A G. 809. feladat (2023. március) |
G. 809. Egy könnyű reszelővel kis méretű munkadarabot vízszintes síkban reszelünk. A két kezünk által kifejtett erők eredőjének hatásvonala átmegy a munkadarab felületének a közepén, és ez a hatásvonal \(\displaystyle 30^\circ\)-os szöget zár be a függőlegessel. Mekkora a reszelő és a munkadarab közötti súrlódási együttható?
(3 pont)
A beküldési határidő 2023. április 17-én LEJÁRT.
Megoldás. Mivel a reszelő könnyű, vagyis elhanyagolható tömegű, így a munkadarab által a reszelőre ható erő megegyezik a kezünk által kifejtett erő ellentettjével. (Feltehetjük, hogy a megmunkálás jelentős részében a reszelő egyenletes mozgást végez.) A munkadarab által a reszelőre ható ,,ferde'' erő vízszintes összetevőjét szokás súrlódási erőnek hívni, függőleges összetevőjét pedig a felületre merőleges nyomóerőnek. Ezek hányadosa egyrészt a csúszási súrlódási együtthatóval, másrészt az erő függőlegessel bezárt szögének tangensével egyezik meg, tehát a súrlódási együttható:
\(\displaystyle \mu=\tg{30^\circ}=0{,}58.\)
Statisztika:
25 dolgozat érkezett. 3 pontot kapott: Balázs Barnabás, Biró Kata, Csapó András, Földes Márton, Földi Albert, Jávor Botond, Licsik Zsófia, Sütő Áron, Szatmári Emese, Szirmai Nimród, Toplak Ágnes, Zámbó Luca. 2 pontot kapott: Ligeti Barnabás, Szabó 926 Bálint, Szabó 926 Bence, Žigo Boglárka. 1 pontot kapott: 1 versenyző. Nem versenyszerű: 7 dolgozat.
A KöMaL 2023. márciusi fizika feladatai