A B. 5429. feladat (2024. december) |
B. 5429. Tetszőleges \(\displaystyle X\), \(\displaystyle Y\), \(\displaystyle Z\) pontokra jelölje \(\displaystyle [XYZ]\) az \(\displaystyle XYZ\) háromszög területét. Mutassuk meg, hogy ha az \(\displaystyle A\), \(\displaystyle B\), \(\displaystyle C\), \(\displaystyle D\), \(\displaystyle E\), \(\displaystyle F\) pontok egy nem elfajuló kúpszeletre esnek, akkor
\(\displaystyle [ABC]\cdot[CDE]\cdot[EFA]\cdot[BDF]=[BCD]\cdot[DEF]\cdot[FAB]\cdot[ACE]. \)
Javasolta: Kós Géza (Budapest)
(6 pont)
A beküldési határidő 2025. január 10-én LEJÁRT.
1. megoldás. Először vizsgáljuk meg, mi történik, ha \(\displaystyle A,B,C,D,E,F\) közül valamelyik kettő egybeesik. A pontok szerepe ciklikusan szimmetrikus, ezért elég azt az esetet néznünk, ha \(\displaystyle A\) egybeesik egy másik ponttal. Az \(\displaystyle AB\), \(\displaystyle AC\), \(\displaystyle AE\), \(\displaystyle AF\) szakaszok az állítás mindkét oldalán szerepelnek valamelyik háromszög oldalaként, ezért ha \(\displaystyle A=B\), \(\displaystyle A=C\), \(\displaystyle A=E\) vagy \(\displaystyle A=F\), akkor mindkét szorzat nulla. Ha pedig \(\displaystyle A=D\), akkor \(\displaystyle [ABC]=[BCD]\) (a két háromszög körüljárása azonos), \(\displaystyle [CDE]=[ACE]\) (a két háromszög körüljárása ellentétes), \(\displaystyle [EFA]=[DEF]\) (azonos körüjárás) és \(\displaystyle [BDF]=[FAB]\) (ellentétes körüljárás), így a két szorzat tényezői ugyanazok, csak a sorrendjükben különböznek. Az állítás tehát mindig teljesül, ha valamelyik két pont egybeesik.
A továbbiakban feltételezzük, hogy \(\displaystyle A,B,C,D,E,F\) páronként különböző, így az általuk meghatározott háromszögek nem fajulhatnak el, az állításban szereplő területek egyike sem \(\displaystyle 0\).
Jelöljük a kúpszeletet \(\displaystyle \Omega\)-val. Abban a speciális esetben, ha \(\displaystyle \Omega\) egy \(\displaystyle r\) sugarú kör, akkor a bizonyítandó állítás két oldalán mindenhol alkalmazzuk a jól ismert \(\displaystyle t=\dfrac{abc}{4r}\) területképletet:
$$\begin{gather*} [ABC]\cdot[CDE]\cdot[EFA]\cdot[BDF] =\\ = \dfrac{AB\cdot BC\cdot AC}{4r} \cdot \dfrac{CD\cdot DE\cdot CE}{4r} \cdot \dfrac{EF\cdot FA\cdot EA}{4r} \cdot \dfrac{BD\cdot DF\cdot FB}{4r}, \\ [BCD]\cdot[DEF]\cdot[FAB]\cdot[ACE] =\\ = \dfrac{BC\cdot CD\cdot BD}{4r} \cdot \dfrac{DE\cdot EF\cdot DF}{4r} \cdot \dfrac{FA\cdot AB\cdot FB}{4r} \cdot \dfrac{AC\cdot CE\cdot EA}{4r}. \end{gather*}$$A jobboldalakon ugyanazoknak a szakaszoknak a szorzata szerepel, tehát ezek egyenlők, ami bizonyítja az állítást.
