![]() |
A G. 879. feladat (2025. február) |
G. 879. Ugyanaz a repülő, ugyanolyan magasan, ugyanakkora sebességgel, tiszta időben száll az égen. Vannak olyan napok, amikor nagyon hosszú csíkot húz maga után, máskor rövidebbet, és olyan is van, amikor egyáltalán nem látható csík a repülő után. Elsősorban mitől függ, hogy képződik-e csík, és hogy az milyen hosszú?
(3 pont)
A beküldési határidő 2025. március 17-én LEJÁRT.
Megoldás. Akkor képződik csík a repülő mögött, ha a levegőben lévő vízgőz túltelített. Ha nem túltelített, akkor egyáltalán nincs csík. Megfigyelhető az is, hogy a csík nem közvetlenül a repülő után jelenik meg, hanem egy kis távolsággal hátrább. Ennek oka az, hogy a repülőből kiáramló égéstermékek melegek, le kell hűlniük ahhoz, hogy a koromszemcsékre kicsapódhasson a vízgőz. A csík hosszúságával kapcsolatban nehezebb a válasz, mert több paraméter is szóba jöhet. A csík hossza függhet attól, hogy mennyire túltelített a levegő, hogy mekkora a hőmérséklet, hogy milyen erős a napsugárzás, milyen légköri áramlások, szelek vannak a magasban, stb. Ezek mind befolyásolhatják, hogy milyen gyorsan párolognak el a csíkot alkotó szemcsék, feltehetően jégkristályok.
Statisztika:
33 dolgozat érkezett. 3 pontot kapott: Hegedüs Márk, Kovács Tamás , Lakatos Levente, Majer Veronika, Szabó Tamás. 2 pontot kapott: Csáki Anikó, Dombóvári Nándor, Hollósi Dominik, Horváth Zsombor, József Áron, Kámán-Gausz Péter, Kerekes Zsófia Erzsébet , Medgyesi András, Molnár Sámuel , Németh Ábel, Szatmári Petra Nina, Szighardt Anna, Szilaj Petra. 1 pontot kapott: 9 versenyző. 0 pontot kapott: 1 versenyző. Nem számítjuk a versenybe a születési dátum vagy a szülői nyilatkozat hiánya miatt: 1 dolgozat.
A KöMaL 2025. februári fizika feladatai
|