Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A B. 5427. feladat (2024. december)

B. 5427. Az ABC háromszög belső pontja P. Az AP, BP és CP egyenesek a BC, CA és AB oldalakat rendre az L, M és N pontokban metszik. Mutassuk meg, hogy P pontosan akkor súlypontja ABC-nek, ha súlypontja LMN-nek.

Crux Mathematicorum

(5 pont)

A beküldési határidő 2025. január 10-én LEJÁRT.


Megoldás. Jelöljünk ki egy tetszőleges O vonatkoztatási pontot, az O-ból a pontokba mutató vektorokat jelölje a megfelelő (vastagított) kisbetű. A megoldás során a következő ismert tényeket felhasználjuk. Ezek bizonyítását is ismertetjük. (Az általánosabb kitekintés érdekében lásd még a megoldás utáni megjegyzést):

i.) Legyenek X és Y különböző pontok. Egy Q pont pontosan akkor illeszkedik az XY egyenesre, ha léteznek olyan ξ és υ valósak, amelyekre ξ+υ=1 és ξx+υy=q. Továbbá az előállításban szereplő ξ és υ együtthatók egyértelműek.

Ha a Q pont az X vagy az Y ponttal egybeesik, akkor igaz az állítás. Ha most Q az XY egyenes X-től és Y-tól különböző pontja, akkor qx=λ(yx), illetve rendezés után q=x+λ(yx)=(1λ)x+λy. A λ értékétől függetlenül 1λ+λ=1. A qx és yx vektorok párhuzamosak, az egyik egyértelműem írható fel a másik valós számszorosaként.

A megfordítás bizonyításához ismét feltehetjük, hogy ξ és υ egyike sem 0 vagy 1, mert abban az esetben nyilvánvalóan a Q pont vagy az X ponttal, vagy az Y ponttal esik egybe. Tekintsük az X pontból a Q pontba mutató vektort. Mivel q=ξx+υy, ezért

XQ=qx=ξx+υyx=(ξ1)x+υy=υ(yx),

hiszen most ξ+υ=1.

ii.) Legyenek X, Y és Z különböző, nem kollineáris pontok. Egy Q pont pontosan akkor illeszkedik az XYZ síkra, ha léteznek olyan ξ, υ és ζ valósak, amelyekre ξ+υ+ζ=1 és ξx+υy+ζz=q. Továbbá az előállításban szereplő ξ, υ és ζ együtthatók egyértelműek.

Ennek bizonyításához már felhasználjuk az i.) eredményét.

Tegyük fel először, hogy a végpontok egy síkban vannak. Akkor

xq, yq,zq

vektorok egysíkúak, amiből i.) alapján

zq=λ(xq)+μ(yq),

ahol λ+μ=1. Fejezzük ki a q vektort a többivel:

λq+μqq=λx+μyz,

q=λλ+μ1x++μλ+μ1y1λ+μ1z.

A számszorzók összege nyilván 1, az állítás első felét igazoltuk. (Az osztást elvégezhettük, mert ha λ+μ=1 állna fenn, akkor az X,Y,Z pontok egy egyenesbe esnének, ekkor nyilvánvaló, hogy X,Y,Z,Q egy síkban vannak.

Ha viszont ξx+υy+ζz=q, ahol ξ+υ+ζ=1, azaz ζ=1ξυ, akkor

q=ξx+υy+ζz=ξx+υy+(1ξυ)z.

Innen

qz=ξ(xz)+υ(yz),

ami azt jelenti, hogy a qz, xz, yz vektorok egy síkban vannak és ebből már az is következik, hogy x, y, z, q végpontjai is egy síkon vannak.

Rátérve a feladat megoldására, legyen P egyelőre az ABC háromszög tetszőleges belső pontja. Az előzetes megjegyzésünk szerint tehát egyértelműen léteznek α, β és γ számok (α+β+γ=1); valamint λ, μ és ν számok (λ+μ+ν=1) úgy, hogy

p=αa+βb+γc=λl+μm+νn.

Mivel PA, így α1, és pαa=βb+γc összefüggést 1α0-val osztva kapjuk, hogy

11αp+α1αa=β1αb+γ1αc.

Az együtthatók összege mindkét oldalon 1, így az összeg csak l lehet, hiszen előzetes megjegyzésünk szerint illeszkednie kell PA és BC egyeneskre is. Azaz kaptuk, hogy

l=β1αb+γ1αc.

Hasonlóan kapjuk, hogy

m=α1βa+γ1βcésn=α1γa+β1γb.

Ezeket visszahelyettesítve

p=λl+μm+νn=λ(β1αb+γ1αc)+μ(α1βa+γ1βc)+ν(α1γa+β1γb),

átrendezve

p=(μα1β+να1γ)a+(λβ1α+νβ1γ)b+(λγ1α+μγ1β)c.

Az átrendezés előtti alakból világos, hogy az együtthatók összege továbbra is 1, ezért az előállítás egyértelműsége miatt a kapott összefüggésben a, b és c együtthatói szükségképpen rendre α, β és γ kell legyenek. Ebből α-val, β-val és γ-val történő egyszerűsítés után a következő összefüggéseket kapjuk:

(){μ1β+ν1γ=1λ1α+ν1γ=1λ1α+μ1β=1.

Most először tegyük fel, hogy P az ABC háromszög súlypontja. Ekkor α=β=γ=1/3, és ()-ra úgy tekintünk, mint egy egyenletrendszerre λ, μ és ν ismeretelenekkel. Világos, hogy az egyetlen megoldás λ=μ=ν=1/3, azaz P valóban súlypontja LMN háromszögnek.

Fordítva, tegyük fel, hogy P az LMN háromszög súlypontja, azaz λ=μ=ν=1/3. Ekkor ()-ra úgy tekintünk, mint egy egyenletrendszerre 11α, 11β és 11γ ismeretlenekkel. Világos, hogy az egyetlen megoldás 11α=11β=11γ=32. Így α=β=γ=1/3, amiért P az ABC háromszög súlypontja. Ezzel a feladat állítását beláttuk.

Megjegyzés. A megoldásban tulajdonképpen baricentrikus, vagy más (de ekvivalens) megközelítésben affin koordinátákat használtunk. A felhasznált tulajdonságok mind jól ismertek, érdemes őket gyakorló feladatként megpróbálni önállóan igazolni, de itt is olvashatunk róluk.


Statisztika:

56 dolgozat érkezett.
5 pontot kapott:Ali Richárd, Bodor Ádám, Bui Thuy-Trang Nikolett, Diaconescu Tashi, Gyenes Károly, Holló Martin, Kerekes András, Kovács Benedek Noel, Molnár István Ádám, Pázmándi József Áron, Prohászka Bulcsú, Rajtik Sándor Barnabás, Sajter Klaus, Sánta Gergely Péter, Sárdinecz Dóra, Sha Jingyuan, Szabó 721 Sámuel, Vámosi Bendegúz Péter, Varga 511 Vivien, Vigh 279 Zalán, Virág Lénárd Dániel, Wágner Márton, Zhai Yu Fan.
4 pontot kapott:Aravin Peter, Bencze Mátyás, Bogdán Balázs Ákos, Bolla Donát Andor, Csató Hanna Zita , Hajszter Dóra, Hodossy Réka, Horák Zsófia, Li Mingdao, Minh Hoang Tran, Sütő Áron, Wiener Marcell.
3 pontot kapott:4 versenyző.
2 pontot kapott:3 versenyző.
1 pontot kapott:7 versenyző.
0 pontot kapott:5 versenyző.

A KöMaL 2024. decemberi matematika feladatai