![]() |
A G. 848. feladat (2024. március) |
G. 848. Hosszú, átlátszó anyagból készült, egyenes henger alaplapjának középpontjában vékony fénysugár lép be a hengerbe a környező levegőből. Milyen törésmutató esetében teljesül, hogy a fénysugár nem léphet ki a henger palástján át a levegőbe?
(4 pont)
A beküldési határidő 2024. április 15-én LEJÁRT.
Megoldás. A vékony fénysugár törése és visszaverődése abban a síkban történik, ami tartalmazza az egyenes henger szimmetriatengelyét (ami egyben a henger alaplapján a beesési merőleges is). Az ábra ezt a helyzetet mutatja, a téglalap alsó oldala a henger alaplapjának egyik átmérője, míg a két függőleges oldal a henger két szemközti alkotójának felel meg. Akkor nem történik teljes visszaverődés a henger palástján, vagyis akkor lép ki a fénysugár, ha az ottani beesési szög (90∘−β) elegendően kicsi, vagyis sin(90∘−β)≤1/n, ahol n a henger anyagának levegőre vonatkoztatott törésmutatója.
A palásthoz tartozó 90∘−β beesési szög akkor kicsi, ha az alaplapon a β törési szög nagy. A legnagyobb β törési szöghöz az alaplapon 90∘-os beesési szög tartozik (ez valójában csak elvi határ, mert 90∘-os beesési szög esetén a megtört nyaláb intenzitása nulla). Határesetben tehát β maximumára ezt írhatjuk fel: sinβmax=1/n.
Vonjuk össze a fenti két feltételt:
sin(90∘−βmax)=cosβmax≤1/n=sinβmax.
Ebből az következik, hogy tgβmax≥1, vagyis a βmax szögnek nagyobbnak vagy egyenlőnek kell lenni 45∘-nál. Egyenlőség esetén n=√2, egyébként a henger anyagának a levegőre vonatkoztatott törésmutatójának ennél kisebbnek kell lenni:
βmax≥45∘→1/n=sinβmax≥√22→n≤√2≈1,41.
Megállapíthatjuk tehát, hogy amennyiben a henger anyagának a törésmutatója √2-nél nagyobb, akkor a henger alaplapján belépő fénysugár semmilyen esetben sem léphet ki a henger palástján, hanem teljes visszaverődés történik. Érdekességként megemlítjük, hogy akármilyen fajta üvegből is készül a henger, a fénysugár nem lép ki a palástján, mert nincs olyan üveg, amelynek √2-nél kisebb lenne a törésmutatója (a legtöbb üveg törésmutatója 1,5 és 1,6 közötti érték).
Statisztika:
31 dolgozat érkezett. 4 pontot kapott: Barth Albert Krisztián, Blaskovics Ádám, Csonka Áron, Fülöp Magdaléna, Porcsin Gréta. 3 pontot kapott: Bús László Teodor, Jávor Botond, Kis Boglárka 08, Kisida Kata, Szabó András. 2 pontot kapott: 1 versenyző. 1 pontot kapott: 4 versenyző. 0 pontot kapott: 10 versenyző. Nem versenyszerű: 2 dolgozat. Nem számítjuk a versenybe a születési dátum vagy a szülői nyilatkozat hiánya miatt: 2 dolgozat.
A KöMaL 2024. márciusi fizika feladatai
|