Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A B. 5448. feladat (2025. március)

B. 5448. Van két egybevágó, szabályos n-szög alapú gúlánk. Mindkét gúla oldallapjaira felírjuk véletlenszerű sorrendben az 1, 2, , n számokat. Milyen n-ek esetén lehetünk biztosak benne, hogy a két gúlát össze tudjuk úgy ragasztani az alaplapjuk mentén, hogy a kapott 2n-lapú kettős gúla legalább két élére teljesül, hogy mindkét oldalán ugyanaz a szám áll?

Javasolta: Lovas Márton (Budakalász)

(4 pont)

A beküldési határidő 2025. április 10-én LEJÁRT.


Megoldás. Mivel gúlákról van szó n3. Legyenek Piroska gúlájának oldallapjain a számok (valamely körüljárásnak megfelelő sorrendben, egy tetszőlegesen kiválasztott oldallaptól kezdve) a0,a1,...,an1, míg Farkasén a megfelelő számok b0,b1,...,bn1 úgy, hogy az n lehetséges összeragasztás egyikénél minden i-re az ai és a bi számokat tartalmazó oldalapoknak legyen közös éle. (Ha Piroska és Farkas ai, illetve bi számsorozatait a saját gúlájuk alaplapja felől nézzük, akkor természetesen az egyik sorozat pozitív, a másik negatív körüljárási irány szerint van felsorolva, de ez a leírásunk során semmiféle gondot nem fog okozni.)

Fixáljuk le Piroska gúláját, ekkor Farkas gúlája n-féle (a feladat szempontjából) lényegesen különböző ,,állapotba'' forgatva ragasztható hozzá. A k-dik állapotban (ahol 0kn1) Piroska ai számával Farkas bi+k számának van közös éle. (Itt az i+k indexet (modn) értjük – ezért indexeltünk Piroska és Farkas sorozatait eleve 0 és n1 között).

Farkas gúlájának k-dik állapotát tekintsünk ,,jónak'', ha (legalább) két különböző 0i,jn1 index esetén teljesül ai=bi+k és aj=bj+k.

Definiáljuk a c0,c1,...,cn1 számokat a következő módon: adott 0i,kn1 esetén nevezzük az (ai;bi+k) párt fixpontnak, ha ai=bi+k, és ebben az esetben legyen ci=k, vagyis ci=k azt jelenti, hogy a k-dik állapotban Piroska ai száma ,,fölé'' (azaz vele közös élű oldallapra) a vele megegyező szám került Farkas gúláján.

Miközben Farkas gúláját az n különböző állapotba forgatjuk, Piroska bármelyik ai száma fölött nyilvánvalóan pontosan egy állapotban fordul elő olyan bi+k szám, amely megegyezik vele, vagyis bármely i indexre a ci szám egyértelműen definiált, továbbá az n állapot esetén összesen n darab fixpont lesz.

Nyilván akkor jó számunkra egy állapot, ha abban legalább két fixpont van. Emiatt a skatulyaelv alapján, ha az n lehetséges állapot bármelyike olyan, hogy benne nincs fixpont, akkor kell lennie a többi állapot esetén jó állapotnak is; illetve pontosan akkor nincs a lehetséges állapotok között jó, ha bármely állapotban pontosan egy darab fixpont van.

Az eddigiek alapján ahhoz, hogy a lehetséges állapotok egyike se legyen jó (vagyis, hogy különböző fixpontok mind különböző állapotokhoz tartozzanak) az kell, hogy a ci számok mind különbözzenek egymástól, vagyis az, hogy c00;c11;...;cn1(n1) számok teljes maradékrendszert képezzenek (modn).

Tegyük fel, hogy n=2k alakú páros szám. Ekkor bármely teljes maradékrendszer esetén a benne lévő számok S összegére: S0+1+...+(n1)=n(n1)2=2k(2k1)2=2k2kkk0(modn), holott nyilván (c00)+(c11)+...+(cn1(n1))=(c0+c1+...+cn1)(0+1+2+...+(n1))=00(modn). Azaz ha n páros, akkor mindig forgatható Farkas gúlája úgy, hogy legalább két fixpont legyen.

Ha viszont n=2k+1 alakú páratlan szám, akkor ha Piroska ai számai a 0,1,2,3,...,2k1,2k számok, Farkas bi számai pedig a 0,2,4,6,...,2k,1,3,5,...,2k3,2k1 számok, akkor a megfelelő ci számok könnyen ellenőrizhetően 0,1,2,3,...,k,k+1,k+2,k+3,...,2k, azaz ekkor a lehetséges állapotok mindegyikében pontosan egy fixpont van, vagyis a két gúla nem ragasztható jól össze.

Válasz: összefoglalva ha n páros, akkor a két gúla mindig összeragasztható a feladat feltételeinek megfelelően, míg ha n páratlan, akkor mindig meg tudják címkézni Piroska és Farkas a saját gúlájuk oldallapjait úgy, hogy ne lehessen a két gúlát jól összeragasztani.


Statisztika:

A B. 5448. feladat értékelése még nem fejeződött be.


A KöMaL 2025. márciusi matematika feladatai