![]() |
A B. 4791. feladat (2016. április) |
B. 4791. Az ABC háromszög AD és CE magasságvonalainak metszéspontja az M pont. A DE egyenes az AC oldalegyenest a P pontban metszi. Igazoljuk, hogy a PM egyenes merőleges a háromszög B csúcsból induló súlyvonalára.
(Kvant)
(5 pont)
A beküldési határidő 2016. május 10-én LEJÁRT.
Megoldás. Jelölje F az AC oldal felezőpontját! Az M pont az ABC háromszög magasságpontja, ezért BM is magasságvonal az ABC háromszögben, és egyben a PFB háromszög magasságvonala is.
1. ábra
Először belátjuk, hogy az FM egyenes merőleges a PB oldalra. Ebből következik majd, hogy az M pont a PFB háromszög magasságpontja is, hiszen két magasságvonalának metszéspontja. Így a harmadik magasságvonal, PM merőleges a BF oldalra, ami az ACB háromszög súlyvonala, és így a feladat állítása teljesül.
Legyen az N pont az M pontnak a PB egyenesre eső merőleges vetülete (2. ábra). Ekkor a BM szakasszal az N, E és D pontok is derékszögű háromszöget alkotnak, így mindhárom pont rajta van a BM szakasz fölé emelt Thalész-körön. Ebben a körben BND∠ és BED∠ azonos ívhez tartozó kerületi szögek, tehát egyenlők.
2. ábra
Hasonló okok miatt az ACDE négyszög húrnégyszög, és ezért a köré írt, AC átmérőjű körben AED∠+ACD∠=180∘ (3. ábra).
3. ábra
Mivel AED∠+BED∠=180∘ is teljesül, így ACD∠=BED∠.
Beláttuk, hogy BND∠=BED∠, így kiegészítő szögeik is egyenlők: PND∠=AED∠. Ezért PND∠+PCD∠=180∘, és így a PNDC négyszög is húrnégyszög (4. ábra).
4. ábra
A köré írt körben NDP∠ és NCP∠ azonos ívhez tartozó kerületi szögek, tehát egyenlők. NDP∠=NDE∠=NBE∠, mert az utóbbi két szög a BM átmérőjű körben azonos ívhez tartozó kerületi szög. Így NCA∠=NCP∠=NBE∠=NBA∠, ez pedig azt jelenti, hogy az N pont az ABC háromszög köréírt körére esik, az ABCN négyszög is húrnégyszög (5. ábra).
Legyen az MN egyenes metszéspontja az ABC háromszög körülírt körével a Q pont. Mivel BNQ∠=90∘, ezért BQ ennek a körnek átmérője, így BAQ∠=BCQ∠=90∘. AQ és EC merőlegesek AB-re, ezért párhuzamosak egymással. Hasonlóan QC∥AD. Tehát AQCM paralelogramma. Mivel átlói felezik egymást, így QM és ezzel együtt MN átmegy AC felezőpontján, vagyis az FN egyenes merőleges PB oldalra. Ezt akartuk belátni.
5. ábra
Diszkusszió. Ha a háromszög B-nél derékszögű, akkor nem jön létre a DE egyenes. Ha AB=BC, akkor ED||AC, nem jön létre a P pont. Végül, ha a háromszög A-nál vagy C-nél derékszögű, akkor nem jön létre a PM egyenes.
Statisztika:
48 dolgozat érkezett. 5 pontot kapott: Andó Angelika, Cseh Kristóf, Csorba Benjámin, Fuisz Gábor, Horváth András János, Kocsis Júlia, Kondákor Márk, Nagy Dávid Paszkál, Polgár Márton, Szabó 417 Dávid, Vágó Ákos, Váli Benedek. 4 pontot kapott: Baran Zsuzsanna, Bodolai Előd, Döbröntei Dávid Bence, Gáspár Attila, Hansel Soma, Imolay András, Kerekes Anna, Kovács 711 Bálint, Lajkó Kálmán, Lakatos Ádám, Matolcsi Dávid, Molnár-Sáska Zoltán, Németh 123 Balázs, Schrettner Bálint, Szabó Kristóf, Szemerédi Levente, Varsányi András. 3 pontot kapott: 10 versenyző. 2 pontot kapott: 3 versenyző. 1 pontot kapott: 2 versenyző. 0 pontot kapott: 3 versenyző. Nem versenyszerű: 1 dolgozat.
A KöMaL 2016. áprilisi matematika feladatai
|