Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A B. 5421. feladat (2024. november)

B. 5421. A hegyesszögű ABC háromszög beírt körének középpontja I, sugara r, a BC oldalhoz írt körének középpontja Ia, sugara ra, továbbá a körülírt körének sugara R. Az IIa szakasz hossza ra+Rr. Igazoljuk, hogy BAC=60.

Budapesti Fazekas M. Gyak. Ált. Isk. és Gimn., 2024C.

(6 pont)

A beküldési határidő 2024. december 10-én LEJÁRT.


Megoldás. A feladat szövegében szereplő jelöléseken kívül legyen a háromszög A csúcsánál fekvő szög α, M a háromszög magasságpontja, továbbá F a Feuerbach-kör középpontja.

A megoldás során több ismert tényt fogunk bizonyítás nélkül felhasználni:

1. A Feurbach-kör sugara R2.

2. A Feuerbach-kör F középpontja az OM szakasz felezőpontja.

3. A magasságpont és az A csúcs távolsága: MA=2Rcosα.

4. A hozzáírt körök kívülről érintik a Feuerbach-kört, a beírt kör pedig belülről. A tétel két bizonyítását is olvashatjuk Füredi Zoltán KöMaL cikkében.

Először azt mutatjuk meg, hogy az A-ból induló magasság egyenese és az A csúcsot a körülírt kör O középpontjával összekötő sugár egyenese egymás tükörképei az A-hoz tartozó belső szögfelezőre.

Legyen az ábra szerint az A-hoz tartozó magasság talppontja T, az AC oldal felezőpontja E.

A BTA derékszögű háromszögben ABT=β, így a másik hegyesszöge BAT=BAM=90β. A háromszög körülírt körét tekintve az AOC középponti szög kétszerese a B-nél fekvő kerületi szögnek. Ezt a szöget az OE szakasz felezi, tehát AOE=β. Az AOE derékszögű háromszögben ennek megfelelően OAE=90β. Ezzel beláttuk, hogy a belső szögfelező felezi az MAO szöget is, MAI=IAO=|α290+β|.

A továbbiakban tekintsük az I,F és Ia pontokat. Ezek általában egy háromszöget határoznak meg. A 4. pontban említett érintések alapján tudjuk, hogy IF=R2r, továbbá FIa=R2+ra. Most a feltételek szerint:

IF+FIa=R2r+R2+ra=Rr+ra=IIa.

Azt kaptuk, hogy a háromszög elfajuló, az F pont az IIa szakaszon helyezkedik el. Ez viszont éppen az A-hoz tartozó belső szögfelező.

A Feurbach-kör középpontja ezek szerint rajta van a belső szögfelezőn, amely – ahogy korábban megmutattuk – felezi az MAO szöget. Lévén az F pont az OM szakasz felezőpontja ebből következik, hogy az MAO háromszög egyenlő szárú, AM=R.

Végül a 3. számú állítást felhasználva:

AM=2Rcosα=R,  azaz  cosα=12,α=60.


Statisztika:

39 dolgozat érkezett.
6 pontot kapott:Ali Richárd, Aravin Peter, Bencze Mátyás, Bodor Ádám, Bui Thuy-Trang Nikolett, Diaconescu Tashi, Gyenes Károly, Hodossy Réka, Holló Martin, Horvath Benedek, Kerekes András, Kovács Benedek Noel, Kővágó Edit Gréta, Li Mingdao, Minh Hoang Tran, Molnár Lili, Pázmándi József Áron, Pletikoszity Martin, Prohászka Bulcsú, Puppi Barna, Sajter Klaus, Sárdinecz Dóra, Sha Jingyuan, Szabó 721 Sámuel, Varga 511 Vivien, Veres Dorottya, Vigh 279 Zalán, Virág Lénárd Dániel, Virág Tóbiás, Vödrös Dániel László, Wágner Márton, Zhai Yu Fan.
3 pontot kapott:1 versenyző.
1 pontot kapott:3 versenyző.
0 pontot kapott:1 versenyző.

A KöMaL 2024. novemberi matematika feladatai