Az általános esetet úgy bizonyítjuk, hogy a kúpszeletet egy körre vetítjük. Jól ismert, hogy bármely nemelfajuló kúpszelet előáll, egy – mindkét irányban végtelen – kúppalást és egy, a kúp csúcsára nem illeszkedő sík metszeteként. Vegyünk tehát fel egy \(\displaystyle O\) csúcsú kúppalástot, amelyre \(\displaystyle \Omega\) illeszkedik, és vegyünk fel egy \(\displaystyle \Omega'\) kört ugyanezen a kúpon. Ekkor az \(\displaystyle O\) pontból az \(\displaystyle \Omega\)-t az \(\displaystyle \Omega'\) körre vetíthetjük.
Jelölje az \(\displaystyle A,B,C,D,E,F\) pontok képét rendre \(\displaystyle A',B',C',D',E',F'\). Legyen továbbá az \(\displaystyle O\) pont távolsága \(\displaystyle \Omega\) és \(\displaystyle \Omega'\) síkjától \(\displaystyle d\), illetve \(\displaystyle d'\).
A B.5101. feladathoz hasonlóan, bármely \(\displaystyle X,Y,Z\in\Omega\) pontokra és ezek \(\displaystyle X',Y',Z'\in\Omega'\) képeire tekintsük az \(\displaystyle OXYZ\) és az \(\displaystyle OX'Y'Z'\) tetraéder térfogatát. A tetraéderek térfogatait \(\displaystyle v(...)\)-vel jelölve,
\(\displaystyle \dfrac{[XYZ]}{[X'Y'Z']} = \dfrac{\dfrac3{d}v(OXYZ)}{\dfrac3{d'}v(OX'Y'Z')} = \dfrac{d'}{d}\cdot\dfrac{v(OXYZ)}{v(OX'Y'Z')} = \dfrac{d'}{d} \cdot\dfrac{OX}{OX'} \cdot\dfrac{OY}{OY'} \cdot\dfrac{OZ}{OZ'}. \)
Ha ezt behelyettesítjük a bizonyítandó állítás két oldalán szereplő háromszögek területeibe,
$$\begin{gather*} \dfrac{[ABC]}{[A'B'C']} \cdot\dfrac{[CDE]}{[C'D'E']} \cdot\dfrac{[EFA]}{[E'F'A']} \cdot\dfrac{[BDF]}{[B'D'F']} =\\ =\bigg(\dfrac{d'}{d} \cdot\dfrac{OA}{OA'} \cdot\dfrac{OB}{OB'} \cdot\dfrac{OC}{OC'}\bigg)\cdot \bigg(\dfrac{d'}{d} \cdot\dfrac{OC}{OC'} \cdot\dfrac{OD}{OD'} \cdot\dfrac{OE}{OE'}\bigg) \cdot\\ \cdot \bigg(\dfrac{d'}{d} \cdot\dfrac{OE}{OE'} \cdot\dfrac{OF}{OF'} \cdot\dfrac{OA}{OA'}\bigg) \cdot \bigg(\dfrac{d'}{d} \cdot\dfrac{OB}{OB'} \cdot\dfrac{OD}{OD'} \cdot\dfrac{OF}{OF'}\bigg) =\\ \bigg(\dfrac{d'}{d}\bigg)^4\cdot \bigg(\dfrac{OA}{OA'} \cdot\dfrac{OB}{OB'} \cdot\dfrac{OC}{OC'} \cdot\dfrac{OD}{OD'} \cdot\dfrac{OE}{OE'} \cdot\dfrac{OF}{OF'} \bigg)^2, \end{gather*}$$és ugyanígy
\(\displaystyle \dfrac{[BCD]}{[B'C'D']} \cdot\dfrac{[DEF]}{[D'E'F']} \cdot\dfrac{[FAB]}{[F'A'B']} \cdot\dfrac{[ACE]}{[A'C'E']} = \bigg(\dfrac{d'}{d}\bigg)^4\cdot \bigg(\dfrac{OA}{OA'} \cdot\dfrac{OB}{OB'} \cdot\dfrac{OC}{OC'} \cdot\dfrac{OD}{OD'} \cdot\dfrac{OE}{OE'} \cdot\dfrac{OF}{OF'} \bigg)^2, \)
tehát
\(\displaystyle \dfrac{[ABC]}{[A'B'C']} \cdot\dfrac{[CDE]}{[C'D'E']} \cdot\dfrac{[EFA]}{[E'F'A']} \cdot\dfrac{[BDF]}{[B'D'F']} = \dfrac{[BCD]}{[B'C'D']} \cdot\dfrac{[DEF]}{[D'E'F']} \cdot\dfrac{[FAB]}{[F'A'B']} \cdot\dfrac{[ACE]}{[A'C'E']}. \) | \(\displaystyle (1) \) |
Végül, mivel \(\displaystyle A',B',C',D',E',F'\) egy körön vannak, ezekre már igazoltuk, hogy
\(\displaystyle [A'B'C']\cdot[C'D'E']\cdot[E'F'A']\cdot[B'D'F']= [B'C'D']\cdot[D'E'F']\cdot[F'A'B']\cdot[A'C'E']. \) | \(\displaystyle (2) \) |
Az (1) és (2) szorzata éppen kiadja a bizonyítandó állítást.
