![]() |
A C. 1787. feladat (2023. november) |
C. 1787. Az ABC hegyesszögű háromszögben az M magasságponton keresztül párhuzamost húzunk az AB oldallal, amely az AC, illetve BC oldalakat a D, illetve E pontban metszi. Az ABC háromszög körülírt körének egyik átmérője a CC1 szakasz. Számítsuk ki a DEC1 háromszög kerületét, ha AB=14.
(A Kvant nyomán)
(5 pont)
A beküldési határidő 2023. december 11-én LEJÁRT.
Megoldás. Mivel a háromszög hegyesszögű, így az M magasságpont, és a körülírt kör O középpontja a háromszög belső pontja.
A feltétel szerint CC1 a k körülírt kör átmérője, ezért CC1A és CC1B derékszögű háromszögek, melyeknek derékszögű csúcsa A, illetve B.
Legyen az AB oldal felezőpontja F, az M pontnak az AB oldal egyenesére vonatkozó tükörképe M′ és messe a C1A, illetve C1B egyenes a DE egyenest az X, illetve Y pontban. Tekintsük az alábbi ábrát.
Ismert tétel, hogy a magasságpontnak az oldalakra és az oldalfelező pontokra vonatkozó tükörképei a körülírt körön vannak. Ha most az M-nek az F pontra vonatkozó tükörképét M"-vel jelöljük, akkor az MM′M" háromszög középvonala az MT szakasz, ahol T a C-ből induló magasság talppontja.
Az FT középvonal párhuzamos az M′M" szakasszal, ezért szükségképpen MM′M"∢=90∘. Ez azonban csak úgy lehetséges, ha az M" pont azonos C1-gyel.
Az MC1 tehát felezi az AB szakaszt és AB∥XY, ezért könnyen belátható, hogy A az XC1, B pedig az YC1 szakasz felezőpontja, vagyis AB az XYC1 háromszög középvonala.
Eszerint az XDC1 háromszögben a DA magasságvonal felezi az XC1 alapot, ez csak úgy lehetséges, hogy az XDC1 háromszög egyenlő szárú, vagyis DX=DC1.
Hasonlóan egyszerűen láthatjuk be, hogy EB merőlegesen felezi az XC1 szakaszt, és ezért az YEC1 háromszög egyenlő szárú, tehát EY=EC1.
A kapott eredményeink azt jelentik, hogy a DEC1 háromszög kerülete: KDEC1=DC1+EC1+DE=DX+EY+DE, azaz
(1) | KDEC1=XY. |
Már megállapítottuk, hogy AB az XYC1 háromszög középvonala, ezért XY=2AB, így az AB=14 feltétel és (1) alapján
KDEC1=28.
Ezzel a megoldást befejeztük.
Megjegyzés. A két tétel, amely szerint a magasságpontnak az oldalakra és oldalfelező pontokra vonatkozó tükörképei a körülírt körön vannak, a Geometriai feladatgyűjtemény I. kötetének 1079., illetve 1081. feladata.
Statisztika:
32 dolgozat érkezett. 5 pontot kapott: Baksa Anna, Braun Zsófia, Fiser 234 Boldizsár, Harmincz Sára, Inokai Ádám, Iván Máté Domonkos, Károlyi József, Márfai Dóra, Nagy 292 Korina, Németh Hanna Júlia , Szabó Donát, Török Eszter Júlia, Wodala Gréta Klára. 4 pontot kapott: Alexandrova Angelina, Balogh Péter, Papp Zsófia. 3 pontot kapott: 1 versenyző. 2 pontot kapott: 5 versenyző. 0 pontot kapott: 3 versenyző.
A KöMaL 2023. novemberi matematika feladatai
|