Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A C. 1741. feladat (2022. november)

C. 1741. Az ABCD konvex négyszög AC és BD átlóinak metszéspontja M. Lehetséges-e, hogy az ABM, BCM, CDM, DAM háromszögek területe ebben a sorrendben egy

a) nemkonstans számtani sorozat,

b) nemkonstans mértani sorozat
közvetlen egymás utáni négy tagja?

Javasolta: Bíró Bálint (Eger)

(5 pont)

A beküldési határidő 2022. december 12-én LEJÁRT.


Megoldás. Jelöljük az ABM, BCM, CDM, DAM háromszög területét rendre T1, T2, T3, T4-gyel. Először bizonyítani fogjuk, hogy az ABM és CDM háromszögek területének szorzata megegyezik a BCM és DAM háromszögek területének szorzatával, azaz T1T3=T2T4.
A feltételeknek megfelelő ábrán megrajzoltuk az ABC és CDA háromszögek B, illetve D csúcsához tartozó BE és DF magasságát.

Az ABM, illetve BCM háromszögek T1, illetve T2 területére T1=AMBE2, illetve T2=CMBE2, ezért a két terület aránya

(1)T1T2=AMCM.

Hasonlóan egyszerű módon láthatjuk be a DAM és CDM háromszögeknek az AM, illetve CM oldalak közös DF magasságának segítségével, hogy

(2)T4T3=AMCM.

Az (1) és (2) egyenletek jobb oldalainak egyenlőségéből a bal oldalak egyenlősége nyilvánvalóan következik, ebből pedig

(3)T1T3=T2T4.

Tegyük fel, hogy a T1,T2,T3,T4 területek ebben a sorrendben egy nemkonstans számtani sorozat közvetlen egymás utáni tagjai. Ez akkor és csak akkor lehetséges, ha a számtani sorozat különbségét d-vel jelölve egyrészt d0, másrészt

T2=T1+d,T3=T1+2d,T4=T1+3d.

Ebből a (3) összefüggés alapján azt kapjuk, hogy

T1(T1+2d)=(T1+d)(T1+3d),

amelyből a műveletek elvégzésével és rendezéssel

2T1d+3d2=0

adódik. A kapott egyenlet bal oldalát szorzattá alakítjuk:

(4)d(2T1+3d)=0.

A (4) egyenlet szerint d=0 vagy 2T1+3d=0 lehetséges.
Mivel d0, ez azt jelenti, hogy a négy háromszög területe nem egyenlő.

Ezért csak 2T1+3d=0 állhat fenn, azaz ekkor T1=32d, ez pedig csak úgy lehetséges, ha d<0, vagyis a T1,T2,T3,T4 számok egy csökkenő számtani sorozat egymás utáni tagjai. Ez azonban nem valósulhat meg, mert ebből d=23T1 következne, innen pedig T3=13T1, illetve T4=T1 adódna. Ez pedig nyilván nem lehetséges, mert a háromszögek területei pozitív számok.

A feladat a) kérdésére tehát az a válasz, hogy az ABM, BCM, CDM, DAM háromszögek területei ebben a sorrendben nem lehetnek egy nemkonstans számtani sorozat közvetlen egymás utáni tagjai.

Tegyük fel most, hogy a T1,T2,T3,T4 területek számértéke ebben a sorrendben egy nemkonstans mértani sorozat közvetlen egymás utáni tagjai.
Ez akkor és csakis akkor lehetséges, ha a területek nem egyenlők és a T2 terület a T1 és T3 mértani közepe, a T3 terület pedig a T2 és T4 mértani közepe, vagyis

T2=T1T3,T3=T2T4,

ebből azonban (3) szerint az következik, hogy

(5)T2=T3.

A T2 és T3 számok egy mértani sorozat közvetlen egymás utáni tagjai, ezért (5) pontosan akkor valósulhat meg, ha a mértani sorozat q hányadosára q=1 teljesül, azaz a mértani sorozat tagjai mind egyenlők.

Ez azonban a feltétel miatt nem lehetséges, így az ABM, BCM, CDM, DAM háromszögek területei ebben a sorrendben egy nemkonstans mértani sorozat tagjai sem lehetnek.

A feladat mindkét részében nemleges választ kaptunk.

Megjegyzés. Ha megengednénk, hogy a feladatban szereplő sorozatok konstansok is lehetnek, akkor arra az eredményre jutnánk, hogy a T1,T2,T3,T4 területek számértéke mind számtani, mind mértani sorozat esetén egyenlő. Könnyen belátható, hogy ekkor az ABCD négyszög csak paralelogramma lehet.


Statisztika:

32 dolgozat érkezett.
5 pontot kapott:Baksa Anna, Bilicki Vilmos, Braun Zsófia, Fekete Patrik, Hajós Balázs, Halász Henrik, Kéki Edit, Keszthelyi Eszter, Laskai Botond, Mészáros Anna Veronika, Schneider Dávid, Sipeki Márton, Végh Lilian, Waldhauser Miklós.
4 pontot kapott:Fiser 234 Boldizsár, Seprődi Barnabás Bendegúz, Tomesz László Gergő.
3 pontot kapott:4 versenyző.
2 pontot kapott:2 versenyző.
1 pontot kapott:2 versenyző.
Nem versenyszerű:3 dolgozat.

A KöMaL 2022. novemberi matematika feladatai