Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A B. 5388. feladat (2024. április)

B. 5388. Mutassuk meg, hogy bármely 2n egymást követő pozitív egész számot legalább n!-féleképpen lehet n párba állítani úgy, hogy semelyik párban ne legyen a számok szorzata négyzetszám.

Javasolta: Róka Sándor (Nyíregyháza)

(6 pont)

A beküldési határidő 2024. május 10-én LEJÁRT.


Megoldás. Az állítást n-re vonatkozó teljes indukcióval bizonyítjuk. Ha n=1, akkor azt kell igazolnunk, hogy az egyetlen lehetséges párba állításnál a létrejövő szorzat nem négyzetszám. Ez valóban teljesül, ugyanis két szomszédos pozitív egész szám szorzata nem lehet négyzetszám: ha a és a+1 pozitív egész számok, akkor a2<a(a+1)<(a+1)2, és így a(a+1) nem négyzetszám.

Az indukciós lépés igazolásához tegyük fel, hogy valamely 1n-re már igazoltuk az állítást. Tekintsünk most 2n+2 egymást követő pozitív egész számot. Az első kettő legyen a és a+1. Az indukciós feltevésünk alapján a maradék 2n (szintén egymást követő) pozitív egész számnak legalább n!-féle olyan párba állítása van, ahol egyik szorzat sem négyzetszám. Legyen egy tetszőleges megfelelő párba állításuk {b1,c1},,{bn,cn}, ekkor tehát a b1c1,b2c2,,bncn szorzatok egyike sem négyzetszám. Világos, hogy ha ezt kiegészítjük az {a,a+1} párral, az megfelelő. Mutatunk egy módszert, amivel legalább n másik jó párba állítás kapható. Legyen 1in tetszőleges, és tekintsük a {bi,ci}=:{p,q}, {a,a+1}=:{r,s} párokat. Csak annyit fogunk használni, hogy pq és rs nem négyzetszámok (a gondolatmenet további részében az, hogy r és s valójában szomszédosak, nem játszik szerepet). Ezekből kétféleképpen alakítható ki két új pár: {p,r}, {q,s}, illetve {p,s}, {q,r}. Ha ezek egyike sem lenne megfelelő, akkor mindkét esetben legalább az egyik szorzat négyzetszám lenne. Feltehető, hogy ezek a pr és ps szorzatok. (Ha a p, r, q, s számokat – ebben a sorrendben – egy négyzet csúcsaiba írjuk, akkor a négy szorzat a négy oldalnak felel meg, és ha két párból választunk egyet-egyet, az mindenképpen két szomszédos él lesz.) Ha viszont pr és ps négyzetszámok, akkor szorzatuk, (pr)(ps)=p2(rs) is az, és így azt kapnánk, hogy rs szintén négyzetszám, de rs-ről tudjuk, hogy nem az.

Tehát vagy a {bi,a}, {ci,a+1}, vagy a {bi,a+1}, {ci,a} párok egyike esetén biztosan egyik szorzat sem négyzetszám. Ezt a két párt kiegészítve a másik n1 darab {bj,cj} párral megfelelő párba állítást kapunk. Ezzel a módszerrel tehát mutattunk legalább n+1 megfelelő párba állítást a nagyobb 2n szám {b1,c1},,{bn,cn} párba állítása segítségével. Végül belátjuk, hogy ezekből {b1,c1},,{bn,cn} rekonstruálható. Ha ugyanis a és a+1 egymás párja, akkor a másik n párt kell venni, ha pedig a és a+1 két különböző párban vannak, akkor a párjaikból kialakítunk egy új párt, a maradék n1 párt pedig megtartjuk. Tehát különböző párba állításokból kiindulva módszerünkkel különböző párba állításokat kapunk. Így az indukciós feltevés alapján legalább (n+1)n!=(n+1)! megfelelő párba állítása van a 2n+2 egymást követő számnak, ezzel az indukciós lépést igazoltuk.

Ezzel befejeztük a feladat állításának bizonyítását.

Megjegyzés. Valójában csak annyit használtunk, hogy a 2n pozitív egész számnak van legalább egy megfelelő párba állítása, a feladat állítása ezen gyengébb feltétel mellett is teljesül.


Statisztika:

22 dolgozat érkezett.
6 pontot kapott:Ali Richárd, Bodor Mátyás, Csató Hanna Zita , Hodossy Réka, Holló Martin, Kovács Benedek Noel, Prohászka Bulcsú, Sági Mihály, Sárdinecz Dóra, Virág Tóbiás, Wágner Márton.
5 pontot kapott:Aravin Peter, Gyenes Károly, Horák Zsófia.
4 pontot kapott:3 versenyző.
3 pontot kapott:1 versenyző.
2 pontot kapott:1 versenyző.
1 pontot kapott:1 versenyző.
0 pontot kapott:2 versenyző.

A KöMaL 2024. áprilisi matematika feladatai