Megjegyzések. 1. A megoldás előjeles szakaszokkal, területekkel és térfogatokkal is elmondható, így a feladat állítása előjeles területekkel is igaz.
2. Tetszőleges \(\displaystyle A,B,C,D,E,F\) pontok esetén, amelyek közül semelyik három nem esik egy egyenesre, vizsgálhatjuk az
\(\displaystyle f(A,B,C,D,E,F) = \frac{[ABC]\cdot[CDE]\cdot[EFA]\cdot[BDF]}{[BCD]\cdot[DEF]\cdot[FAB]\cdot[ACE]} \)
kifejezést, ahol most előjeles területeket használunk. A fenti megoldás mutatja, hogy az \(\displaystyle f\) függvény – a kettősviszonyhoz hasonlóan – vetítésinvariáns: ha a pontokat középpontosan vetítjük egy másik síkra, akkor az \(\displaystyle f\) értéke nem változik, és \(\displaystyle f(A,B,C,D,E,F)\) értéke akkor és csak akkor \(\displaystyle 1\), ha \(\displaystyle A,B,C,D,E,F\) egy kúpszeletre esik.
2. megoldás. Az első megoldáshoz hasonlóan feltehetjük, hogy \(\displaystyle A,B,C,D,E,F\) páronként különböző.
Rögzítsük a \(\displaystyle B,C,D,E,F\) pontokat, és a sík tetszőleges \(\displaystyle X=(x,y)\) pontjára legyen
\(\displaystyle f(X) = [XBC]\cdot[CDE]\cdot[EFX]\cdot[BDF]- [BCD]\cdot[DEF]\cdot[FXB]\cdot[XCE], \)
ahol most is előjeles területeket használunk. Azt már tudjuk, hogy \(\displaystyle f(B)=f(C)=f(D)=f(E)=f(F)=0\); azt kell igazolnunk, hogy \(\displaystyle f(A)=0\).
Az \(\displaystyle X\mapsto[XBC]\), \(\displaystyle X\mapsto[EFX]\), \(\displaystyle X\mapsto[FXB]\), \(\displaystyle X\mapsto[XCE]\) függvények lineárisak, így \(\displaystyle f\) egy kétváltozós, legfeljebb másodfokú polinom. Az \(\displaystyle f(X)=0\) ezért vagy egy kúpszelet, vagy egy egyenes egyenlete, vagy pedig azonosság.
Egy kúpszeletet egyértelműen meghatároz 5 különböző pontja, tehát ha \(\displaystyle f(X)=0\) egy kúpszelet egyenlete, akkor ez csak az \(\displaystyle B,C,D,E,F\) pontokra illeszkedő kúpszelet lehet, amelyre \(\displaystyle A\) is illeszkedik, tehát \(\displaystyle f(A)=0\).
Mivel a \(\displaystyle B,C,D,E,F\) pontok nem esnek egy egyenesre, az \(\displaystyle f(X)=0\) nem lehet egyenes egyenlete.
Végül, ha \(\displaystyle f(X)=0\) azonosság, akkor az \(\displaystyle A\) pontra is automatikusan teljesül.
Statisztika:
A B. 5429. feladat értékelése még nem fejeződött be.
A KöMaL 2024. decemberi matematika feladatai