Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A B. 5367. feladat (2024. február)

B. 5367. a) Az egységnyi sugarú nyílt körlapban elhelyeztünk egymásra merőlegesen két hosszúságú nyílt szakaszt úgy, hogy a szakaszoknak nincs közös pontjuk. Mennyi lehet ?

b) Az egységnyi sugarú nyílt gömbben elhelyeztünk három hosszúságú nyílt szakaszt úgy, hogy páronként merőlegesek, és semelyik kettőnek nincs közös pontja. Mennyi lehet ?

Javasolta: Vígh Viktor (Sándorfalva)

(4 pont)

A beküldési határidő 2024. március 11-én LEJÁRT.


Megoldás. Nyilvánvalóan mindkét esetben 0<<2, hiszen sem a kör, sem a gömb nem tartalmaz az átmérőjénél hosszabb szakaszt, =2 esetén pedig a szakaszok a kör, ill. a gömb középpontjában metszenék egymást.

Most rátérünk az a) részre. Legyen a szakaszok tartóegyeneseinek metszéspontja M. Először tegyük fel, hogy M nem illeszkedik egyik szakaszra sem. Legyenek a szakaszoknak az M-től távolabbi végpontjai X, illetve Y. Ekkor MXY egy derékszögű háromszög, amelynek derékszögű csúcsa M, és amelynek mindkét befogója legalább hosszúságú. A Pitagorasz-tételből következik, hogy XY2. Másrészt a feltételek szerint X-t és Y-t a körlap lezártja tartalmazza, ezért XY2. Ezekből 2 adódik.

Most tegyük fel, hogy M az elhelyezett AB szakasz egy pontja, a másik szakasz M-től távolabbi végpontja legyen C. Világos, hogy a második szakaszt M irányába eltolva a körön belül marad, ezért feltehető, hogy a második szakasz éppen MC. A feltételek szerint az ABC háromszög körülírt körének sugara legfeljebb egységnyi.

Legyen AB felezőpontja F, és toljuk el C pontot MF-ral, így kapjuk C pontot. Világos, hogy az ABC háromszöget is tartalmazza az ABC háromszög körülírt köre (hiszen a C pont CF-re vonatkozó tükörképe rajta van a körvonalon), ezért ABC körülírt körének sugara is legfeljebb egységnyi. Másrészről ABC körülírt körének sugara kifejezhető segítségével; az ábra szerint (/2)2+x2=r2 és x+r=. Ebből x=r-t visszahelyettesítve r=5/8 adódik. Innen r1 észrevételünk miatt 8/5.

Mindkét vizsgált esetben teljesül tehát, hogy 8/5. Könnyen látható, hogy az ábra szerinti elrendezésben =8/5 megvalósítható. Továbbá a szakaszokat a megfelelő arányban kicsinyítve a középpontjaikból minden 0<<8/5 is megvalósítható. Ezért az a) esetben 0<8/5.

Rátérünk a b) részre; megmutatjuk, hogy itt minden 0<<2 lehetséges. Rögzítsünk egy 0<<2 értéket, legyen

0<d=1(/2)2<1,

és helyezzük el a gömbünket a térbeli derékszögű koordinátarendszerben úgy, hogy közzépontja az origóba essen.

Tekintsük most az xy-síkban az x=d egyenletű egyenest, az yz-síkban az y=d egyenest; és az xz-síkban a z=d egyenletű egyenest. Ezek páronként egymásra merőleges, kitérő egyenesek, amelyek a nyílt gömböt egy-egy nyílt, hosszúságú (és szükségképpen páronként idegen) szakaszban metszik. Ez a példa mutatja, hogy valóban minden 0<<2 lehetséges.


Statisztika:

105 dolgozat érkezett.
4 pontot kapott:56 versenyző.
3 pontot kapott:8 versenyző.
2 pontot kapott:25 versenyző.
1 pontot kapott:2 versenyző.
0 pontot kapott:10 versenyző.
Nem számítjuk a versenybe a születési dátum vagy a szülői nyilatkozat hiánya miatt:3 dolgozat.

A KöMaL 2024. februári matematika feladatai