Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A B. 5148. feladat (2021. január)

B. 5148. Az ABC háromszögnek C-nél derékszöge van. A háromszögbe írt kör a BC befogót a D, az AC befogót az E pontban érinti. A BC oldalhoz hozzáírt kör a BC szakaszt a G pontban érinti; hasonlóan, az AC oldalhoz hozzáírt kör az AC szakaszt a H pontban érinti. A DH és EG szakaszok metszéspontja M. Mutassuk meg, hogy a DGM és az EHM háromszögek köré írt körök M-től különböző metszéspontja a beírt körre esik.

(6 pont)

A beküldési határidő 2021. február 15-én LEJÁRT.


Megoldás. Az ABC háromszöget úgy helyezzük el, hogy irányítása pozitív legyen.

Legyenek a háromszög oldalai BC=a, CA=b és AB=c, a félkerület a+b+c2=s. Jól ismert, hogy a beírt és hozzáírt körök érintési szakaszainak hossza AH=BG=CD=CE=sc, AE=CH=sa és BD=CG=sb. A leghosszabb oldal az AB átfogó, ezért CE=sc<sa=CH és CD=sc<sb=CG, tehát az E pont a CH szakasz belsejébe, a D pont a CG szakasz belsejébe esik, az M pont pedig a DEHG konvex négyszög DH és EG átlóinak metszéspontja.

Jelöljük a beírt kör középpontját I-vel, és legyenek a háromszög hegyesszögei CAB=α és ABC=β; Az AI és BI szakaszok felezik a két hegyesszöget. Mivel a háromszög derékszögű, α+β=90.

A CEID négyszög négyzet, mert a C,D,E csúcsoknál derékszöge van, és DI=EI a beírt kör sugarai; ezért CD=CE=DI=EI. Az AIE és HDC derékszögű háromszögek egybevágók, mert AE=HC és EI=CD; emiatt DHC=IAE=α2. Az A és B pontok szerepének felcserélésével ugyanígy látjuk, hogy EGC=β2.

A CED háromszög egyenlő szárú és derékszögű, ezért CED=EDC=45. A GDE és DEH háromszögek szögeinek összeszámolásából kapjuk, hogy HDE=DECDHE=45α2=β2, és hasonlóan GED=α2, továbbá a DEM háromszögből GMD=MDE+DEM=α+β2=45.

Vegyük észre, hogy a GDE és EHD háromszögek hasonlóak, mert szögeik megegyeznek. A két háromszög körüljárása megegyezik, és a megfelelő oldalaik 45-os szöget zárnak be egymással, tehát a GDE háromszög egy 45-os, pozitív irányú forgatva nyújtással vihető át a DEH háromszögbe. Legyen X ennek a forgatva nyújtásnak a középpontja. Mivel G képe D, D képe E és E képe H, az XGD, XDE, XEH háromszögek pozitív körüljárásúak és DXG=EXD=HXE=45.

Az XGD és az MGD háromszög is pozitív körüljárású, ezért az X és M pontok a GD szakasznak ugyanarra az oldalára esnek; továbbá DXG=DMG=45, ezért a kerületi szögek tételének megfordítása szerint az X pont a GMD köríven van.

Ugyanígy, az XEH és az MEH háromszög is pozitív körüljárású és HXE=HME=45, ezért a HME körív is átmegy X-en.

Az X pont nem eshet egybe az M ponttal, mert EXD=45EMD=135. Tehát X a DGM és az EHM körök M-től különböző metszéspontja.

Végül, az XDE és az IDE háromszög is pozitív körüljárású és EXD=12EID=45, ezért a kerületi és középponti szögek tételének megfordítása miatt az X pont a beírt körnek a hosszabbik ED ívére esik.


Statisztika:

42 dolgozat érkezett.
6 pontot kapott:Balogh Ádám Péter, Bán-Szabó Áron, Bencsik Dávid, Diaconescu Tashi, Kalocsai Zoltán, Metzger Ábris András, Móricz Benjámin, Rareș Polenciuc, Simon László Bence, Somogyi Dalma, Sztranyák Gabriella, Török Ágoston.
5 pontot kapott:Andó Viola, Arató Zita, Baski Bence, Beinschroth Ninett, Csizmadia Miklós, Csonka Illés, Duchon Márton, Fekete Richárd, Győrffi Ádám György, Hegedűs Dániel, Horváth 530 Mihály, Kovács 129 Tamás, Kökényesi Márk Péter, Lenkey Gyöngyvér, Lovas Márton, Mohay Lili Veronika, Molnár-Szabó Vilmos, Nádor Benedek, Nagy 551 Levente, Németh Márton, Osztényi József, Páhán Anita Dalma, Seres-Szabó Márton, Varga Boldizsár, Velich Nóra, Virág Rudolf, Wiener Anna.
0 pontot kapott:3 versenyző.

A KöMaL 2021. januári matematika feladatai