A B. 5107. feladat (2020. május) |
B. 5107. Az \(\displaystyle ABCD\) húrnégyszögben az átlók metszéspontja \(\displaystyle F\), az \(\displaystyle AB\) és \(\displaystyle CD\) oldalegyenesek metszéspontja \(\displaystyle E\), az \(\displaystyle EF\) szakasz felezőpontja \(\displaystyle G\), a \(\displaystyle BF\) szakasz felezőpontja \(\displaystyle H\), a \(\displaystyle BC\) oldal felezőpontja pedig \(\displaystyle I\). Mutassuk meg, hogy \(\displaystyle {GFD\sphericalangle=GIH\sphericalangle}\).
(6 pont)
A beküldési határidő 2020. június 10-én LEJÁRT.
Megoldás. Legyen \(\displaystyle K\) az \(\displaystyle F\) pont tükörképe az \(\displaystyle I\) pontra; ekkor tehát a \(\displaystyle BKCF\) négyszög paralelogramma, és \(\displaystyle FCB\sphericalangle=KBC\sphericalangle\). A \(\displaystyle GHI\) háromszög középpontosan hasonló az \(\displaystyle EBK\) háromszöghöz, ezért \(\displaystyle GIH\sphericalangle=EKB\sphericalangle\). Elég tehát azt igazolnunk, hogy \(\displaystyle GFD\sphericalangle=EKB\sphericalangle\).
Azt állítjuk, hogy az \(\displaystyle EBKC\) (esetleg konkáv) négyszög hasonló az \(\displaystyle EDFA\) négyszöghöz, és a két négyszög ellentétes írányítású. A paralelogrammából és a kerületi szögek tételéből \(\displaystyle KBC\sphericalangle=ACB\sphericalangle=ADF\sphericalangle\), továbbá \(\displaystyle CKB\sphericalangle=BFC\sphericalangle=DFA\sphericalangle\), így a \(\displaystyle BCK\) háromszög hasonló a \(\displaystyle DAF\) háromszöghöz, és ellentétes írányítású vele. Ugyanígy, \(\displaystyle CBE\sphericalangle=ADE\sphericalangle\) (ez akkor is igaz, ha az \(\displaystyle E\) pont az \(\displaystyle AB\) és \(\displaystyle DC\) félegyeneseken helyezkedik el), és \(\displaystyle BEC\sphericalangle=AED\sphericalangle\), ami miatt a \(\displaystyle BCE\) háromszög is hasonló a \(\displaystyle DAE\) háromszöghöz, és ellentétes írányítású vele. Az az irányításváltó hasonlóság, amely a \(\displaystyle B,C\) pontokat a \(\displaystyle D,A\) pontokba viszi, egyúttal a \(\displaystyle K,E\) pontokat az \(\displaystyle E,F\) pontokba képezi. Ezzel beláttuk, hogy az \(\displaystyle EBKC\) négyszög hasonló az \(\displaystyle EDFA\) négyszöghöz, és ellentétes írányítású vele.
A két négyszög hasonlósága miatt az \(\displaystyle EKB\sphericalangle\) és \(\displaystyle EFD\sphericalangle\) szögek egyenlők és ellentétes irányításúak. Tehát
\(\displaystyle GFD\sphericalangle=EFD\sphericalangle=EKB\sphericalangle=GIH\sphericalangle. \)
Statisztika:
25 dolgozat érkezett. 6 pontot kapott: Arató Zita, Balogh Ádám Péter, Bán-Szabó Áron, Baski Bence, Beinschroth Ninett, Beke Csongor, Csonka Illés, Fekete Richárd, Fleiner Zsigmond, Füredi Erik Benjámin, Geretovszky Anna, Kercsó-Molnár Anita, Kovács 129 Tamás, Lengyel Ádám, Mohay Lili Veronika, Móra Márton Barnabás, Nádor Benedek, Németh Márton, Somogyi Dalma, Sztranyák Gabriella, Tiderenczl Dániel, Velich Nóra, Wiener Anna. 2 pontot kapott: 1 versenyző. 0 pontot kapott: 1 versenyző.
A KöMaL 2020. májusi matematika feladatai