![]() |
A B. 5272. feladat (2022. november) |
B. 5272. Egy bolha a koordinátarendszer (a,b) pontjából indul, ahol a, b pozitív egészek. Egy-egy ugrással balra vagy lefele mozog egységnyit. Addig ugrál, amíg el nem éri az x vagy az y tengelyt. A lehetséges ugrássorozatok hányadrésze végződik az x tengelyen?
Melján Dávid (Kecskemét) ötletéből
(4 pont)
A beküldési határidő 2022. december 12-én LEJÁRT.
1. megoldás. Ha a bolha előbb az x tengelyt éri el, méghozzá a (k,0) pontban, akkor oda a (k,1) pontból érkezett. Amíg az (a,b) pontból a (k,1) pontba eljutott, összesen a−k db balra és b−1 db lefele ugrást végzett. Ilyen ugrássorozatból \displaystyle \binom{a+b-k-1}{b-1}-féle van (hiszen az \displaystyle a+b-k-1 db egymást követő ugrás közül szabadon kiválaszthatok \displaystyle b-1 db lefele irányulót).
Így az \displaystyle x tengelyen végződő ugrássorozatok száma:
\displaystyle \binom{a+b-2}{b-1} + \binom{a+b-3}{b-1} + \binom{a+b-4}{b-1} + \ldots + \binom{b}{b-1} + \binom{b-1}{b-1}.
A Pascal-háromszög közismert ,,zokniszabálya'' (ld. pl. https://en.wikipedia.org/wiki/ Hockey-stick_identity) szerint ezek összege:
\displaystyle \binom{a+b-1}{b}.
,,Szimmetrikusan'' ugyanezt elmondhatjuk az \displaystyle y tengelyen végződő ugrássorozatok számáról, amelyre így \displaystyle \binom{a+b-1}{a} adódik. Ezen két érték aránya:
\displaystyle \frac{\binom{a+b-1}{b}}{\binom{a+b-1}{a}} = \frac{\frac{(a+b-1)!}{(a-1)! \cdot b!}}{\frac{(a+b-1)!}{a! (b-1)!}} = \frac{\frac1{b}}{\frac1{a}} = \frac{a}{b}.
Tehát a lehetséges ugrássorozatok \displaystyle \dfrac{a}{a+b} része végződik az \displaystyle x tengelyen.
2. megoldás. Utasítsuk a bolhát, hogy miután elérte valamelyik tengelyt, onnan még egyenesen ugráljon el az origóba. Így a bolha összességében egy \displaystyle (a,b)-ből \displaystyle (0,0)-ba vezető balra/le ugrássorozatot végez, ezt nevezzük teljes útvonalnak.
Minden teljes útvonal eléri előbb-utóbb valamelyik tengelyt és a teljes útvonalból egyértelműen rekonstruálható az első tengelyelérésig történő szakasz. Tehát a teljes útvonalak kölcsönösen egyértelműen megfeleltethetők az első tengelyelérésig tartó útvonalaknak.
Teljes útvonalból \displaystyle \binom{a+b}{a} különböző van, és ezek közül éppen azok érik el előbb az \displaystyle x tengelyt, mint az \displaystyle y tengelyt, amelyek az \displaystyle (1,0) pontból érkeznek az origóba. Az \displaystyle (a,b)-ből az \displaystyle (1,0) pontba balra/le lépésekkel \displaystyle \binom{a+b-1}{a-1}-féleképpen lehet eljutni, így a keresett arány:
\displaystyle \frac{\binom{a+b-1}{a-1}}{\binom{a+b}{a}} = \frac{a}{a+b}.
Statisztika:
128 dolgozat érkezett. 4 pontot kapott: 55 versenyző. 3 pontot kapott: 21 versenyző. 2 pontot kapott: 24 versenyző. 1 pontot kapott: 5 versenyző. 0 pontot kapott: 16 versenyző. Nem versenyszerű: 4 dolgozat. Nem számítjuk a versenybe a születési dátum vagy a szülői nyilatkozat hiánya miatt: 1 dolgozat.
A KöMaL 2022. novemberi matematika feladatai
|