Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A C. 1829. feladat (2024. november)

C. 1829. Az egységnyi oldalú \(\displaystyle ABCD\) négyzet \(\displaystyle AB\) oldalán úgy vettük fel az \(\displaystyle E\), \(\displaystyle BC\) oldalán pedig az \(\displaystyle F\) pontot, hogy \(\displaystyle EDF\sphericalangle=45^{\circ}\). Határozzuk meg az \(\displaystyle EBF\) háromszög kerületének pontos értékét.

Javasolta: Bíró Bálint (Eger)

(5 pont)

A beküldési határidő 2024. december 10-én LEJÁRT.


1. megoldás. Az \(\displaystyle E\), \(\displaystyle F\) pontok a megfelelő oldalak belső pontjai, mert ha \(\displaystyle E\) és \(\displaystyle A\) egybeesne, akkor az \(\displaystyle EDF\sphericalangle=45^{\circ}\) feltétel miatt \(\displaystyle F=B\), ha pedig \(\displaystyle E\) és \(\displaystyle B\) lenne azonos, akkor \(\displaystyle F=C\) valósulna meg, de az \(\displaystyle EBF\) háromszög egyik esetben sem jönne létre.

Tekintsük az 1. ábrát, amelyen az \(\displaystyle EB=x\), \(\displaystyle FB=y\), \(\displaystyle EF=z\), valamint \(\displaystyle ADE\sphericalangle=\alpha\), \(\displaystyle CDF\sphericalangle=\beta\) jelöléseket alkalmaztuk.

1. ábra

A választott jelölésekkel egyrészt \(\displaystyle EA=1-x\), \(\displaystyle FC=1-y\), másrészt \(\displaystyle \alpha+\beta=45^{\circ}\).

Jelöljük \(\displaystyle F'\)-vel a \(\displaystyle BA\) félegyenesnek az \(\displaystyle A\)-n túl elhelyezkedő pontját úgy, hogy \(\displaystyle AF'=1-y\) teljesüljön (2. ábra).

2. ábra

Világos, hogy \(\displaystyle FDC\) és \(\displaystyle F'DA\) egybevágó derékszögű háromszögek, ezért \(\displaystyle F'DA\sphericalangle=\beta\), illetve \(\displaystyle F'D=FD\).

Az \(\displaystyle \alpha+\beta=45^{\circ}\) feltétel miatt \(\displaystyle F'DE\sphericalangle=45^{\circ}\).

Az \(\displaystyle F'DE\) és \(\displaystyle FDE\) háromszögekben \(\displaystyle ED\) közös, \(\displaystyle F'D=FD\) és a két háromszögben a két-két oldal által bezárt szög \(\displaystyle 45^{\circ}\)-os, tehát a két háromszög egybevágó.

Ez pontosan azt jelenti, hogy a \(\displaystyle D\) csúccsal szemben levő oldalak is egyenlők, azaz \(\displaystyle F'E=FE\), amelyből \(\displaystyle 1-x+1-y=z\) következik, innen pedig \(\displaystyle x+y+z=2\), tehát az \(\displaystyle EBF\) háromszög kerülete

\(\displaystyle K_{EBF}=x+y+z=2.\)

2. megoldás. Használjuk az 1. ábra jelöléseit, ezekkel

\(\displaystyle (1)\)\(\displaystyle \tg\alpha=1-x;\quad \tg\beta=1-y.\)

Alkalmazzuk a \(\displaystyle \displaystyle{\tg(\alpha+\beta)=\frac{\tg\alpha+\tg\beta}{1-\tg\alpha\cdot\tg\beta}}\) trigonometrikus azonosságot.

