A G. 830. feladat (2023. november) |
G. 830. Egy vékony falú, 5 cm sugarú hengeres üvegedény fenéklapja kétszer vastagabb, mint a palástja. Legfeljebb milyen magas az edény, ha egy 30 fokos lejtőn a talpára állítva nem borul fel?
(A súrlódás olyan nagy, hogy az edény nem csúszik meg a lejtőn.)
(4 pont)
A beküldési határidő 2023. december 15-én LEJÁRT.
Megoldás. Az edény akkor nem borul fel, ha a \(\displaystyle T\) tömegközéppontján átmenő függőleges egyenes nem esik az üvegedény talpán kívülre.
A határesetet az ábra mutatja. Mivel \(\displaystyle O\,TP\) félszabályos háromszög (a \(\displaystyle 30^\circ\)-os lejtőnek köszönhetően),
\(\displaystyle OT=\sqrt3\,r,\)
ahol \(\displaystyle r\) a henger sugara.
Legyen a henger magassága \(\displaystyle h\), a palást vastagsága \(\displaystyle d\), a fenéklap vastagsága \(\displaystyle 2d\) és az üveg sűrűsége \(\displaystyle \varrho\). A fenéklap és a palást tömegének aránya:
\(\displaystyle \frac{m_\text{fenéklap}}{m_\text{palást}} = \frac{r^2\pi(2d)\varrho}{2r\pi hd\varrho}=\frac{r}{h}.\)
Ugyanilyen arányban osztja a \(\displaystyle T\) tömegközéppont az \(\displaystyle OS=h/2\) távolságot:
\(\displaystyle \frac{ST}{OT}=\frac{(h/2)-\sqrt3r}{ \sqrt3r}=\frac{r}{h}.\)
Ez \(\displaystyle h\)-ra nézve másodfokú egyenlet, amelynek pozitív megoldása:
\(\displaystyle h=\left(\sqrt3+\sqrt{3+2\sqrt3} \right)\,r \approx 21{,}4\ \textrm{cm}.\)
Statisztika:
35 dolgozat érkezett. 4 pontot kapott: Barth Albert Krisztián, Blaskovics Ádám, Csonka Áron, Fülöp Magdaléna, Kisida Kata, Szabó András, Vértesi Janka, Vincze Anna. 3 pontot kapott: Antal Áron, Bús László Teodor, Kis Boglárka 08, Szabó Márton, Varga 511 Vivien. 2 pontot kapott: 5 versenyző. 1 pontot kapott: 7 versenyző. 0 pontot kapott: 4 versenyző. Nem számítjuk a versenybe a születési dátum vagy a szülői nyilatkozat hiánya miatt: 3 dolgozat.
A KöMaL 2023. novemberi fizika feladatai