A B. 4843. feladat (2017. január) |
B. 4843. Az \(\displaystyle ABC\) háromszög \(\displaystyle AC\), illetve \(\displaystyle BC\) oldalaihoz írt köröknek az oldalakon az érintési pontjai rendre \(\displaystyle K\) és \(\displaystyle L\). Bizonyítsuk be, hogy a \(\displaystyle KL\) és \(\displaystyle AB\) szakaszok felezőpontjain átmenő egyenes párhuzamos az \(\displaystyle ACB\sphericalangle\) szögfelezőjével, és felezi a háromszög kerületét.
(Kvant alapján)
(5 pont)
A beküldési határidő 2017. február 10-én LEJÁRT.
Megoldás. Tükrözzük az \(\displaystyle ABC\) háromszöget az \(\displaystyle O_1CO_2\) egyenesre. Az ábra jelöléseit használva legyenek az \(\displaystyle A\) és \(\displaystyle B\) csúcsok tükörképei rendre \(\displaystyle A_1\) és \(\displaystyle B_1\), az érintési pontoké pedig \(\displaystyle K_1\) és \(\displaystyle L_1\).
A \(\displaystyle C\) csúcsnál lévő szögfelezőket szaggatott vonallal jelöljük, ezek merőlegesek egymásra. Az \(\displaystyle ACB\angle\) legyen \(\displaystyle 2\alpha\). A tükrözés miatt \(\displaystyle AA_1\) és \(\displaystyle BB_1\) is merőleges \(\displaystyle O_1O_2\)-re, és így \(\displaystyle A_1BB_1\angle=A_1AB_1\angle=\alpha\).
Ekkor \(\displaystyle ACA_1\), \(\displaystyle KCK_1\), \(\displaystyle LCL_1\), \(\displaystyle BCB_1\) egyenlő szárú háromszögek, emiatt \(\displaystyle AA_1||KK_1||LL_1||BB_1\), vagyis az \(\displaystyle ABB_1A_1\) és \(\displaystyle KLL_1K_1\) négyszögek szimmetrikus trapézok és alapjaik párhuzamosak.
Húzzuk be az \(\displaystyle ABB_1 A_1\) trapéz \(\displaystyle MM_1\) középvonalát. Belátjuk, hogy ez egyben a \(\displaystyle KLL_1 K_1\) trapéznak is középvonala. Az érintőszakaszok egyenlősége miatt \(\displaystyle AL_1=AL_2\).
\(\displaystyle AL_1=AC+CL_1=AC+CL\), \(\displaystyle AL_2=AB+BL_2=AB+BL\), másrészt \(\displaystyle AB+BL+AC+CL=K_{ABC}\). Ezért \(\displaystyle AL_1=AL_2=\frac{K_{ABC}}{2}\).
Hasonlóan beláthatjuk, hogy \(\displaystyle BK_1=BK_2=\frac{K_{ABC}}{2}\).
Így \(\displaystyle AL_2=AB+BL_2=BK_2=AB+AK_2\), ezért \(\displaystyle AK_2=BL_2\), vagyis \(\displaystyle AK=BL\). Ez azt jelenti, hogy \(\displaystyle AKP\) és \(\displaystyle BLQ\) egybevágó derékszögű háromszögek, így \(\displaystyle LQ=KP\), vagyis az \(\displaystyle ABB_1 A_1\) és \(\displaystyle KLL_1 K_1\) trapézok megfelelő alapjainak távolsága megegyezik, tehát középvonalaik egybeesnek. Így az \(\displaystyle MF\) egyenes, ami a közös középvonal, felezi az \(\displaystyle ABB_1 A_1\) trapéz \(\displaystyle AB_1\) átlóját az \(\displaystyle N\) pontban.
Mivel \(\displaystyle AB_1=AC+BC\), \(\displaystyle AN=\frac{AC+BC}{2}\) és \(\displaystyle AM=\frac{AB}{2}\), így \(\displaystyle AM+AN=\frac{AB+BC+AC}{2}\), vagyis az \(\displaystyle MF\) egyenes felezi az \(\displaystyle ABC\) háromszög kerületét.
Másrészt az \(\displaystyle MF\) egyenes merőleges a trapézok \(\displaystyle O_1 O_2\) szimmetria tengelyére, ami egyben az \(\displaystyle ABC\) háromszög külső szögfelezője, és így párhuzamos a \(\displaystyle C\) pontból induló belső szögfelezővel.
Statisztika:
62 dolgozat érkezett. 5 pontot kapott: 52 versenyző. 4 pontot kapott: 1 versenyző. 3 pontot kapott: 4 versenyző. 2 pontot kapott: 2 versenyző. 1 pontot kapott: 2 versenyző. 0 pontot kapott: 1 versenyző.
A KöMaL 2017. januári matematika feladatai