Mivel \(\displaystyle \alpha+\beta=45^{\circ}\), ezért \(\displaystyle \tg(\alpha+\beta)=1\), így (1) alapján

\(\displaystyle \displaystyle{1=\frac{1-x+1-y}{1-(1-x)\cdot(1-y)}},\)

ahonnan a műveletek elvégzésével és rendezéssel kapjuk, hogy

\(\displaystyle (2)\)\(\displaystyle \displaystyle{x+y=\frac{2+xy}{2}}.\)

A (2) összefüggésből következik, hogy \(\displaystyle \displaystyle{x^2+y^2+2xy=\frac{4+x^2y^2+4xy}{4}}\), innen pedig \(\displaystyle 4\)-gyel való szorzással és rendezéssel

\(\displaystyle (3)\)\(\displaystyle 4x^2+4y^2=4+x^2y^2-4xy.\)

Az \(\displaystyle EBF\) háromszögre felírt Pitagorasz-tétel szerint \(\displaystyle x^2+y^2=z^2\), ebből (3) felhasználásával kapjuk, hogy

\(\displaystyle (4)\)\(\displaystyle 4z^2=(2-xy)^2.\)

Mivel \(\displaystyle x<1\) és \(\displaystyle y<1\), ezért \(\displaystyle 2-xy>0\), tehát (4)-ből

\(\displaystyle 2z=2-xy\)

adódik, (2)-ből pedig

\(\displaystyle 2x+2y=2+xy.\)

Az utoljára kapott két egyenlet megfelelő oldalait összeadva \(\displaystyle 2x+2y+2z=4\), ezért az \(\displaystyle EBF\) háromszög kerülete

\(\displaystyle K_{EBF}=x+y+z=2.\)

Megjegyzések. 1) Az 1. megoldásban az \(\displaystyle F'DA\) háromszög az \(\displaystyle FDC\) háromszög \(\displaystyle D\) pont körüli \(\displaystyle -90^{\circ}\)-os elforgatottja.

2) Egyszerűen belátható, hogy ha \(\displaystyle E\) azonos \(\displaystyle A\)-val vagy \(\displaystyle B\)-vel, akkor az így létrejövő \(\displaystyle EBF\) torz háromszög kerülete ugyancsak \(\displaystyle 2\) egység.

3) A feladatban szereplő \(\displaystyle EBF\) háromszöget meg is szerkeszthetjük, például az alábbi módon.

Legyen az \(\displaystyle AB\) szakasz tetszőleges belső pontja \(\displaystyle E\). Rajzoljunk az \(\displaystyle E\) pontból érintőt a \(\displaystyle D\) középpontú, \(\displaystyle DA\) sugarú \(\displaystyle k\) negyedkörhöz az alábbi ábra szerint, az érintési pontot \(\displaystyle P\)-vel jelöljük.

3. ábra

Nyilvánvaló, hogy az \(\displaystyle EP\) érintő a \(\displaystyle BC\) szakaszt egy belső \(\displaystyle F\) pontban metszi. A körhöz külső pontból húzott érintőszakaszok hossza egyenlő, ezért

\(\displaystyle (5)\)\(\displaystyle AE=EP;\qquad PF=FC.\)

Tudjuk, hogy \(\displaystyle DA=DP=DC=1\), ezért az (5) egyenlőségekből az következik, hogy a \(\displaystyle DEA\) és \(\displaystyle DEP\) háromszögek egybevágók, hasonlóképpen egybevágók a a \(\displaystyle DFP\), illetve \(\displaystyle DFC\) háromszögek is. A háromszögek egybevágósága miatt

\(\displaystyle (6)\)\(\displaystyle ADE\sphericalangle=PDE\sphericalangle,\)
\(\displaystyle (7)\)\(\displaystyle PDF\sphericalangle=CDF\sphericalangle.\)

A (6) és (7) összefüggésekben szereplő szögek összege derékszög, ezért

\(\displaystyle (8)\)\(\displaystyle EDF\sphericalangle=45^{\circ}.\)

Az így szerkesztett \(\displaystyle E\) és \(\displaystyle F\) pontokra tehát teljesül, hogy \(\displaystyle EDF\sphericalangle=45^{\circ}\), illetve az 1. és 2. megoldás eredményének megfelelően \(\displaystyle K_{EBF}=2\).


Statisztika:

143 dolgozat érkezett.
5 pontot kapott:60 versenyző.
4 pontot kapott:3 versenyző.
3 pontot kapott:8 versenyző.
2 pontot kapott:20 versenyző.
1 pontot kapott:9 versenyző.
0 pontot kapott:23 versenyző.
Nem számítjuk a versenybe a születési dátum vagy a szülői nyilatkozat hiánya miatt:10 dolgozat.

A KöMaL 2024. novemberi matematika feladatai