Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A B. 5047. feladat (2019. október)

B. 5047. Az ABC derékszögű háromszögben a D pont az AC befogó belsejében, az E pont az AB átfogó B-n túli meghosszabbításán helyezkedik el. Az ADE és a BCE kör második, E-től különböző metszéspontja F. Mutassuk meg, hogy CFD=90.

(4 pont)

A beküldési határidő 2019. november 11-én LEJÁRT.


Megoldás. Először gondoljuk meg, hogy az F pont tényleg létezik, és csak az ABC háromszög belsejében lehet.

Jelöljük az ADE kört k1-gyel, a BCE kört k2-vel. Az B pont belső, a C pedig külső pontja k1-nek, mert B a kör AE húrjának belsejében, C pedig az AD húr meghosszabításán fekszik. A k2 kör mindkét BC íve a k1-nek egy belső és egy külső pontját köti össze, ezért mindkét BC ív elmetszi k1-t; a két metszéspont E és F. Ezek a BC egyenes két oldalán vannak; E az A-val ellentétes, F az A-val megegyező oldalon. A BECF egy konvex négyszög.

Mivel FCB=FEB<CEB<CBA<ACB, a CF félegyenes az ACB szögtartományba esik. Hasonlóan, CBF=CEF<CEB<CBA miatt a BF félegyenes a CBA szögtartományban fekszik. A kettő metszéspontja, F az ABC háromsög belsejében van, így az ADFE húrnégyszög is konvex.

A két húrnégyszögben

FDC=180ADF=FEA=FEB=FCB=90DCF.

A CDF háromszög C-nél és D-nél fekvő szögeinek összege derékszög, tehát CFD is derékszög.

Megjegyzések. 1. A diszkusszió elkerülhető, ha irányított (modulo 180) szögekkel számolunk.

2. A feladatban szereplő elrendezés a Miquel-tétel egy határesete: ha ABC tetszőleges háromszög, G, D, E rendre a BC, AC, illetve az AB egyenesek egy-egy pontja, akkor az ADE, BEG és CDG körök egy ponton mennek át. Esetünkben G egybeesik a C ponttal, ezért a CDG kör az a kör, amely átmegy C-n és D-n, és érinti a BC oldalt. A három kör közös pontja F.


Statisztika:

83 dolgozat érkezett.
4 pontot kapott:78 versenyző.
2 pontot kapott:1 versenyző.
1 pontot kapott:2 versenyző.
0 pontot kapott:2 versenyző.

A KöMaL 2019. októberi matematika feladatai