Mathematical and Physical Journal
for High Schools
Issued by the MATFUND Foundation
Already signed up?
New to KöMaL?

Problem C. 1812. (April 2024)

C. 1812. Let \(\displaystyle a\), \(\displaystyle b\) and \(\displaystyle c\) denote the lengths of the sides of a triangle satisfying \(\displaystyle a+b=3c\). Let \(\displaystyle \alpha\) and \(\displaystyle \beta\) denote the angles opposite to sides \(\displaystyle a\) and \(\displaystyle b\), respectively. Prove that \(\displaystyle \cot{\frac{\alpha}{2}}\cdot{\cot{\frac{\beta}{2}}}=2\).

Croatian competition problem

(5 pont)

Deadline expired on May 10, 2024.


Sorry, the solution is available only in Hungarian. Google translation

1. megoldás. A feladatbeli háromszög létezik, ha az \(\displaystyle a\), \(\displaystyle b\), \(\displaystyle c\) oldalakra teljesül a háromszög-egyenlőtlenség. Ez fennáll, ha a pozitív \(\displaystyle a\), \(\displaystyle b\), \(\displaystyle c\) számokra igaz, hogy

\(\displaystyle a+b>c,\quad a+c>b,\quad b+c>a.\)

Az \(\displaystyle a+b=3c\) feltétel miatt \(\displaystyle a+b>c\) nyilván teljesül, a második egyenlőtlenség pontosan akkor, ha \(\displaystyle a+b+c>2b\), ebből a feltétel alapján \(\displaystyle 2c>b\) következik. A harmadik egyenlőtlenségből hasonlóan adódik, hogy \(\displaystyle 2c>a\) esetben áll fenn.

Ha tehát az \(\displaystyle a\), \(\displaystyle b\), \(\displaystyle c\) pozitív számokra érvényes, hogy

\(\displaystyle 2c>a,\quad 2c>b,\quad a+b=3c,\)

akkor a feladatbeli háromszög létezik. Ilyen számok például

\(\displaystyle a=11,~ b=10, ~c=7;\quad a=9, ~b=6,~ c=5;\quad a=4, ~b=5, ~c=3.\)

Legyen a feltételeknek megfelelő \(\displaystyle ABC\) háromszög \(\displaystyle r\) sugarú beírt körének középpontja \(\displaystyle K\), a beírt körnek az \(\displaystyle AB\) oldalon levő érintési pontja \(\displaystyle E\).

A háromszög kerülete a feltétel szerint \(\displaystyle a+b+c=4c\), ezért az \(\displaystyle s\) félkerület

\(\displaystyle (1)\)\(\displaystyle s=2c.\)

A háromszög területe kétféleképpen is felírható, a Héron-képlet szerint \(\displaystyle \displaystyle{T=\sqrt{s\cdot(s-a)\cdot(s-b)\cdot(s-c)}},\) a félkerülettel és a beírt kör sugarával \(\displaystyle T=s\cdot r\), ezért

\(\displaystyle (2)\)\(\displaystyle \displaystyle{\sqrt{s\cdot(s-a)\cdot(s-b)\cdot(s-c)}=s\cdot r}.\)

A (2) egyenletből négyzetre emelés és rendezés után azt kapjuk, hogy

\(\displaystyle (3)\)\(\displaystyle \displaystyle{\frac{s-a}{r}\cdot\frac{s-b}{r}=\frac{s}{s-c}}.\)

Ismert, hogy a háromszög \(\displaystyle A\), illetve \(\displaystyle B\) csúcsából a beírt körnek az oldalakon levő érintési pontjaihoz húzott szakaszok hossza \(\displaystyle s-a\), illetve \(\displaystyle s-b\), így az ábrán látható \(\displaystyle AE\), \(\displaystyle BE\) szakaszokra \(\displaystyle AE=s-a,\quad BE=s-b\). Ebből következik, hogy az \(\displaystyle AKE\) és \(\displaystyle BKE\) derékszögű háromszögekben \(\displaystyle \displaystyle{\ctg{\frac{\alpha}{2}}\cdot{\ctg{\frac{\beta}{2}}}=\frac{AE}{r}\cdot\frac{BE}{r}}\), ezért \(\displaystyle \displaystyle{\ctg{\frac{\alpha}{2}}\cdot{\ctg{\frac{\beta}{2}}}=\frac{s-a}{r}\cdot\frac{s-b}{r}}\), ebből pedig (3) alapján

\(\displaystyle \displaystyle{\ctg{\frac{\alpha}{2}}\cdot\ctg{\frac{\beta}{2}}=\frac{s}{s-c}},\)

innen pedig (1) szerint adódik, hogy

\(\displaystyle \displaystyle{\ctg{\frac{\alpha}{2}}\cdot\ctg{\frac{\beta}{2}}=\frac{2c}{c}=2}.\)

2. megoldás. A feltételeknek megfelelő háromszög létezésére vonatkozó megállapításaink azonosak az 1. megoldásban leírtakkal.

