![]() |
A B. 5116. feladat (2020. szeptember) |
B. 5116. Legyen a,b,c>0 és x,y,z≥0. Igazoljuk, hogy ha x+aby≤a(y+z), y+bcz≤b(z+x), és z+cax≤c(x+y), akkor x=y=z=0 vagy a=b=c=1.
Javasolta: George Stoica (Saint John, Kanada)
(6 pont)
A beküldési határidő 2020. október 12-én LEJÁRT.
Megoldás. Ekvivalens lépések segítségével az egyenlőtlenségeket olyan alakra hozzuk, ahol a jobb oldalon mindhárom esetben x+y+z áll.
Az első egyenlőtlenség mindkét oldalához ax-et adva:
x+ax+aby≤a(x+y+z),
majd mindkét oldalt a>0 számmal osztva az eredetivel ekvivalens
xa+x+by≤x+y+z
egyenlőtlenséget kapjuk. Ehhez hasonlóan kapjuk a második és harmadik egyenlőtlenséggel ekvivalens
yb+y+cz≤x+y+z,
zc+z+ax≤x+y+z
egyenlőtlenségeket. Az így kapott három egyenlőtlenség összege:
(a+1a+1)x+(b+1b+1)y+(c+1c+1)z≤3(x+y+z).
Rendezés után teljes négyezeteket kialakítva:
(a+1a−2)x+(b+1b−2)y+(c+1c−2)z≤0,
(√a−1√a)2x+(√b−1√b)2y+(√c−1√c)2z≤0.
Mivel x,y,z nemnegatív, ez csak akkor teljesül, ha a következő feltételek mindegyike teljesül:
- a=1 vagy x=0,
- b=1 vagy y=0,
- c=1 vagy z=0.
(Hiszen például (√a−1√a)2=0 csak √a−1√a=0, vagyis a=1 esetén teljesül.)
Az (a,x)→(b,y)→(c,z)→(a,x) ciklikus szimmetria alapján elég azt vizsgálnunk, hány esetben teljesül az első (a=1, b=1, c=1) és hány esetben a második (x=0, y=0, z=0) feltétel. (Persze lehetséges, hogy bizonyos esetekben mindkettő teljesül, a következő esetek ezt az eshetőséget is lefedik.)
1. eset. Három alkalommal is a második feltétel teljesül. Ekkor x=y=z=0. Ez az egyik olyan lehetőség, ami a bizonyítandó állításban is szerepel, és ilyenkor valóban teljesül is mindhárom (eredeti) egyenlőtlenség.
2. eset. Pontosan egy alkalommal teljesül a második feltétel. A logikai szimmetria alapján vizsgáljuk például azt az esetet, amikor x=0, de y≠0,z≠0. Ekkor szükségképpen b=c=1. Ekkor a második egyenlőtlenség eredeti alakjába helyettesítve:
y+z≤z,
amiből y≤0 adódik, ez viszont ellentmond annak, hogy y nemnegatív és y≠0. Tehát ez a lehetőség nem fordulhat elő.
3. eset. Pontosan két alkalommal teljesül a második feltétel. A szimmetria alapján nézzük például azt az esetet, amikor x=y=0, de z≠0. A harmadik egyenlőtlenség eredeti alakja alapján:
z≤0,
ami ismét ellentmondás, hiszen z nemnegatív és z≠0.
4. eset. Egyetlen alkalommal sem teljesül a második feltétel, vagyis x≠0,y≠0,z≠0. Ekkor a korábbiak alapján a=b=c=1, ami éppen a másik, a feladatban megadott lehetőség.
Ezzel a feladat állítását igazoltuk, beláttuk, hogy x=y=z=0 vagy a=b=c=1. Megjegyezzük, hogy az 1. esetben (x=y=z=0) valóban teljesül is a három egyenlőtlenség, a 4. esetben viszont nem feltétlenül. Az a=b=c=1 értékeket behelyettesítve:
x+y≤y+z,
y+z≤z+x,
z+x≤x+y,
amikből könnyen leolvasható, hogy egyszerre pontosan akkor teljesülnek, ha x=y=z. (Hiszen az első x≤z, a második y≤x, a harmadik z≤y alakra hozható.)
Tehát az is megállapítható, hogy a feladatban szereplő három egyenlőtlenség pontosan akkor áll fenn egyszerre, ha x=y=z=0 vagy (a=b=c=1 és x=y=z).
Statisztika:
57 dolgozat érkezett. 6 pontot kapott: Andó Viola, Balogh Ádám Péter, Baski Bence, Beinschroth Ninett, Ben Gillott, Bukva Dávid, Diaconescu Tashi, Fekete Richárd, Flódung Áron , Győrffi Ádám György, Hegedűs Dániel, Hervay Bence, Horváth Áron, Kercsó-Molnár Anita, Koszta Benedek, Kovács 129 Tamás, Kun Ágoston , Lengyel Ádám, Lovas Márton, Mácsai Dániel, Márton Kristóf, Metzger Ábris András, Nagy 429 Leila, Nagy 551 Levente, Németh Norbert Marcell, Nguyen Bich Diep, Nyárfádi Patrik, Osztényi József, Seres-Szabó Márton, Sógor Bence, Somogyi Dalma, Szanyi Attila, Terjék András József, Tot Bagi Márton, Török Ágoston, Velich Nóra. 4 pontot kapott: 4 versenyző. 3 pontot kapott: 2 versenyző. 2 pontot kapott: 1 versenyző. 1 pontot kapott: 6 versenyző. 0 pontot kapott: 5 versenyző. Nem versenyszerű: 2 dolgozat. Nem számítjuk a versenybe a születési dátum vagy a szülői nyilatkozat hiánya miatt: 1 dolgozat.
A KöMaL 2020. szeptemberi matematika feladatai
|