Loading [MathJax]/jax/element/mml/optable/BasicLatin.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A B. 4988. feladat (2018. november)

B. 4988. Egy (m+2)×(n+2)-es táblázatnak levágjuk a négy darab 1×1 méretű ,,sarkát''. Az így kapott csonka táblázat első és utolsó sorának, illetve első és utolsó oszlopának minden mezőjére egy-egy (tetszőleges) valós számot írunk.

Igazoljuk, hogy a táblázat maradék m×n-es ,,belseje'' egyértelműen kitölthető valós számokkal úgy, hogy minden ide eső szám megegyezzen a négy szomszédjának átlagával.

(Iráni feladat)

(6 pont)

A beküldési határidő 2018. december 10-én LEJÁRT.


Megoldás. Nevezzük a levágott sarkú (m+2)×(n+2)-es táblázat egy kitöltését szabályosnak, ha teljesül a feltétel. Ha A egy kitöltés, akkor jelölje Aij az i-edik sor j-edik mezőjébe írt számot (1im+2,1jn+2, a sarkokba nem kerül szám). Az első és utolsó sorban és oszlopban lévő mezőket (vagyis amikor i{1,m+2} vagy j{1,n+2}) hívjuk szélső mezőknek, a többit pedig belső mezőknek. A feladat annak igazolása, hogy a szélső mezők bármely kitöltése egyértelműen terjeszthető ki a táblázat egy szabályos kitöltésévé.

Könnyen látható, hogy szabályos kitöltések összege és különbsége is szabályos, ahol az A és B kitöltések összegén (illetve különbségén) azt a C kitöltést értjük, melyre minden (szóba jövő) i,j mellett Cij=Aij+Bij (illetve Cij=AijBij), vagyis a kitöltéseket ,,mezőnként'' összeadjuk (kivonjuk).

Először az egyértelműséget igazoljuk. Tegyük fel, hogy a szélső mezők valamely kitöltése esetén A és B is szabályos kiterjesztés. Ekkor legyen C az A és B kitöltések különbsége, ez egy olyan szabályos kitöltés, aminél a szélső mezők mindegyike 0-t tartalmaz. Megmutatjuk, hogy C-nél minden mezőbe 0-t kell írnunk (és így A=B). Legyen C-nél a(z egyik) legnagyobb abszolút értékű, belső mezőbe írt szám Cij=c. Mivel Cij abszolút értéke maximális, ezért Cij csak úgy lehet a négy szomszédjának átlaga, ha mind a négy szomszédjába is c-t írtunk. Ezt folytatva azt kapjuk, hogy mindenhova, az összes belső és szélső mezőbe is c-t írtunk, vagyis c=0, és így C az azonosan 0 kitöltés. Ezzel az egyértelműséget igazoltuk.

A létezést először abban az esetben igazoljuk, amikor a szélső sorokban/oszlopokban minden érték nemnegatív. Kezdetben írjunk minden belső mezőbe 0-t, legyen ez a C(0) kitöltés. Ha a C(k) kitöltést már definiáltuk, akkor ebből úgy kapjuk a C(k+1) kitöltést, hogy minden belső mezőbe a C(k)-nál a szomszédjaiba írt számok átlagát írjuk:

C(k+1)ij=C(k)i1,j+C(k)i+1,j+C(k)i,j1+C(k)i,j+14.()

(A szélső mezőkbe írt számok pedig végig változatlanok maradnak.)

Megmutatjuk, hogy minden i,j-re a C(k)ij sorozat monoton növekedő:

C(k)ijC(k+1)ij.

Ha k=0, akkor ez világos, hiszen kezdetben minden belső mezőben 0 volt, utána pedig mindenhova nemnegatív számok átlaga került. Innen indukcióval azonnal következik () alapján, hogy a monoton növekedés továbbra is érvényben marad, hiszen mindig a korábbiaknál nagyobb(-egyenlő) számok átlagát vesszük a következő lépésben.

Ha C(0)-nál a legnagyobb szám M, akkor világos, hogy M felső korlát az összes C(k)ij számra, hiszen M-nél nem nagyobb számok átlaga továbbra is M-nél nem nagyobb szám lesz. Vagyis rögzített i,j mellett C(k)ij egy monoton növekedő korlátos sorozat, ami így konvergens, legyen a határértéke Cij. Ha k, akkor () bal és jobb oldala is konvergál ugyanahhoz a véges határértékhez, így: Cij=Ci1,j+Ci+1,j+Ci,j1+Ci,j+14. Tehát Cij a táblázat egy megfelelő kitöltése.

Legyen most A egy tetszőleges kitöltése a szélső mezőknek. Világos, hogy A felírható a szélső mezők két olyan kitöltése különbségeként (A=BC), amelyek csak nemnegatív értékeket tartalmaznak. Ha Aij valamelyik szélső mezőbe írt szám, akkor legyen Bij=max és \displaystyle C_{ij}=max(0,-A_{ij}). Ekkor \displaystyle A_{ij}=B_{ij}-C_{ij}, hiszen bármely valós \displaystyle x-re \displaystyle x=\max(x,0)-\max(0,-x).

A korábbiak szerint \displaystyle B és \displaystyle C kiterjeszhető szabályos kitöltéssé, ezek különbsége pedig \displaystyle A egy szabályos kiterjesztése.

Ezzel igazoltuk, hogy a szélső mezők bármely kitöltése esetén pontosan egyféle szabályos kitöltése létezik a táblázatnak.


Statisztika:

29 dolgozat érkezett.
6 pontot kapott:Sebestyén Pál Botond, Tóth 827 Balázs, Weisz Máté.
5 pontot kapott:Beke Csongor, Dobák Dániel, Mátravölgyi Bence, Szabó 417 Dávid.
4 pontot kapott:2 versenyző.
3 pontot kapott:6 versenyző.
2 pontot kapott:3 versenyző.
1 pontot kapott:10 versenyző.
0 pontot kapott:1 versenyző.

A KöMaL 2018. novemberi matematika feladatai