Használjuk fel ezután az

\(\displaystyle a=2R\sin\alpha,\quad b=2R\sin\beta,\quad c=2R\sin\gamma\)

összefüggéseket, ahol \(\displaystyle R\) a háromszög körülírt körének sugara. Az \(\displaystyle a+b=3c\) összefüggés alapján ebből adódik, hogy \(\displaystyle \sin\alpha+\sin\beta=3\sin\gamma\), illetve a \(\displaystyle \sin\gamma=\sin(180^{\circ}-\alpha-\beta)=\sin(\alpha+\beta)\) szerint

\(\displaystyle (4)\)\(\displaystyle \sin\alpha+\sin\beta=3\sin(\alpha+\beta).\)

A \(\displaystyle \displaystyle{\sin\alpha+\sin\beta=2\sin\frac{\alpha+\beta}{2}\cdot\cos\frac{\alpha-\beta}{2}}\) és a \(\displaystyle \displaystyle{\sin(\alpha+\beta)=2\sin\frac{\alpha+\beta}{2}\cdot\cos\frac{\alpha+\beta}{2}}\) azonosságok szerint (4)-ből adódik, hogy

\(\displaystyle \displaystyle{2\sin\frac{\alpha+\beta}{2}\cdot\cos\frac{\alpha-\beta}{2}=3\cdot2\sin\frac{\alpha+\beta}{2}\cdot\cos\frac{\alpha+\beta}{2}},\)

ahonnan a \(\displaystyle \displaystyle{2\sin\frac{\alpha+\beta}{2}\neq{0}}\) kifejezéssel osztva kapjuk, hogy \(\displaystyle \displaystyle{\cos\frac{\alpha-\beta}{2}=3\cos\frac{\alpha+\beta}{2}}\), innen pedig átrendezéssel

\(\displaystyle (5)\)\(\displaystyle \displaystyle{2\cos\frac{\alpha+\beta}{2}=\cos\frac{\alpha-\beta}{2}-\cos\frac{\alpha+\beta}{2}}.\)

Az (5) összefüggésben alkalmazzuk az \(\displaystyle \displaystyle{\frac{\alpha}{2}}\), \(\displaystyle \displaystyle{\frac{\beta}{2}}\) szögekre a megfelelő trigonometrikus addíciós tételeket:

\(\displaystyle \displaystyle{2\Bigg(\cos\frac{\alpha}{2}\cdot\cos\frac{\beta}{2}-\sin\frac{\alpha}{2}\cdot\sin\frac{\beta}{2}\Bigg)=2\sin\frac{\alpha}{2}\cdot\sin\frac{\beta}{2}}.\)

Ebből egyszerűsítéssel és rendezéssel kapjuk, hogy

\(\displaystyle (6)\)\(\displaystyle \displaystyle{\cos\frac{\alpha}{2}\cdot\cos\frac{\beta}{2}=2\sin\frac{\alpha}{2}\cdot\sin\frac{\beta}{2}}.\)

Az \(\displaystyle \alpha\) és \(\displaystyle \beta\) egy háromszög szögei, ezért \(\displaystyle \displaystyle{\frac{\alpha}{2}}\) és \(\displaystyle \displaystyle{\frac{\beta}{2}}\) hegyesszögek, tehát (6) jobb oldalának egyik tényezője sem nulla, vagyis

\(\displaystyle \ctg{\frac{\alpha}{2}}\cdot{\ctg{\frac{\beta}{2}}}=2,\)

és éppen ezt akartuk bizonyítani.


Statistics:

26 students sent a solution.
5 points:Balogh Péter, Braun Zsófia, Dancsák Dénes, Gyuricsek Ákos, Inokai Ádám, Iván Máté Domonkos, Pánovics Máté, Szabó Donát, Viczián Márk, Žigo Boglárka.
4 points:Baksa Anna, Bencze Mátyás, Hajdú Ábel, Locher Péter, Márfai Dóra, Papp Zsófia, Simon Bálint, Török Eszter Júlia, Wodala Gréta Klára.
3 points:1 student.
2 points:3 students.

Problems in Mathematics of KöMaL, April 2024