Az I. 368. feladat (2015. február) |
I. 368. Barátunk számítógépet szeretne vásárolni, de nem tud eligazodni a processzorok egyes tulajdonságai között. Segítségül néhány CPU jellemzőiből, valamint informatika áruházakból és azok árlistáiból adatbázist építettünk, hogy megkönnyítsük a választást és a vásárlást.
Készítsünk új adatbázist i368 néven. Honlapunkról letölthető az ixyz.zip állományban a cpu.csv, ceg.csv és arlista.csv - pontosvesszővel tagolt, UTF-8 kódolású - szöveges állomány. A szöveges fájlok az első sorban tartalmazzák a mezőneveket. A táblák szerkezete a következő leírás szerinti. Importáljuk az állományokat és hozzuk létre a cpu, ceg és arlista táblákat, majd állítsuk be a megfelelő típusokat és kulcsokat.
Táblák:
Az arlista tábla kapcsolja össze a processzorok és cégek adatait, úgy, hogy természetesen minden üzletben egy termék csak egyszer, egy áron szerepel.
A következő feladatok megoldásánál a lekérdezéseket, táblákat és jelentéseket a zárójelben olvasható néven mentsük. Ügyeljünk arra, hogy a megoldásban pontosan a kívánt mezők az előírt néven szerepeljenek.
Szeretnénk megtudni, hogy mely processzorok a leggyorsabbak a három mért sebesség alapján. A három érték átlagát közvetlenül nem érdemes átlagolnunk, hiszen értékeik különböző tartományokba esnek, ezért a három sebesség mindegyikénél kiválasztjuk a maximumot, majd minden értéket a saját legnagyobb értékéhez viszonyítunk.
1. A számításhoz először hozzunk létre egy lekérdezést, amely az MBM1, MBM2 és MBM3 névvel meghatározza az egyes sebességértékek maximumát. (1maxbm)
2. Ezután készítsünk egy lekérdezést, amiben a processzorok id azonosítója és a három sebesség a megfelelő maximális értékkel történő osztás után szerepel SBM1, SBM2, SBM3 néven, valamint egy teljesitmeny mező, amely az előző három érték átlaga. (2teljes)
3. Készítsünk lekérdezést, amely teljesítmény szerinti csökkenő sorrendben megadja a processzorok és foglalatuk típusát és a teljesítmény értékét. (3sorban)
A processzorok csíkszélességének csökkentésével csökken a fogyasztás is. Ugyanakkor az egyre összetettebb, nagyobb órajellel működő, több processzormagot és esetleg beépített grafikus egységet is tartalmazó CPU-k fogyasztása meghaladja a kisebb tudású processzorok fogyasztását. Vizsgáljuk meg, hogy mennyiben támasztják alá az adatok ezeket az általános meglátásokat.
4. Bővítsük a cpu táblát egy GP nevű logikai mezővel, és készítsünk módosító lekérdezést, amely értékét meghatározza, hogy van-e grafikus egység a processzorban. (4gp)
5. Adjuk meg lekérdezéssel a processzormagok és szálak száma, valamint a csíkszélesség értéke szerinti csoportosításban az adott csoportba sorolható, grafikus egységet nem tartalmazó processzorok számát és fogyasztásuk átlagát. (5fogyaszt)
6. Készítsünk lekérdezést, amely megadja azoknak a processzoroknak a típusát, teljesítményét és fogyasztását, amelyek alap és turbo órajele között legalább 0,5 GHz a különbség. (6turbo)
7. Készítsünk lekérdezést, amely megadja a legalább 60% teljesítményű processzorok közül az első három legkisebb fogyasztású típusát és azon cégek nevét, akik forgalmazzák ezeket a processzorokat. (7kisfogy)
Barátunk végül is úgy dönt, hogy egy 8 magos AMD processzort választ, ezért most szeretné tudni, hogy milyen áron érhetők el ezek a IV. és XIII. kerületi boltokban.
8. Készítsünk lekérdezést, amely kilistázza a fenti feltételnek megfelelő processzorok típusát, teljesítményét, árát, valamint az üzletek nevét, irányítószámát és címét. (8amd8)
Barátunk közben úgy dönt, hogy nem csak abban a két kerületben érdeklik a fenti processzorok, hanem bármelyik webáruházban megvásárolná őket.
9. Adjuk meg lekérdezéssel annak a cégnek a nevét, amelynél a választott processzorok közül a legolcsóbban elérhető a választott eszközök egyike, valamint adjuk meg a processzor típusát és árát. (9web)
Barátunk végül úgy gondolja, hogy érdemes lenne megvizsgálni a talált processzorral hasonló árfekvésű többi CPU-t is, hátha egy kicsit több pénzért sokkal jobbat kaphatunk.
10. Készítsünk jelentést, amelyen megjelenítjük a 30000-40000 Ft árkategóriába eső processzorok típusát, teljesítményét, grafikus egységének típusát, árát, azon üzletek nevét, ahol a fenti tartományba eső árban kapható. A jelentés legyen a processzorok típusa szerint csoportosítva, azon belül ár szerint növekvő sorrendbe rendezve. A jelentés címe legyen ,,További processzorok 30-40 ezerért'', az adatok feletti fejléc ,,Típus, Ár, Cég Neve, Teljesítmény, Grafika'' szavakból álljon. A jelentés A4-es méretben, álló tájolással készüljön, az összes mező és érték legyen teljes egészében látható. Ha szükséges, készítsünk az adatok kiválasztásához lekérdezést. (10többi)
Forrás: a processzorokra vonatkozó adatok a CHIP magazin 2015. januári számából valók.
Beküldendő egy tömörített állományban (i368.zip) a megoldást tartalmazó adatbázis vagy az SQL lekérdezéseket tartalmazó szövegfájl (i368.odb, i368.accdb, i368.sql), valamint egy rövid dokumentáció (i368.txt, i368.pdf), amelyből kiderül az alkalmazott adatbázis-kezelő neve és verziószáma.
Letölthető fájl: ixyz.zip
(10 pont)
A beküldési határidő 2015. március 10-én LEJÁRT.
Mintaként Dombai Tamás 12. évfolyamos szekszárdi versenyző MS Office 2013-ban készült munkáját adjuk közre (i368.accdb).
Statisztika:
11 dolgozat érkezett. 10 pontot kapott: Dombai Tamás, Fényes Balázs, Kelkó Balázs, Kiss 107 Ádám, Kovács 246 Benedek, Kovács Balázs Marcell, Mócsy Miklós. 9 pontot kapott: Kazal Soma. 8 pontot kapott: 1 versenyző. 6 pontot kapott: 1 versenyző. 3 pontot kapott: 1 versenyző.
A KöMaL 2015. februári informatika feladatai