Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A B. 4791. feladat (2016. április)

B. 4791. Az ABC háromszög AD és CE magasságvonalainak metszéspontja az M pont. A DE egyenes az AC oldalegyenest a P pontban metszi. Igazoljuk, hogy a PM egyenes merőleges a háromszög B csúcsból induló súlyvonalára.

(Kvant)

(5 pont)

A beküldési határidő 2016. május 10-én LEJÁRT.


Megoldás. Jelölje F az AC oldal felezőpontját! Az M pont az ABC háromszög magasságpontja, ezért BM is magasságvonal az ABC háromszögben, és egyben a PFB háromszög magasságvonala is.

1. ábra

Először belátjuk, hogy az FM egyenes merőleges a PB oldalra. Ebből következik majd, hogy az M pont a PFB háromszög magasságpontja is, hiszen két magasságvonalának metszéspontja. Így a harmadik magasságvonal, PM merőleges a BF oldalra, ami az ACB háromszög súlyvonala, és így a feladat állítása teljesül.

Legyen az N pont az M pontnak a PB egyenesre eső merőleges vetülete (2. ábra). Ekkor a BM szakasszal az N, E és D pontok is derékszögű háromszöget alkotnak, így mindhárom pont rajta van a BM szakasz fölé emelt Thalész-körön. Ebben a körben BND és BED azonos ívhez tartozó kerületi szögek, tehát egyenlők.

2. ábra

Hasonló okok miatt az ACDE négyszög húrnégyszög, és ezért a köré írt, AC átmérőjű körben AED+ACD=180 (3. ábra).

3. ábra

Mivel AED+BED=180 is teljesül, így ACD=BED.

Beláttuk, hogy BND=BED, így kiegészítő szögeik is egyenlők: PND=AED. Ezért PND+PCD=180, és így a PNDC négyszög is húrnégyszög (4. ábra).

4. ábra

A köré írt körben NDP és NCP azonos ívhez tartozó kerületi szögek, tehát egyenlők. NDP=NDE=NBE, mert az utóbbi két szög a BM átmérőjű körben azonos ívhez tartozó kerületi szög. Így NCA=NCP=NBE=NBA, ez pedig azt jelenti, hogy az N pont az ABC háromszög köréírt körére esik, az ABCN négyszög is húrnégyszög (5. ábra).

Legyen az MN egyenes metszéspontja az ABC háromszög körülírt körével a Q pont. Mivel BNQ=90, ezért BQ ennek a körnek átmérője, így BAQ=BCQ=90. AQ és EC merőlegesek AB-re, ezért párhuzamosak egymással. Hasonlóan QCAD. Tehát AQCM paralelogramma. Mivel átlói felezik egymást, így QM és ezzel együtt MN átmegy AC felezőpontján, vagyis az FN egyenes merőleges PB oldalra. Ezt akartuk belátni.

5. ábra

Diszkusszió. Ha a háromszög B-nél derékszögű, akkor nem jön létre a DE egyenes. Ha AB=BC, akkor ED||AC, nem jön létre a P pont. Végül, ha a háromszög A-nál vagy C-nél derékszögű, akkor nem jön létre a PM egyenes.


Statisztika:

48 dolgozat érkezett.
5 pontot kapott:Andó Angelika, Cseh Kristóf, Csorba Benjámin, Fuisz Gábor, Horváth András János, Kocsis Júlia, Kondákor Márk, Nagy Dávid Paszkál, Polgár Márton, Szabó 417 Dávid, Vágó Ákos, Váli Benedek.
4 pontot kapott:Baran Zsuzsanna, Bodolai Előd, Döbröntei Dávid Bence, Gáspár Attila, Hansel Soma, Imolay András, Kerekes Anna, Kovács 711 Bálint, Lajkó Kálmán, Lakatos Ádám, Matolcsi Dávid, Molnár-Sáska Zoltán, Németh 123 Balázs, Schrettner Bálint, Szabó Kristóf, Szemerédi Levente, Varsányi András.
3 pontot kapott:10 versenyző.
2 pontot kapott:3 versenyző.
1 pontot kapott:2 versenyző.
0 pontot kapott:3 versenyző.
Nem versenyszerű:1 dolgozat.

A KöMaL 2016. áprilisi matematika feladatai