái a következők: A(a,0), B(0,b), C(c,0) és D(0,d), ahol a és b pozitív, c és d pedig negatív valós számok.
E-ből az AB oldalra bocsátott merőleges legyen az e egyenes, a BC-re bocsátott az f egyenes, a CD-re bocsátott a g egyenes, a DA-ra bocsátott pedig a h egyenes.
Ekkor az AB egyenes egyenlete: y=−ba⋅x+b, a BC egyenes egyenlete: y=−bc⋅x+b, a CD egyenes egyenlete: y=−dc⋅x+d, míg a DA egyenes egyenlete: y=−da⋅x+d.
A merőlegesség miatt az e egyenes egyenlete: y=ab⋅x, az f egyenes egyenlete: y=cb⋅x, a g egyenes egyenlete: cd⋅x, a h egyenes egyenlete pedig: ad⋅x.
Az AB szakasz és a g egyenes metszéspontja legyen a P pont, a BC szakasz és a h egyenes metszéspontja a Q pont, a CD szakasz és az e egyenes metszéspontja az R pont, valamint a DA szakasz és az f egyenes metszéspontja az S pont.
Ekkor P első koordinátája az egyenletrendszer megoldásából:
−ba⋅x+b=cd⋅x,
x=badbd+ac.
Az S pont első koordinátája a megfelelő egyenletrendszerből:
−da⋅x+d=cb⋅x,
x=badac+bd.
Látjuk, hogy P-nek és S-nek ugyanaz az első koordinátája, vagyis a PS egyenes párhuzamos az y tengellyel.
A Q pont és az R pont x koordinátája hasonló számolással:
x=bcdac+bd.
Tehát Q-nak és R-nek is ugyanaz az x koordinátájuk, így QR is párhuzamos az y tengellyel.
Az eddigiek alapján már az y koordináták is kiszámolhatók. Például a P pontra:
y=badbd+ac⋅cd=bacbd+ac.
Hasonló módon számolva a többi pontra:
Q: y=bacbd+ac, R: y=dacbd+ac, S: y=dacbd+ac.
Beláttuk, hogy PQ és RS is párhuzamos az x tengellyel. A PQRS négyszög oldalai párhuzamosak a tengelyekkel, tehát téglalap. Annak a körnek a középpontja, amelyen ezek a pontok rajta vannak, a téglalap átlóinak metszéspontja.
Tehát már csak azt kell belátni, hogy a téglalap középpontja rajta van az AC és BD átlók felezőpontjait összekötő szakaszon.
A téglalap középpontja a K pont, a PR átló felezőpontja:
K(bd(a+c)2(bd+ac),ac(b+d)2(bd+ac))
Legyen AC felezőpontja az F1, BD felezőpontja pedig az F2 pont. Ezek koordinátái:
F1(a+c2,0) és F2(0,b+d2).
Az F1F2 egyenes egyenlete:
y=−b+d2a+c2⋅x+b+d2,
azaz y=−b+da+c⋅x+b+d2.
Behelyettesítéssel ellenőrizhető, hogy K valóban az egyenes pontja.
Ezzel még csak azt láttuk be, hogy azon az egyenesen rajta van. Most belátjuk, hogy a szakaszon is rajta van, vagyis, hogy az x koordinátája 0 és a+c2 közé esik (függetlenül a+c2 előjelétől). A K pont első koordinátája
bd(a+c)2(bd+ac)=a+c2⋅bdbd+ac.
Elég tehát azt belátni, hogy: 0<bdbd+ac<1. Mivel a és b pozitív, c és d pedig negatív, ezért a számláló és a nevező is negatív, így a kifejezés pozitív, vagyis nagyobb 0-nál. bd és ac is negatív, így bdbd+ac<1. Tehát K rajta van az F1F2 szakaszon, és ezt szerettük volna belátni.
Molnár-Sáska Zoltán (Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, Budapest, 9. évf.) dolgozata alapján.
Statisztika:
34 dolgozat érkezett. 5 pontot kapott: Andó Angelika, Cseh Kristóf, Csépai András, Döbröntei Dávid Bence, Fekete Panna, Kovács 972 Márton, Molnár-Sáska Zoltán, Nagy-György Pál, Schrettner Bálint, Schwarcz Tamás, Szebellédi Márton, Varga-Umbrich Eszter, Williams Kada. 4 pontot kapott: Bereczki Zoltán, Dömsödi Bálint, Gáspár Attila, Kocsis Júlia, Lajkó Kálmán, Mócsy Miklós, Nagy Kartal, Nagy-György Zoltán, Sal Kristóf, Stein Ármin, Török Zsombor Áron, Wiandt Péter. 3 pontot kapott: 4 versenyző. 2 pontot kapott: 1 versenyző. 1 pontot kapott: 2 versenyző. 0 pontot kapott: 2 versenyző.
A KöMaL 2015. januári matematika feladatai
|