![]() |
A G. 862. feladat (2024. október) |
G. 862. Egy csigasor n darab, a méretétől függetlenül G súlyú mozgócsigából áll, a kötél ideálisnak tekinthető. Mekkora súlyt akasszunk a kötél végére, hogy a rendszer egyensúlyban legyen, ha a csigasor
a) lineáris és terheletlen (a) ábra),
b) arkhimédészi, és egy G súlyú csigával terheljük (b) ábra)?
(4 pont)
A beküldési határidő 2024. november 15-én LEJÁRT.
Megoldás. a) Az n mozgócsigát összesen 2n kötél tartja (mindegyik mozgócsiga jobb és bal oldalán egy-egy kötél). A kötélben végig azonos a feszítettség, tehát az n mozgócsiga nG súlyával 2nF erő tart egyensúlyt (2nF=nG). Így a rendszer egyensúlyához F=G/2 súlyú testet kell a kötél végére akasztani.
b) Az utolsó mozgócsiga a ráakasztott terheléssel együtt 2G súlyú, vagyis az utolsó mozgócsiga jobb és bal oldalához tartozó két kötélszárban a feszítőerő ennek fele, tehát G. Az utolsó előtti mozgócsiga G súlyához a kötél még ugyanekkora G erővel járul hozzá, így az ehhez a csigához tartozó két kötélszárban szintén G a feszítőerő. Ugyanezt a megfontolást tehetjük rendre az összes mozgócsigára, tehát az egyes (egymástól független) kötéldarabokban mindenhol G a feszítőerő, vagyis az állócsigán átvetett kötél végére egy G súlyú testet kell akasztanunk.
Statisztika:
32 dolgozat érkezett. 4 pontot kapott: Békési Máté, Csáki Anikó, Csonka Áron, Hegedüs Márk, Horváth Zsombor, József Áron, Kovács Artúr-Lehel, Majer Veronika, Patócs 420 Péter, Sipeki Andor, Szabó András, Szighardt Anna, Szilaj Petra, Szűcs Kitti, Tóth Domonkos. 3 pontot kapott: Vízhányó Janka. 2 pontot kapott: 5 versenyző. 1 pontot kapott: 6 versenyző. 0 pontot kapott: 3 versenyző. Nem versenyszerű: 1 dolgozat.
A KöMaL 2024. októberi fizika feladatai
|