Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A B. 4893. feladat (2017. szeptember)

B. 4893. Az ABC háromszögben ABBC. A B pontból induló szögfelező a háromszög AC oldalát a D pontban, körülírt körét pedig (a B ponton kívül) az E pontban metszi. A DE szakasz, mint átmérő fölé emelt kör a körülírt kört az E, majd másodszor az E-től különböző F pontban metszi. Bizonyítsuk be, hogy a BF egyenest a BD tengelyre tükrözve az ABC háromszög súlyvonalát kapjuk.

(6 pont)

A beküldési határidő 2017. október 10-én LEJÁRT.


Megoldás. Az A és C pontok szerepe felcserélhető, így az állítást elég abban az esetben igazolnunk, ha AB<BC.

Legyen M az AC szakasz felezőpontja; ekkor tehát BM a háromszög B-ből induló súlyvonala. Azt fogjuk megmutatni, hogy MBD=DBF; ebből már következik, hogy a BM súlyvonal és a BF egyenes szimmetrikus a BE egyenesre.

A háromszögben a BE szögfelező felezi körülírt kör B-vel szemközti AB ívét; az E pont tehát ennek a körívnek a felezőpontja. Az AC oldal felező merőlegese az EM egyenes; így az M pontból a DE szakasz derékszögben látszik, tehát a Thalész-tétel megfordítása szerint a DE átmérőjű kör az M ponton is átmegy.

Legyen G a körülírt körben a másik, B-t tartalmazó CA ív felezőpontja, amely szintén az AC oldal felező merőlegesén van. A körülírt körben EG, a DEFM körben DE átmérő, ezért a Thalész-tétel szerint GFE=90, illetve DFE=90; A GF és a DF szakasz is merőleges EF-re, tehát a D, F és G pontok egy egyenesen vannak.

Szintén a Thalész-tétel miatt a körülírt körben GBE=90. A BDMG négyszögnek az egymással szemközti B és M csúcsoknál derékszöge van, ezért BDMG húrnégyszög.

Végül a BDMG, majd a BFEG húrnégyszögekben alkalmazva a kerületi szögek tételét láthatjuk, hogy

MBD=MGD=EGF=EBF=DBF,

és ezt akartuk igazolni.


Statisztika:

53 dolgozat érkezett.
6 pontot kapott:Asztalos Ádám, Beke Csongor, Busa 423 Máté, Csépányi István, Csertán András, Csiszár Zoltán, Daróczi Sándor, Dobák Dániel, Döbröntei Dávid Bence, Fekete Richárd, Fuisz Gábor, Fülöp Anna Tácia, Gáspár Attila, Győrffy Ágoston, Harsányi Benedek, Janzer Orsolya Lili, Karácsony Márton, Kerekes Anna, Kovács Vince, Márton Dénes, Mikulás Zsófia, Molnár-Sáska Zoltán, Nagy Nándor, Nagymihály Panka, Nguyen Thac Bach, Noszály Áron, Pituk Gábor, Póta Balázs, Schrettner Jakab, Sulán Ádám, Szabó 417 Dávid, Szabó 864 Blanka, Szabó 997 Balázs István, Szabó Kristóf, Szemerédi Levente, Tiderenczl Dániel, Tubak Dániel, Várkonyi Zsombor, Velkey Vince, Weisz Máté, Zólomy Kristóf.
5 pontot kapott:Hoffmann Balázs, Kántor András Imre, Lukács Lilla Réka, Szécsényi Nándor.
4 pontot kapott:2 versenyző.
3 pontot kapott:1 versenyző.
1 pontot kapott:2 versenyző.
0 pontot kapott:1 versenyző.
Nem versenyszerű:2 dolgozat.

A KöMaL 2017. szeptemberi matematika feladatai