A G. 869. feladat (2024. december) |
G. 869. Egy gépkocsi első, illetve hátsó kerekei egy olyan téglalap csúcsaiban helyezkednek el, melynek oldalai 4 m és 2 m, ahogy ez az ábrán látható.
a) Ha a hátsó kerekek alkotta szakasz középpontja az autó kanyarodásakor \(\displaystyle {R=10}~\mathrm{m}\) sugarú körön fordul körbe, akkor az autó vizes kerekei mekkora sugarú köröket rajzolnak a száraz aszfaltra?
b) Kanyarodás közben mekkora az első kerekek függőleges tengely körüli szögelfordulása?
(3 pont)
A beküldési határidő 2025. január 15-én LEJÁRT.
Megoldás. a) Az autó bal hátsó kereke 9 m, a jobb hátsó kerék pedig 11 m sugarú körön fordul. Az autó tiszta rotációt végez, ezért minden pontja olyan körön mozog, aminek ugyanott van a középpontja. Pitagorasz-tétel segítségével számíthatjuk ki, hogy a bal első kerék \(\displaystyle r_1=\sqrt{9^2+4^2}\,\mathrm{m}=9{,}85\,\mathrm{m}\), míg a jobb első kerék \(\displaystyle r_2=\sqrt{11^2+4^2}\,\mathrm{m}=11{,}7\,\mathrm{m}\) sugarú körön mozog.
b) A kerekeknek úgy kell elfordulniuk, hogy síkjuk merőleges legyen a körpályájuk sugarára. Merőlegesszárú szögek alapján számíthatjuk ki a két első kerék elfordulását:
\(\displaystyle \alpha_1=\arcsin\frac{4}{9{,}85}=\arctan\frac{4}{9}=24^\circ,\)
illetve
\(\displaystyle \alpha_2=\arcsin\frac{4}{11{,}7}=\arctan\frac{4}{11}=20^\circ.\)
Megállapíthatjuk, hogy a két első kerék elfordulási szöge nem azonos (esetünkben a két szögelfordulás közti különbség \(\displaystyle 4^\circ\)), a külső körön futó kerék elfordulása a kisebb.
Megjegyzések. 1. A feladatot megoldhatjuk geometriai szerkesztéssel (körzővel, vonalzóval), majd a kérdéses sugarakat és szögeket lemérhetjük vonalzóval és szögmérővel. Ez a módszer is teljes értékű megoldásként fogadható el.
2. A valóságban a jobb útfekvés érdekében a kormányozott kerekeket nemcsak elforgatják, hanem meg is döntik.
Statisztika:
A G. 869. feladat értékelése még nem fejeződött be.
A KöMaL 2024. decemberi fizika feladatai