Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A C. 1360. feladat (2016. május)

C. 1360. Hány oldalú szabályos sokszögeknek van olyan átlója, melynek Thalész-köre átmegy a sokszög valamely oldalának felezőpontján?

(5 pont)

A beküldési határidő 2016. június 10-én LEJÁRT.


Megoldás. Ha a sokszög AB oldalának F felezőpontján megy át a B pontból induló egyik átló Thalész-köre, akkor az átló másik végpontja, a sokszög egyik csúcsa, az AB felező merőlegesének a sokszög köré írt körrel való metszéspontja E. (1. ábra) Ekkor az EF felező merőleges a sokszög szimmetria tengelye. Tehát minden páratlan, n5 oldalszámú szabályos sokszögre igaz az állítás.

1. ábra

Belátjuk, hogy páros oldalszámú szabályos sokszögeknek nincs ilyen átlója.

A 2n oldalú szabályos sokszög leghosszabb átlója nem jó, hiszen Thalész-köre a körülírt kör, ez egyik oldal felezőpontját sem tartalmazza. A többi átló esetén vizsgáljuk a Thalész-körnek a sokszög beírt körével (a továbbiakban k) való metszéspontjait.

Mivel k nem tartalmaz egy csúcsot sem, a Thalész-kör viszont bármelyik átló esetén igen, így a két kör nem eshet egybe. Tehát legfeljebb két metszéspontjuk lehet. Ha egyik sem oldalfelező pont, akkor készen vagyunk, hiszen k tartalmazza az összes oldalfelezőpontot. Mivel a sokszög, és mindkét vizsgált kör is szimmetrikus az adott átló felezőmerőlegesére, így elég az egyik metszéspontról belátnunk, hogy nem oldalfelezőpont.

Ha AB és MN a sokszög két szemközti oldala úgy, hogy A és M szemközti csúcsok, akkor AN átló merőleges az említett két oldalra, hiszen a szimmetria miatt ugyanakkora szöget zár be velük, és AB oldal MN oldallal való párhuzamossága miatt ez csak 90° lehet.

AN (és így minden ugyanilyen hosszúságú átló) Thalész-körének sugara megegyezik k sugarával. Ennek a két körnek közös érintői az AB és MN oldalak egyenesei, így a két metszéspont a sokszögön belül helyezkedik el, nem lehet oldal felezőpontja.

Legyen P egy olyan csúcsa a sokszögnek, amely az A és N csúcsok közötti rövidebb íven helyezkedik el. Az A csúcs melletti oldalfelezőpontok által meghatározott rövidebb ív k-n legyen i. Mivel PA metszi i-t és PAB tompaszög, ezért PA Thalész-köre metszi az i ívet.Ez a metszéspont a sokszögön belül helyezkedik el, hiszen i teljes egészében benne van.

A korábban leírtak szerint, mivel a sokszög belsejében levő metszéspont nem lehet oldalfelezőpont, valamint ezzel már az összes átlót lefedtük, beláttuk, hogy páros számú oldallal rendelkező szabályos sokszögek nem elégíthetik ki a feladat feltételét.

2. ábra


Statisztika:

56 dolgozat érkezett.
5 pontot kapott:Csorba Benjámin, Fekete Balázs Attila, Kormányos Hanna Rebeka, Németh Csilla Márta, Szécsi Adél Lilla, Tatai Mihály, Weisz Máté.
4 pontot kapott:Geretovszky Anna, Kasó Ferenc, Marozsák Tóbiás , Nagy 911 Viktória, Perger Kitti, Szalay Gergő, Weisz Viktória.
3 pontot kapott:21 versenyző.
2 pontot kapott:14 versenyző.
1 pontot kapott:5 versenyző.
0 pontot kapott:2 versenyző.

A KöMaL 2016. májusi matematika feladatai