![]() |
A B. 5037. feladat (2019. május) |
B. 5037. Adott egy P poliéder. A P-t feldaraboljuk a P1,…,Pk poliéderekre, valamint a Q1,…,Qk poliéderekre is úgy, hogy minden i=1,…,k esetén a Pi és Qi poliéderek egybevágóak. Mutassuk meg, hogy kijelölhetünk P belsejében néhány pontot úgy, hogy minden i=1,…,k esetén a Pi és Qi poliéderek belsejébe ugyanannyi (legalább egy) pont esik. (Minden poliéder helyzete rögzített a térben.)
(6 pont)
A beküldési határidő 2019. június 11-én LEJÁRT.
Megoldás. Tekintsük Pj és Qj poliéderek összes lapsíkjait. Darabolják ezek a P poliédert R1,…,Rm kis poliéderekre (amelyek egyfajta "közös finomításai" a Pi és Qi feldarabolásoknak).
Jelölje xj az Rj-be eső kijelölendő pontok számát. (A daraboló síkokra nem teszünk pontot.) Ha felírjuk az összes feltételt, miszerint Pi és Qi poliéderekbe ugyanannyi kijelölt pont esik, akkor kapunk egy k darab egyenletből álló egyenletrendszert xj ismeretlenekkel. Világos, hogy az egyenletrendszer homogén lineáris, és az xj-k együtthatói egészek (valójában −1, 0 vagy 1 minden együttható). A továbbiakban megmutatjuk, hogy ennek az egyenletrendszernek van olyan megoldása, amiben minden változó pozitív egész értéket vesz fel. Ebből a feladat állítása azonnal következik.
Először is vegyük észre, hogy az egyenletrendszernek egy pozitív megoldása, ha xj éppen Rj térfogata. Valóban, mivel Pi és Qi egybevágóak, így térfogatuk megegyezik. Továbbá a térfogat tulajdonságai miatt Pi térfogata megegyezik a bele eső Rj poliéderek térfogatainak összegével.
Ebből következően az egyenletrendszernek végtelen sok megoldása van, vagyis a megoldásban van legalább egy szabad változó. Továbbá mivel az egyenletrendszer egész együtthatós, így a Gauss-elimináció során végig csak racionális együtthatók fordulhatnak elő, vagyis a kötött változók kifejezhetők a szabad változók racionális együtthatós lineáris kombinációjaként. Ezek alapján világos, hogy ha a szabad változók értékét a korábban mutatott pozitív megoldásban felvett valós értékhez elegendően közeli racionális számnak választjuk, akkor olyan megoldást kapunk, amelyben minden változó pozitív racionális értékű. Ebből - kihasználva a homogenitást - a nevezők legkisebb közös többszörösével szorozva egy csupa pozitív egészekből álló megoldást nyerünk. Ezzel a bizonyítást befejeztük.
Statisztika:
10 dolgozat érkezett. 6 pontot kapott: Beke Csongor, Füredi Erik Benjámin, Nagy Nándor, Weisz Máté. 4 pontot kapott: 2 versenyző. 2 pontot kapott: 4 versenyző.
A KöMaL 2019. májusi matematika feladatai
|