Az I. 350. feladat (2014. május) |
I. 350. Egy 12 csapat részvételével zajló ifjúsági focitalálkozó adatait szeretnénk táblázatkezelő segítségével tárolni, és a csapatok eredményeit kiszámítani. A megoldáshoz három munkalapot használunk, melyek neve Csapatok, Körmérkőzés és Eredmények. A munkalapokon a feladat leírásában szereplő adatoktól és eredményektől jobbra, illetve azok alatt egy oszlop illetve sor kihagyása után tetszőleges segédszámítások végezhetők, de ezen kívül ne használjunk makrókat vagy más saját készítésű programot.
1. A Csapatok munkalap A1:A12 tartományában írjuk be a találkozón résztvevő csapatok nevét (mindenki maga dönti el, hogy mely csapatokat hívja meg).
2. A Körmérkőzés munkalapon a mintának megfelelően két táblázatot készítsünk: a bal oldali tartalmazza a csapatok egymás ellen játszott mérkőzésein a rúgott és kapott gólokat, a jobb oldali pedig a mérkőzések eredményét a szokásos \(\displaystyle \text{rúgott}: \text{kapott}\) formában. A bal oldali táblában adjunk véletlenszerű, 0 és 8 közötti értékeket gólként az egyes mérkőzésekhez a mintának megfelelően, illetve \(\displaystyle -1\) értéket a mérkőzést nem jelentő cellákba. A jobb oldali táblázatban szintén \(\displaystyle -1\) jelentse a szürkével jelölt részeket. Feltételes formázás segítségével a \(\displaystyle -1\)-et tartalmazó cellák háttér és írásszínét állítsuk szürkére.
3. Az Eredmény munkalap A2:A13 celláiban adjuk meg a csapatok nevét, majd mellette számítsuk ki a B oszlopban a rúgott, a C oszlopban a kapott gólok számát, a D oszlopban a gólkülönbséget.
4. Az E, F és G oszlopban határozzuk meg a csapat győzelmeinek, vereségeinek és elért döntetlenjeinek számát.
5. A H oszlopban adjuk meg a csapat által elért pontszámot: minden győzelemért 2, döntetlenért 1 és vereségért 0 pont jár.
6. Az I oszlopban adjuk meg a csapat helyezését, amely a pontok száma alapján történik, illetve pontegyenlőség esetén a jobb gólkülönbség dönt.
7. Az Eredmény munkalap fejlécét a B1:I1 cellákban az előbbi feladatok alapján értelemszerűen adjuk meg.
Teljes pontszámot azok a megoldások kaphatnak, amelyek egy-egy azonos jellegű tartományrészt egy, másolható képlettel határoznak meg. A mintának megfelelő egyszerű szegélyezést alkalmazzuk a munkalapokon szereplő kért táblázatrészeknél, illetve a segédszámításokat tartalmazó tartományokban is.
Beküldendő az i350 táblázatkezelő munkafüzet (.xls, .xlsx, ods, ...), amely tartalmazza a feladat megoldását.
(10 pont)
A beküldési határidő 2014. június 10-én LEJÁRT.
Mintamegoldásként Németh Balázs jászberényi, 8. osztályos (i350nb.xlsx) és Fényes Balázs 11. évfolyamos budapesti tanuló megoldását (i350fb.xls) adjuk közre.
Statisztika:
12 dolgozat érkezett. 10 pontot kapott: Fényes Balázs, Kovács 246 Benedek, Kovács Balázs Marcell, Mócsy Miklós, Németh 123 Balázs, Radnai Bálint. 9 pontot kapott: Gercsó Márk. 8 pontot kapott: 3 versenyző. 5 pontot kapott: 1 versenyző. 3 pontot kapott: 1 versenyző.
A KöMaL 2014. májusi informatika feladatai