Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A G. 837. feladat (2024. január)

G. 837. Tekintsük 100 C-on és normál légköri nyomáson a víz folyékony és gáz halmazállapotú fázisát. Átlagosan hányszor messzebb van a szomszédos vízmolekulák középpontja egymástól a gőzfázisban, mint a folyadékfázisban?

(3 pont)

A beküldési határidő 2024. február 15-én LEJÁRT.


Megoldás. A folyékony vízben lényegében ,,érintkeznek'' egymással a szomszédos vízmolekulák, tehát középpontjuk távolsága megegyezik a vízmolekulák átmérőjével. Durva közelítésként tekintsük úgy, mintha egy-egy vízmolekulát bezárnánk egy akkora kockába, amelynek oldaléle megegyezik a vízmolekulák átmérőjével. Ezt az a1 méretet a víz 100C-on vett ϱ1 sűrűségével így fejezhetjük ki:

a1=3Mϱ1NA,

ahol M a víz moláris tömege, NA pedig az Avogadro-szám. Gőzfázisban ugyanezt a kockákra bontást megtehetjük, ezek oldaléle adja a molekulák középpontjának a2 átlagos távolságát:

a2=3Mϱ2NA,

ahol ϱ2 a 100C-os vízgőz sűrűsége.

A két képlet összevetéséből láthatjuk, hogy az átlagos távolságok aránya a sűrűségek fordított arányának köbgyökével egyezik meg:

a2a1=3ϱ1ϱ212.

Megjegyzés. Ha a1 fenti képletébe behelyettesítjük a víz sűrűségét, akkor 0,314nm értéket kapunk, ami durván 15%-kal tér el a vízmolekulák valódi 0,275nm-es átmérőjétől. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a vízmolekulák középpontjának átlagos távolságára túlságosan nagy értéket kaptunk, sőt inkább az igaz, hogy az átlagos távolság a vízben még nagyobb ennél, amit a hidrogénhíd kötések okozta laza szerkezettel magyarázhatunk.


Statisztika:

40 dolgozat érkezett.
3 pontot kapott:Barkóczi Lili Helka, Barth Albert Krisztián, Blaskovics Bálint, Bús László Teodor, Gerlei Dániel, Hrubi kristóf, Kis Boglárka 08, Méhes Mátyás , Milovecz Fruzsina Panka, Papp Emese Petra, Schmidt Marcell, Szabó Márton, Táborosi Sára, Vincze Anna.
2 pontot kapott:Görög Csanád Botond, Havasi Gergely, Jávor Botond, Szabó András, Tajta Sára.
1 pontot kapott:5 versenyző.
0 pontot kapott:11 versenyző.
Nem számítjuk a versenybe a születési dátum vagy a szülői nyilatkozat hiánya miatt:3 dolgozat.

A KöMaL 2024. januári fizika feladatai