![]() |
A B. 5144. feladat (2021. január) |
B. 5144. Az ABCD konvex négyszög területe t, egy belső pontja O. Mutassuk meg, hogy
2t≤OA2+OB2+OC2+OD2.
Mikor áll fenn egyenlőség?
(3 pont)
A beküldési határidő 2021. február 15-én LEJÁRT.
Megoldás. Kössük össze az O belső pontot a csúcsokkal, így a négyszöget négy háromszögre bontottuk fel.
A négyszög területe a négy háromszög területének összege. A háromszögek területét a trigonometrikus területképlettel írjuk fel az ábra szerinti jelölésekkel. Rögtön a kétszeres területre térve nem kell 2-vel osztanunk az egyes területeknél:
2t=OA⋅OBsinα+OB⋅OCsinβ+OC⋅ODsinγ+OD⋅OAsinδ.
A szögek szinusza legfeljebb 1, így azonnal egy felső becslést kapunk, ha mindegyik helyébe 1-et írunk:
2t≤OA⋅OB+OB⋅OC+OC⋅OD+OD⋅OA.
A számtani- és mértani közép közötti egyenlőtlenség felhasználásával (illetve az ezzel ekvivalens tény alapján, hogy (x−y)2≥0 átrendezésével xy≤x2+y22):
2t≤OA2+OB22+OB2+OC22+OC2+OD22+OD2+OA22=OA2+OB2+OC2+OD2.
Ez a bizonyítandó állítás.
Két helyen alkalmaztunk felső becslést. Az első esetben, a trigonometrikus területképletek után akkor van egyenlőség, ha a szinuszértékek mindegyike pontosan 1, vagyis az O pont a négyszög egymásra merőleges átlóinak metszéspontja, míg a második esetben, a számtani-mértani középnél akkor, ha a OA=OB=OC=OD, vagyis a két feltétel alapján akkor, ha az ABCD négyszög négyzet, és O a középpontja.
Megjegyzés. Az állítás konkáv négyszögre is teljesül. Ha az O ponttal úgy tudjuk négy háromszögre bontani a négyszöget, mint a konvex esetnél, akkor a bizonyítás azzal teljesen megegyező. Lehetséges viszont, hogy az O pont úgy helyezkedik el, hogy az egyik csúccsal összekötő szakasz belső pontban metszi az egyik oldalt. Ekkor az ábra szerinti jelölésekkel betűzzünk és essen az O pont az ABC háromszög belsejébe, úgy, hogy az OD szakasz metszi a BC oldalt.
Ekkor A négyszög területét úgy kapjuk, hogy az AOB,BOC és ODA háromszögek területének összegéből levonjuk az OCD háromszög területét. A kétszeres terület kiszámítása így módosul:
2t=OA⋅OBsinα+OB⋅OCsinβ−OC⋅ODsinγ+OD⋅OAsinδ.
A felső becslésnél már írhatunk plusz előjelet, és végig igazak maradnak az első esetnél leírtak, kivéve természetesen azt a tényt, hogy itt nem léphet fel egyenlőség.
Statisztika:
95 dolgozat érkezett. 3 pontot kapott: 65 versenyző. 2 pontot kapott: 24 versenyző. 1 pontot kapott: 4 versenyző. 0 pontot kapott: 2 versenyző.
A KöMaL 2021. januári matematika feladatai
|