![]() |
A C. 1479. feladat (2018. április) |
C. 1479. Egy ABC háromszögben az AC oldal T belső pontjára TA=BC, továbbá az AB oldal P belső pontjára a CBP és PAT háromszögek egybevágóak. A BC oldal Q belső pontjára TQ nem párhuzamos AB-vel, és a BPQ háromszög hasonló a TCQ háromszöghöz. Igazoljuk, hogy PT=QT.
A feladat állítása sajnos nem minden háromszög esetén igaz, ezért a pontversenyből töröltük. A versenyzőktől elnézést kérünk. A Szerk.
(5 pont)
A beküldési határidő 2018. május 10-én LEJÁRT.
Megoldás. Ellenpéldával igazoljuk, hogy az állítás nem igaz. Legyen az ABC háromszögben AB=AC, és BAC∠=36∘. A C-ből induló belső szögfelező messe az AB oldalt a P pontban. Húzzunk P-n keresztül párhuzamost BC-vel, ez messe az AC szárat T-ben, továbbá a BC oldal felezőpontja legyen Q. Megmutatjuk, hogy ebben az esetben a feladat minden feltétele teljesül, de PT nem egyenlő QT-vel.
Először igazoljuk, hogy a feladat feltételei teljesülnek. Mivel PT||BC, ezért az APT háromszög szögei is 36, 72, 72 fokosak. Mivel CP szögfelező, így PCB∠=36∘, és így a PBC háromszög szögei is 36∘, 72∘, 72∘, vagyis APT△∼PBC△. Továbbá AQ az APT és ABC egyenlőszárú háromszögek közös szimmetriatengelye, így TC=PB. Ismét a szögfelezés miatt TCP∠=36∘, valamint PTC∠=108∘, így a PTC háromszög egyenlőszárú. Kaptuk, hogy PT=TC=PB, tehát az APT és PBC háromszögek valóban egybevágóak. A PBQ és QTC háromszögek az AQ tengelyre szimmetrikusak, így nemcsak hasonlóak, de egybevágóak is. Végül a szögfelezőtétel miatt P nem lehet az AB szár felezőpontja, így T sem felezi AC-t, azaz TQ nem párhuzamos AB-vel. A feltételek tehát valóban teljesülnek.
Végül megmutatjuk, hogy az állítás nem igaz. Indirekt tegyük fel, hogy PT=QT. Ekkor a PTQ háromszög szabályos, és a korábban látott PT=TC=PB egyenlőség miatt PQ=PB és TQ=TC. Így PQB∠=72∘, PQT∠=60∘ és TQC∠=72∘ adódik, ami ellentmondás, hiszen összegük nem 180∘, vagyis a konstrukció valóban ellenpélda.
Megjegyzés. Az ellenpélda megtalálása természetesen egyáltalán nem nyilvánvaló. Az alábbiakban leírjuk a feladat teljes diszkusszióját.
Használjuk az ábra jelöléseit. Legyenek az ABC háromszög szögei α, β és γ. Mivel T az AC szakasz belső pontja, ezért BC=a=AT<AC, tehát AC≠BC és így α≠β.
A CBP háromszögben CBP∡=β, a PAT háromszögben pedig PAT∡=α. Mivel a két háromszög egybevágó, és α≠β, ezért mindkettőnek van α és β szöge is, és így a harmadik szögük γ. A CBP háromszögben a C pontban nem lehet a γ szög, mert PCB∡<γ, így PCB∡=α, és így az a oldallal szemközti szög, BPC∡=γ. A vele egybevágó PAT háromszögben az a oldallal szemközti szög, APT∡=γ.
Ha β≠γ, akkor ugyanígy teljesül, hogy a BPQ és TCQ hasonló háromszögek szögei α, β és γ. A feladat kikötése szerint TQ nem párhuzamos AB-vel, ezért TQC∡ nem lehet β, tehát TQC∡=α. A BPQ háromszögben BPQ∡<BPC∡=γ, ezért BPQ∡=α és BQP∡=γ. A TPQ háromszögben TPQ∡=180°−α−γ=β és TQP∡=180°−α−γ=β. Ezért a TPQ háromszög egyenlő szárú, vagyis PT=QT.
Ha β=γ (erről az esetről feledkezett meg a bizottság is és a megoldók javarésze), akkor AP=a, és CP=a, ezért az APC háromszög egyenlő szárú. Ebből következik, hogy PCA∡=α, vagyis β=γ=2α. Tehát az ABC háromszögben 5α=180∘, α=36∘, β=γ=72∘.
Tudjuk még, hogy BPQ△∼ TCQ△. Legyen QPB∡=δ és PQB∡=ε. Két eset lehetséges.
I. eset. CQT∡=δ és CTQ∡=ε. Mivel a PBQ háromszögben δ+ε+72∘=180∘, ezért 180∘=APT∡+TPQ∡+QPB∡=72∘+TPQ∡+δ miatt TPQ∡=ε.
Mivel 180∘=CQT∡+TQP∡+PQB∡=δ+TQP∡+ε, ezért TQP∡=72∘. Ebből pedig már adódik, hogy PTQ∡=δ. Ebből látszólag az következik, hogy PT=QT csak akkor teljesül, ha ε=72∘ és δ=36∘, bármely más szög esetén az állítás nem igaz. Azonban, ha megpróbálunk ellenpéldát szerkeszteni, nem jutunk eredményre: bármilyen szöget is választunk δ-nak, azt P pontból felmérve, majd az így kapott Q pontból ismét felmérve, a kapott szögszár nem a T pontban metszi az AC egyenest. Ez nem véletlen. Ugyanis TQP∠=72∘, vagyis olyan pontot kellene találnunk a BC szakaszon, amelyből a PT szakasz 72∘-os szög alatt látszik. A legnagyobb szög alatt a BC szakasz FA felezőpontjából látszik a PT szakasz (ilyenkor a látószögkörív érinti a BC oldalt). Megmutatjuk, hogy TFAP∠<72∘.
Indirekt bizonyítunk: tegyük fel, hogy TFAP∠≥72∘. Ekkor a szimmetria miatt PFAB∠≤180∘−72∘2=54∘, és így FAPB∠≥180∘−54∘−72∘=54∘. A PFAB háromszögben a szögek alapján FAB≥PB, így PA=BC=2FAB≥2PB. A szögfelezőtételt és ezt felhasználva ACBC=PAPB≥2. Tehát 2BC≤AC=AT+TC=BC+PB, vagyis BC≤BP≤FAB=BC2. Ellentmondásra jutottunk, tehát valóban TFAP∠<72∘.
II. eset. CQT∡=ε és CTQ∡=δ. Ekkor 180∘=CTQ∡+QTP∡+PTA∡ miatt QTP∡=ε és hasonlóan TPQ∡=ε. Tehát TQ=TP teljesül, Q a BC szakasz felezőpontja és illeszkedik TP és BC közös felező merőlegesére. Vagyis a feladat állítása pontosan akkor igaz, ha a TPQ háromszög szabályos. A fenti ellenpéldában éppen ezt a konstrukciót adtuk meg, és láttuk be a PTQ háromszögről, hogy nem szabályos. Tehát ebben az esetben nem igaz a feladat állítása.
Megjegyzés. Meggondolható, hogy a feladat állítása csak egyetlen speciális háromszög esetén teljesül, melynek szögei kerekítve 39,024; 62,929 és 78,047 fokosak.
Statisztika:
0 dolgozat érkezett.
A KöMaL 2018. áprilisi matematika feladatai
|