Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A B. 5277. feladat (2022. november)

B. 5277. Az ABC háromszögbe írt kör középpontja I. A BCA körív felezőpontja F, az FI egyenes a körülírt kört másodszor az M pontban metszi. Mutassuk meg, hogy a CM egyenes átmegy a beírt és a körülírt kör külső hasonlósági pontján.

Javasolta: Kós Géza (Budapest)

(6 pont)

A beküldési határidő 2022. december 12-én LEJÁRT.


1. megoldás:

Használjuk az ábra jelöléseit: az általánosság megszorítása nélkül feltehetjük, hogy ACBC; jelölje K az MC és az OI egyenesek metszéspontját, legyenek E és G a CM egyenes és a beírt kör metszéspontjai, végül F jelöli a körülírt körön az F-fel átellenes pontot, azaz a C-t nem tartalmazó AB ív felezőpontját. A beírt kör sugarát r, a körülírt körét pedig R jelöli; utóbbiról az általánosság megszorítása nélkül feltehetjük, hogy egységnyi, azaz R=1.

A C-ből induló belső szögfelezőre a C, I és F pontok mindegyike illeszkedik, ezért C, I és F kollineárisak. Azonos íveken nyugvó kerületi szögek, ezért MCF=MFF és CMF=CFF; ezekre rendre bevezetjük az α és β jelölést. A szögek egyenlősége miatt az MIC és FIF háromszögek hasonlóak, a következőkben trigonometrikus számolásokkal kiszámítjuk az oldalaikat.

Az FIF=180αβ, és így az FIF háromszögre felírt szinusz-tételből

IF=2sinβsin(α+β),valamintIF=2sinαsin(α+β).

A CM szakasz kiszámításához tekintsük a CMO egyenlő szárú háromszöget. A középponti és kerületi szögek tétele szerint MOF=2α és COF=2β, így az MOC szárszögre MOC=1802α2β adódik. Ebből és a szárak egységnyi hosszából MC=2sin(90αβ)=2cos(α+β) következik, vagyis az MIC és FIF háromszögek hasonlóságának aránya λ=MC/FF=cos(α+β). Innen

CI=λFI=2sinβcos(α+β)sin(α+β)=2sinβctg(α+β),valamintMI=λIF=2sinαcos(α+β)sin(α+β)=2sinαctg(α+β).

A következő lépésben kifejezzük α és β segítségével r-t. Ehhez felírjuk kétféleképpen az OI2 mennyiséget. Egyrészt az Euler-féle összefüggés szerint OI2=R22Rr=12r. Másrészről vegyük észre, hogy az FIF háromszögben OI súlyvonal, így az ismert formula szerint kifejezhetjük a háromszög oldalaiból:

OI2=2FI2+2FI2FF24=8sin2αsin2(α+β)+8sin2βsin2(α+β)44=2(sin2α+sin2β)sin2(α+β)1.

Ezeket összevetve kapjuk, hogy

r=1sin2α+sin2βsin2(α+β)=sin2(α+β)sin2αsin2βsin2(α+β).

Eddigi számítsaink eredményeit használva, valamint az addíciós formulák szerint

EICI=rCI=sin2(α+β)sin2αsin2βsin2(α+β)2sinβctg(α+β)=sin2(α+β)sin2αsin2β2sinβcos(α+β)1sin(α+β)==sin2αcos2βsin2α+cos2αsin2βsin2β+2sinαsinβcosαcosβ2sinβ(cosαcosβsinαsinβ)1sin(α+β)==2sin2αsin2β+2sinαsinβcosαcosβ2sinβ(cosαcosβsinαsinβ)1sin(α+β)=sinαsin(α+β)=FIFF.

Kaptuk, hogy az EIC és az FIF háromszögekben két-két oldal aránya megegyezik, továbbá már korábban igazoltuk, hogy van két egyenlő szögük is. Ahhoz, hogy a háromszögek hasonlóságára következtessünk, belátjuk, hogy az E-nél, ill. I-nél lévő szögeik tompák. A beírt kör középpontja a körülírt körön belül van, azaz I belül van FF Thalész-körén, így FIF tompaszög. Másrészt GEI a GEI egyenlő szárú háromszög egy alapon fekvő szöge, így szükségképpen hegyesszög, következésképp CEI kiegészítő szöge tompa. Kaptuk tehát, hogy CEIFIF és így EIC=β.

