![]() |
A G. 731. feladat (2021. január) |
G. 731. Egy kertvárosi övezetben, ahol 30 km/h a megengedett legnagyobb sebesség, egy autó – kicsit szabálytalanul – 36 km/h sebességgel halad. Megelőzi őt egy másik, ugyanolyan autó 54 km/h sebességgel. Éppen egymás mellett haladnak, amikor 20 méternyire előttük egy gyerek kiszalad az úttestre. A két autó sofőrje egyszerre kezd el ugyanolyan erősen fékezni.
a) Mekkora ,,megmaradó'' sebességgel halad el a gyerek mellett a gyorsabb autó, ha a lassabb autó éppen megáll a gyerek előtt?
b) Hogyan változik az eredmény, ha figyelembe vesszük azt is, hogy mindkét sofőr reakcióideje kb. 1 másodperc?
Közli: Csapodi Csaba, Budapest
(4 pont)
A beküldési határidő 2021. február 18-án LEJÁRT.
Megoldás. a) Ha az autóvezetők reakcióidejét nem vesszük figyelembe (vagyis pontosan akkor kezdenek el fékezni, amikor megpillantják a gyereket), akkor ugyanakkora úton, ugyanakkora fékezőerő lassítja a mozgásukat. Alkalmazhatjuk mindkét (egyforma tömegű) autóra a munkatételt:
12m⋅(36 kmh)2−W=0,
12m⋅(54 kmh)2−W=12m⋅v20,
ahonnan a gyorsabb autó ,,maradék'' sebessége
v0=√542−362 kmh=40,2 kmh.
Látható, hogy ebben a közelítésben (amikor a reakcióidőről nem veszünk tudomást) a v0 sebesség nem függ az autók és a gyerek kezdeti távolságától.
b) A lassabb autó sebessége v1=10 ms, a gyorsabb autóé v2=15 ms. A fékezés megkezdéséig a lassabb autó 10 m utat tesz meg, tehát s1=10 méter a fékútja, vagyis a lassulása
a=v212s1=5 ms2.
A gyorsabb autó ugyanekkora lassulással mozog, de a gyerekig csak s2=5 m hosszan tud fékezni, így a sebességét csak
v0=√v22−2as2≈13,2 ms≈48 kmh
értékre tudja csökkenteni.
Megjegyzés. Téves az a naiv vélemény, miszerint a kezdetben 54 km/h-val haladó autó 54−36=18 km/h sebességgel érkezik a gyerekhez. Még meglepőbb az eredmény, ha a reakcióidőt is figyelembe vesszük. A gyorsabb autó később kezd el fékezni, tehát rövidebb úton veszít a mozgási energiájából, emiatt a sebessége alig csökken a fékezés alatt, hiába van neki is ugyanolyan jó fékrendszere, mint a másik autónak.
Statisztika:
46 dolgozat érkezett. 4 pontot kapott: Beke Botond, Bencz Benedek, Bruder László, Buzási-Temesi Imre, Cynolter Dorottya, Fehérvári Donát, Jeney Zsolt, Jeszenői Sára, Láng Erik, Marozsi Lenke Sára, Molnár Kristóf, Móricz Benjámin, Patricia Janecsko, Richlik Márton, Szabó Réka, Szanyi Attila, Vágó Botond, Veszprémi Rebeka Barbara, Vincze Farkas Csongor, Waldhauser Miklós. 3 pontot kapott: Czirók Tamás, Dancsák Dénes, Hegedűs Máté Miklós, Josepovits Gábor, Kohut Márk Balázs, Kornya Gergely Csaba, Kovács Dorina , Országh Júlia, Schneider Dávid. 2 pontot kapott: 8 versenyző. 1 pontot kapott: 5 versenyző. 0 pontot kapott: 3 versenyző. Nem versenyszerű: 1 dolgozat.
A KöMaL 2021. januári fizika feladatai
|