Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A C. 1659. feladat (2021. március)

C. 1659. Az AB szakasz A pontjából induló a félegyenes a szakasszal 0<α<90-os, a B-ből induló b félegyenes pedig 0<β<90-os szöget zár be. A két félegyenes az AB egyenese által meghatározott két különböző félsíkban helyezkedik el. Az AB átmérőjű kör az a-t A1-ben, a b-t pedig B1-ben metszi másodszor. Az A1B1 átmérőjű kör az a-ra illeszkedő egyenest A2-ben, a b-re illeszkedő egyenest pedig B2-ben metszi másodszor. Milyen összefüggés van α és β között, ha A1B1 és A2B2 merőlegesek?

(5 pont)

A beküldési határidő 2021. április 12-én LEJÁRT.


Megoldás. Tekintsük a következő ábrát, amelyen az AB átmérőjű C középpontú kört k1-gyel, az A1B1 átmérőjű D középpontú kört k2-vel jelöltük.

A k1 körben az A1B húr az A pontból α szög alatt látszik, ennek a húrnak a B1 pontból mért látószöge a kerületi szögek tétele szerint ugyancsak α. Ebből az is következik, hogy B2B1A1=α is igaz, de akkor a k2 körben a kerületi szögek tétele miatt fennáll, hogy

B2A2A1=α.

Ez azt jelenti, hogy a B2A2A1 és BAA1 egyenlő nagyságú szögek, melyeknek egyik szára ugyanazon az egyenesen van, ezért a másik két száruknak párhuzamosnak kell lenni, azaz

(1)ABA2B2.

Ezért, ha a feltétel alapján A1B1 merőleges A2B2-re, akkor (1) szerint A1B1AB is igaz.

Az A1B1 szakasz tehát a k1 körnek az AB átmérőre merőleges húrja, ezért az A1B1 szakasz D felezőpontja az AB egyenesen van. Ebből következik, hogy a B1BD olyan derékszögű háromszög, amelyben egyrészt B1BD=β, másrészt B2B1A1=α alapján BB1D=α teljesül, azaz

α+β=90.

Tehát ha a feladatban megadott feltételek mellett A1B1A2B2, akkor az α és β szögek összege egy derékszöggel egyenlő.

Megjegyzések.

1) Ha α és β a feltételnek megfelelő hegyesszögek, akkor a feladatban szereplő A1,B1,A2,B2 pontok mindegyike létrejön.

2) A feladat feltételei akkor is teljesülnek, ha α=β=45. Ekkor az A1 és B1 pontok létrejönnek, és mivel az ABA1 és ABB1 egyenlő szárú derékszögű háromszögek, ezért A1B1 merőlegesen felezi AB-t, vagyis a C,D pontok azonosak, tehát a k1,k2 körök is egybeesnek. Ennek az a következménye, hogy az A2,B2 pontok is létrejönnek, mégpedig úgy, hogy A=A2 és B=B2, azaz valóban fennáll a feladat A1B1A2B2 feltétele. Ekkor nyilvánvaló, hogy a teljesül megoldásban kapott α+β=90 összefüggés is.


Statisztika:

71 dolgozat érkezett.
5 pontot kapott:Antal Sára, Barát Benedek, Besze Zsolt, Bettesch Helga Adél, Borsos Balázs, Böröczky András Bálint, Cynolter Dorottya, Deák Gergely, Fehérvári Donát, Gecseg Bence, Győrffy Nándor, Halász Henrik, Herendi Réka, Horváth Milán, Hosszu Noel, Iványi Zsolt, Keresztes Alex Zsolt, Keszthelyi Eszter, Kiss 625 Dóra, Kovács Benedek Noel, Lőrincz László Lénárd, Lőw László, Murai Dóra Eszter, Novák Zalán Zoltán, Patricia Janecsko, Pekk Márton, Radzik Réka, Schneider Dávid, Szabó Viktória, Szabó Zóra, Szakács Domonkos, Szirmai Flóra, Szirtes Hanna, Tóth Gréta, Vincze Farkas Csongor, Werner Kinga, Wrana Gergő.
4 pontot kapott:Csáki Borbála, Csilling Dániel, Fekete Patrik, Foris Dávid, Han Ziying, Kurucz Márton, Petrányi Lilla, Simon 456 Dániel, Sipeki Márton, Szabó 423 Ágnes, Szabó Réka, Tomesz László Gergő, Waldhauser Miklós.
3 pontot kapott:7 versenyző.
2 pontot kapott:1 versenyző.
1 pontot kapott:6 versenyző.
0 pontot kapott:2 versenyző.
Nem versenyszerű:4 dolgozat.
Nem számítjuk a versenybe a születési dátum vagy a szülői nyilatkozat hiánya miatt:1 dolgozat.

A KöMaL 2021. márciusi matematika feladatai