![]() |
A B. 5265. feladat (2022. október) |
B. 5265. Nagyítsuk kétszeresére egy derékszögű háromszög beírt körét a derékszögű csúcsból. Mutassuk meg, hogy a kapott kör érinti a háromszög körülírt körét.
Javasolta: Vígh Viktor (Szeged)
(4 pont)
A beküldési határidő 2022. november 10-én LEJÁRT.
1. megoldás A kompakt leírás kedvéért helyezzük el a derékszögű háromszöget a derékszögű koordinátarendszerben úgy, hogy C derékszögű csúcsa az origóba essen, továbbá A(a,0) és B(0,b), ahol a,b>0 a háromszög befogói. Használjuk az ábra jelöléseit!
A CEIF négyszög egyszerre deltoid és téglalap, ezért négyzet. Oldala egyrészről a beírt kör r sugara, másrészről a C csúcsból a beírt körhöz húzott érintőszakasz z, amelyről jól ismert, hogy z=s−c=(a+b−c)/2. Ebből következik, hogy r=(a+b−c)/2, valamint az I pont koordinátáit is megkaptuk. Világos, hogy a kétszeres nagyítás után kapott kör sugarára r′=2r=a+b−c, középontjára I′(a+b−c,a+b−c) teljesül.
Az ABC háromszög körülírt körének középpontja az átfogó felezőpontja, azaz az O(a/2,b/2) pont, sugara pedig az átfogó fele, R=c/2. A feladat állítása következik, ha megmutatjuk, hogy R=r′+OI′, amivel ekvivalens OI′2=(R−r′)2. (A sugáregyenlőtlenség szerint r′<R.)
OI′2 felírható a Pitagorasz-tétel (vagy ha úgy tetszik, a távolságformula) segítségével:
OI′2=((a+b−c)−a2)2+((a+b−c)−b2)2.
Elegendő tehát belátnunk, hogy
((a+b−c)−a2)2+((a+b−c)−b2)2=(c2−(a+b−c))2.
A négyzetreemeléseket elvégezve, és a Pitagorasz-tételt az ABC háromszögre felhasználva ez könnyen ellenőrizhető, hogy teljesül. Ezzel az állítást beláttuk.
2. megoldás A derékszögű háromszög magasságpontja a háromszög derékszögű csúcsa. Ismert, hogy a magasságpontból a körülírt kört felére kicsinyítve a háromszög Feuerbach-körét kapjuk. A Feuerbach-tétel szerint a Feuerbach-kör érinti a beírt kört, amiből a feladat állítása azonnal következik.
Statisztika:
95 dolgozat érkezett. 4 pontot kapott: 72 versenyző. 3 pontot kapott: 7 versenyző. 2 pontot kapott: 1 versenyző. 1 pontot kapott: 2 versenyző. 0 pontot kapott: 3 versenyző. Nem versenyszerű: 6 dolgozat.
A KöMaL 2022. októberi matematika feladatai
|