A G. 615. feladat (2017. november) |
G. 615. \(\displaystyle 30^\circ\)-os hajlásszögű, elég hosszú lejtőn gyorsulva csúszik lefelé egy vízzel félig telt tartály. Mekkora szöget zár be a víz felszíne a lejtő síkjával, ha a súrlódás elhanyagolható?
(3 pont)
A beküldési határidő 2017. december 11-én LEJÁRT.
I. megoldás. A tartály (és vele együtt a víz) \(\displaystyle a=g\sin30^\circ=\tfrac{1}{2}g\) gyorsulással mozog a lejtőn lefelé. A víz felszínén lévő ,,folyadékdarabkák'' gyorsulása éppen akkora, mint amekkorát a rájuk ható nehézségi erő lejtő irányú komponense okozna. Ezek szerint a víz felületén lévő folyadékrészecskékre a környezetük nem fejt ki lejtő irányú erőt, ami akkor igaz, ha a víz felszíne párhuzamos a lejtő síkjával.
II. megoldás. A tartály (és vele együtt a folyadék) \(\displaystyle a=g\sin30^\circ=\tfrac{1}{2}g\) gyorsulással mozog a lejtőn lefelé.
A tartállyal együtt mozgó, tehát gyorsuló koordináta-rendszerből szemlélve a rendszert, ott a valódi erők mellett fellépnek még a gyorsulással ellentétes irányú ,,tehetetlenségi erők'' is. Ezek nagysága \(\displaystyle ma\), ahol \(\displaystyle m\) a vizsgált test tömege. (Ilyen látszólagos erőknek tulajdonítjuk azt, hogy egy hirtelen fékező autóbuszban előre esünk, ha nem kapaszkodunk.)
A tehetetlenségi erő és a nehézségi erő lejtő irányú komponense együtt nullát ad, a víz tehát ,,úgy érzi'', mintha a lejtőre merőleges irányú lenne a nehézségi gyorsulás. A víz felszíne tehát (az állandósult állapot beállta után) párhuzamos lesz a lejtő síkjával.
Statisztika:
42 dolgozat érkezett. 3 pontot kapott: Bekes Barnabás, Fekete Levente, Fincur Ádám, Hartmann Alice, Kis-Bogdán Kolos, Kiss 7007 Bálint, Láng Erik, Sebestyén Pál Botond, Szakáll Lili, Szántó Barnabás, Vaszary Tamás. 2 pontot kapott: Kovács Kristóf, Laposa Hédi, Sümegi Géza, Tuba Balázs. 1 pontot kapott: 10 versenyző. 0 pontot kapott: 17 versenyző.
A KöMaL 2017. novemberi fizika feladatai