Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A B. 5061. feladat (2019. november)

B. 5061. Egy f:RR függvényt nevezzünk területtartónak, ha tetszőleges a<b<c és x esetén az (a;f(a)), (b;f(b)) és (c;f(c)) pontok által meghatározott háromszög területe megegyezik az

(a+x;f(a+x)),(b+x;f(b+x))és(c+x;f(c+x))

pontok által meghatározott háromszög területével.

Mely folytonos f függvények területtartóak?

(6 pont)

A beküldési határidő 2019. december 10-én LEJÁRT.


Megoldás. A lineáris és a konstans függvények nyilván ilyenek (elfajuló háromszögekkel és csupa 0 területtel). Megmutatjuk, hogy az f(x)=x2 függvény is területtartó (terület-eltolás-invariáns, a továbbiakban TEI).

Használjuk az ábra jelöléseit (és x2 konvexitását):

2TABC=2TADFC2TADEB2TBEFC=(ca)(a2+c2)(ba)(a2+b2)(cb)(b2+c2)=ac(ac)ab(ab)bc(bc)=ac(ab+bc)ab(ab)bc(bc)=(ca)(cb)(ba), azaz TABC=(cb)(ba)(ca)2 és innen TAxBxCx=((c+x)(b+x))((b+x)(a+x))((c+x)(a+x))2=(cb)(ba)(ca)2=TABC, azaz az x2 valóban TEI.

Nyilván a cx2 függvény, és általában minden másodfokú polinom TEI (az x-tengelyre merőleges affinitás, illetve az eltolás nem változtatja meg a TEI-séget).

Azaz kaptuk, hogy eddig a legfeljebb másodfokú polinomok mind TEI-k. Most megmutatjuk, hogy nincs más folytonos TEI-függvény.

Legyen f(x) tetszőleges folytonos TEI-függvény. Tekintsük az a=0,b=1,c=2 helyeket, és legyen itt az ABC háromszög nem elfajuló (ahogy itt dolgozunk, ahhoz hasonlóan megmutatható, hogy elfajuló esetben f(x) csak max elsőfokú polinom lehet) és legyen x=1. Mivel TABC=TAxBxCx és a két háromszögnek az (1;f(1)),(2;f(2)) pontok által megadott oldala közös, emiatt az ehhez az oldalhoz tartozó magasságuk is azonos, emiatt a Cx=(3,f(3)) pontra, és így az f(x) 3 helyen felvett értékére pontosan két lehetőség van. Az egyik esetben f(1)+f(3)>2f(2), a másikban f(1)+f(3)<2f(2). Megmutatjuk, hogy ha f(x) folytonos, akkor az esetek közül az egyik nem lehetséges.

Legyen ugyanis f(0)+f(2)>2f(1) (nevezzük ezt az esetet "TEI-konvexnek" (a másik < esetet ("TEI-konkáv") hasonlóan igazolhatnánk, illetve = nem állhat a nem elfajulás miatt). Tekintsük a g(x)=f(x)+f(x+2)2f(x+1) függvényt! Mivel f(x) folytonos, ezért g(x) is az; és g(0)>0. Ha f(1)+f(3)<2f(2) lenne, akkor g(1)<0 lenne, ekkor viszont g(x) folytonossága miatt lenne valahol 0 és 1 között olyan x0, ahol g(x0)=0 teljesülne. Ekkor viszont a g(x) definíciója miatt az x0,x0+1,x0+2 helyek által meghatározott háromszög elfajuló, ellentmondásban azzal, hogy területe megegyezik TABC-vel.

Ez azt jelenti, hogy az f(x) függvény 0,1,2 helyen felvett értékei meghatározzák a 3, majd hasonlóan a 4,... bármely egész helyen felvett értékét a függvénynek.

Hasonlóan a 0,12,1 helyeken felvett értékek meghatározzák f(x) minden olyan felvett értékét, melyre x kétszerese egész, azaz speciálisan az egész helyeken felvett értékeit is. Viszont adott f(0),f(1) értékek esetén, de más-más f(12) esetén más-más f(2) értéket kapnánk, ami miatt az is igaz, hogy a 0,1,2 helyeken felvett értékek egyértelműen meghatározzák f(12) pontos értékét is.

Innen következik, hogy a 0,1,2 helyeken felvett értékek meghatározzák f(x) értékét minden olyan x helyen, amelynek 2-edestört alakja véges. Viszont f(x) folytonossága miatt ez teljesen meghatározza valamennyi valós x esetén f(x) értékét. Azaz az előre lefixált A(0;f(0));B(1;f(1));C(2;f(2)) pontokra pontosan egy TEI-függvény van.

Viszont három tetszőleges (különböző) helyen felvett értékre pontosan egyetlen legfeljebb másodfokú polinom illeszkedik, amelyek egyúttal TEI-függvények is, azaz f(x) valóban csak legfeljebb másodfokú polinom lehet.


Statisztika:

22 dolgozat érkezett.
6 pontot kapott:Beke Csongor.
5 pontot kapott:Szabó 991 Kornél.
4 pontot kapott:2 versenyző.
2 pontot kapott:5 versenyző.
1 pontot kapott:6 versenyző.
0 pontot kapott:7 versenyző.

A KöMaL 2019. novemberi matematika feladatai