Itt jegyezzük meg, hogy az IFO háromszögben R=OF>IO=r miatt β=IFO<FIO=KIC, így a K, E és C pontok az MC egyenesen ebben sorrendben követik egymást, azaz az ábránk helyes.

Mivel a COF háromszög egyenlő szárú, azért FCO=β, és így EIC=ICO, amiből EICO. A párhuzamos szelőszakaszok tételét alkalmazva CKO-ben kapjuk, hogy KI:KO=EI:CO=r:R, következésképp a K középpontú, μ=R/r arányú középpontos nagyítás a beírt kört éppen a körülírt körbe képezi. Ez igazolja az állítást.

Diszkusszió: Ha AC=BC, akkor F=C, az ábra szimmetrikus, O (és I) illeszkedik az FM=CM egyenesre, és az állítás nyilvánvaló.

A bizonyítás során használt G és E pontok nem jönnek létre, ha az M pont az ACB körívre esik. Ez azonban nem történhet meg, mert az AI belső szögfelező a körülírt kört az A-t nem tartalmazó BC ív felezőpontjában metszi, ami AC<BC feltevésünk mellett elválasztja F és B pontokat.

2. megoldás: Legyen k a körülírt kör, b a beírt kör, és m az a kör, ami érinti az AC és a BC szakaszt, valamint belülről érinti k-t. (Angol nyelvterületen "mixtilinear incircle"-nek hívják.) Megmutatjuk, hogy k és m érintési pontja éppen az M pont. Ebből a feladat állítása következik: a Monge-tétel miatt a három kör páronként vett hasonlósági pontjai egy egyenesre esnek, márpedig b és m külső hasonlósági pontja C, k és m külső hasonlósági pontja M, tehát a Monge-tétel szerint k és b külső hasonlósági pontja is a CM egyenesen van.

Legyen m érintési pontja a CA szakaszon P, a BC szakaszon Q, az AB köríven M1, tehát m és k külső hasonlósági pontja M1 (egyelőre még nem bizonyítottuk, hogy M1=M). Legyen az A-ból, illetve B-ből induló szögfelező és k metszéspontja A1 és B1, ezek felezik a k kör BC, illetve CA íveit, és a k-hoz A1-ben, illetve B1-ben húzott érintők párhuzamosak a BC, illetve a CA szakasszal. Az az M1 középpontú nagyítás, amely m-et k-ba viszi, a P, Q pontokat a B1, A1 pontokba viszi; ezért M1, P, B1, illetve M1, Q, A1 egy egyenesen van.

Írjuk fel a Pascal-tételt az ACBB1M1A1 hatszögre: azt kapjuk, hogy ACB1M1=P, CBM1A1=Q és BB1A1A=I egy egyenesen van. Mivel CP=CQ az m-hez C-ből húzott érintők, CI a CPQ egyenlő szárú háromszög magassága, így CIPQ.

Legyen most G az AB körív felezőpontja; ezen átmegy a CI szögfelező, és legyen R az AB és a GM1 egyenesek metszéspontja. Ha a Pascal-tételt az ABCGM1A1 hatszögre írjuk fel, látjuk, hogy ABGM1=R, BCM1A1=Q és CGA1A=I egy egyenesen van, tehát a PIQ egyenes átmegy az R ponton.

Jól ismert, hogy a beírt kör I középpontja a G középpontú, A,B-n átmenő körön van; a PIQR egyenes érinti az ABI kört, mert merőleges a kör GI sugarára. A R pontnak az ABI és a k körre való hatványából

RI2=RARB=RM1RG,

ebből következik, hogy RIM1RGI, ezért IM1R=GIR=90.

A Thalész-tétel miatt az M1I egyenes átmegy a k-nak a G-vel átellenes pontján, ami az F pont. Tehát M1, I és F egy egyenesen van, és ez bizonyítja, hogy M1=M.


Statisztika:

15 dolgozat érkezett.
6 pontot kapott:Bodor Mátyás, Diaconescu Tashi, Elekes Dorottya, Fülöp Csilla, Lovas Márton, Simon László Bence, Tarján Bernát, Varga Boldizsár, Virág Rudolf, Wiener Anna, Zömbik Barnabás.
5 pontot kapott:Chrobák Gergő, Ho Tran Khanh Linh.
1 pontot kapott:2 versenyző.

A KöMaL 2022. novemberi matematika feladatai