![]() |
A G. 853. feladat (2024. május) |
G. 853. Egy rendőrautó az autópályán halad. Sebességét a számítógépes rendszer rögzítette, ez alapján készült az alábbi vr(t) grafikon. Egy motoros egyszer csak megelőzi a rendőrautót, a rendőrautó méri a motoros sebességét. Az um(t) grafikon azt mutatja, hogy mekkora a motoros sebessége a rendőrautóhoz viszonyítva.
a) Rajzoljuk meg a motoros földhöz viszonyított sebességének vm(t) grafikonját!
b) A grafikonokon ábrázolt időtartam alatt mikor volt a legtávolabb egymástól a két jármű? Mekkora ez a távolság?
c) A 60. másodperc után állandó sebességgel haladnak tovább. Mikor előzi vissza a rendőrautó a motorost?
Közli: Baranyai Klára, Veresegyház
(4 pont)
A beküldési határidő 2024. június 17-én LEJÁRT.
Megoldás. a) A motoros földhöz viszonyított sebessége:
vm(t)=vr(t)+um(t),
ami alapján megszerkeszthetjük a grafikont (felső grafikon piros görbéje):
b) Egy rövid Δt idő alatt a két jármű közötti távolság változása:
Δs=[vm(t)−vr(t)]Δt=um(t)Δt,
tehát egy adott idő alatt a távolság változását a két sebesség grafikon közötti terület, vagy (egyszerűbben) a relatív sebesség grafikon alatti terület adja meg. A t=0 pillanatban előzi le a motoros a rendőrautót, a távolságuk ekkor nulla. A távolság addig növekszik, amíg a motoros sebessége a nagyobb (t=50s). A legnagyobb távolság a rajzon halványpirossal jelölt terület nagysága:
smax=10⋅25+20⋅30+10⋅25+10⋅10=1200s⋅kmh=13km.
c) Ezután a rendőrautó a gyorsabb. Akkor éri utol a motorost, amikor a távolságuk újra nulla lesz. Azt kell megkeresnünk, hogy mikor lesz a rajzon halványkékkel jelölt terület egyenlő smax-szal:
10⋅10+(t0−60)⋅20=1200,
amiből t0=115s.
Statisztika:
39 dolgozat érkezett. 4 pontot kapott: Barth Albert Krisztián, Blaskovics Ádám, Blaskovics Bálint, Bohner Emese, Fülöp Magdaléna, Gerlei Dániel, Havas Dániel, Horváth 001 Botond , Kis Boglárka 08, Németh Ábel, Porcsin Gréta, Sógor-Jász Soma, Szabó András, Szabó Márton, Tajta Sára, Varga 511 Vivien. 3 pontot kapott: Bús László Teodor, Horváth Kristóf Dominik, Jávor Botond, Kisida Kata, Sipos Dániel Sándor, Vincze Anna. 2 pontot kapott: 5 versenyző. 1 pontot kapott: 7 versenyző. 0 pontot kapott: 3 versenyző.
A KöMaL 2024. májusi fizika feladatai
|