Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A B. 5152. feladat (2021. február)

B. 5152. Határozzuk meg azokat az 1-nél nagyobb pozitív egész számokat, amelyek összes pozitív osztóját fel lehet írni egy körvonalra úgy, hogy a szomszédos osztók hányadosa mindig prímszám legyen.

Javasolta: Lenger Dániel (Budapest) és Szűcs Gábor (Szikszó)

(5 pont)

A beküldési határidő 2021. március 10-én LEJÁRT.


Megoldás. Először vizsgáljuk azt az esetet, amikor a számnak egyféle prímosztója van, vagyis prímhatvány. Ha n=pα, akkor az 1 szomszédja csak p lehet, vagyis α2 esetén nem létezik megfelelő felírás, hiszen ilyenkor az 1-nek két különböző szomszédja is van. Ha α=1, akkor az egyetlen lehetséges sorrend (1 és p a két szám a körvonalon) megfelelő. A prímhatványok közül tehát pontosan a prímek azok, melyekre van megfelelő felírás.

A továbbiakban azokat az eseteket vizsgáljuk, amikor az n számnak legalább két különböző prímosztója is van. Legyen a szám prímtényezős felbontása n=pα11pα22pαrr (ahol r2). Ha d az n szám egy pozitív osztója, akkor d=pβ11pβ22pβrr valamely 0β1α1,,0βrαr kitevőkkel. Ebből következik az a jól ismert összefüggés is, hogy n pozitív osztóinak száma (α1+1)(α2+1)(αr+1).

Jelölje Ω(d)=β1+β2++βr a d szám multiplicitással számolt prímosztóinak számát. Ha van megfelelő felírás, akkor a körvonalra írt számokon lépegetve minden lépésben 1-gyel változik a prímosztók Ω száma. Így Ω(d) felváltva lesz páros, illetve páratlan, egy teljes kört megtéve viszont ugyanahhoz a számhoz érünk vissza, így az osztók számának párosnak kell lennie. Tehát megfelelő felírás csak akkor lehet, ha az osztók (α1+1)(α2+1)(αr+1) száma páros, vagyis ha legalább az egyik αi kitevő páratlan (azaz a szám nem négyzetszám).

Vizsgáljuk meg külön az r=2 esetet. Legyen tehát n=pα11pα22, és mondjuk α1 páratlan. A következő sorrend megfelelő:

1,p1,p21,,pα11,pα11p2,,pα11pα22,pα111pα22,pα111pα212,,pα111p2,pα121p2,pα121p22,,pα121pα22,pα131pα22,,pα131p2,,p1p2,,p1pα22,pα22,,p2.

Példaként α1=5,α2=4 esetén a következőképpen néz ki a sorrend (a vastagított vonal mutatja, hogy milyen sorrendben kerülnek a körvonalra az osztók):

Ezzel beláttuk, hogy ha r=2, akkor páros sok osztó esetén van megfelelő felírás (páratlan sok osztó esetén pedig nincsen).

Most belátjuk r-re vonatkozó teljes indukcióval, hogy ez r>2 esetén is így van. Tegyük fel tehát, hogy az n számnak r>2 különböző prímtényezője van, és legalább egyikük kitevője páratlan n prímtényezős felbontásában. Legyen az egyik prímhatvány n prímtényezős felbontásában qβ, ahol q-t úgy választjuk meg, hogy a többi prímtényező közül legalább egyik kitevője páratlan legyen. (Például ha van páros kitevővel szerepelő prím, akkor azt választjuk q-nak, ha nincs, akkor pedig q bármelyik prímosztó lehet.) Tehát n=qβn, ahol n-nek r1 féle prímosztója van, és legalább egyik páratlan kitevővel szerepel n prímtényezős felbontásában. Ezek alapján n-nek páros sok osztója van, melyek felírhatók megfelelő módon a körvonalra, mondjuk d1,d2,,d2t sorrendben. Tehát itt két szomszédos di hányadosa (beleértve a d2t és d1 párt is) mindig prímszám.

Az n szám (pozitív) osztói a diqj alakú számok, ahol 1i2t és 0jβ. Ezek egy megfelelő sorrendje a következő:

d1,d1q,d1qβ,d2qβ,d2qβ1,,d2,d3,d3q,,d3qβ,d4qβ,,d4,,d2t2,d2t1,d2t1q,,d2t1qβ,d2tqβ,,d2tq,d2t.

Ezzel beláttuk, hogy n osztóinak is van megfelelő felírása.

Összefoglalva tehát, pontosan a következő esetekben van megfelelő felírás:

  • ha n-nek legalább két prímosztója van, melyek közül legalább az egyiknek páratlan a kitevője n prímtényezős felbontásában (tehát n nem négyzetszám),
  • vagy ha n prím.

Statisztika:

58 dolgozat érkezett.
5 pontot kapott:Bán-Szabó Áron, Baski Bence, Bencsik Ádám, Csizmadia Miklós, Duchon Márton, Farkas 512 Izabella, Fekete Richárd, Fülöp Csilla, Hegedűs Dániel, Kalocsai Zoltán, Kercsó-Molnár Anita, Kerekes Boldizsár, Kovács 129 Tamás, Kökényesi Márk Péter, Lovas Márton, Mácsai Dániel, Molnár-Szabó Vilmos, Móra Márton Barnabás, Móricz Benjámin, Nádor Benedek, Nagy 551 Levente, Németh Márton, Páhán Anita Dalma, Sándor Péter, Seres-Szabó Márton, Somogyi Dalma, Szanyi Attila, Sztranyák Gabriella, Török Ágoston, Trombitás Karolina Sarolta, Varga Boldizsár, Wiener Anna.
4 pontot kapott:Ben Gillott, Dezső Kende Barnabás, Nagy 429 Leila, Simon László Bence, Zömbik Barnabás.
3 pontot kapott:3 versenyző.
2 pontot kapott:5 versenyző.
1 pontot kapott:4 versenyző.
0 pontot kapott:8 versenyző.
Nem versenyszerű:1 dolgozat.

A KöMaL 2021. februári matematika feladatai