Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

Az I. 400. feladat (2016. április)

I. 400. Egy N×M (10N,M10000) téglalap alakú területen K (0K1000) darab különböző szélességű és hosszúságú téglalap elszórtan helyezkedik el. A téglalapok oldalai párhuzamosak a terület oldalaival, érintkezhetnek és átfedhetik egymást, de a területről nem nyúlhatnak ki.

Készítsünk programot i400 néven, amely a következő problémákat oldja meg.

A program olvassa be a standard input első sorából N-et, M-et és K-t, majd a következő K sorból a téglalapok bal felső, illetve jobb alsó sarkainak X és Y koordinátáit (egész számok).

A program írja a standard outputra a kérdésekre adott válaszokat soronként:

- soroljuk fel a beolvasás sorrendjében azoknak a téglalapoknak a sorszámát, amelyek a terület határához hozzáérnek;

- adjuk meg, hogy melyik az a téglalap, amelyik a legtöbb más téglalap valamelyik csúcsát tartalmazza; a számításnál az érintkezést ne vegyük figyelembe, több azonos téglalap esetén elegendő egyet megadni;

- adjuk meg, hogy hány olyan téglalap van, amely a többitől független, azaz nem ér egyetlen másik téglalaphoz sem, nem metszi, nem tartalmaz egy másikat sem, illetve őt sem tartalmazzák.

Példa (amelyben az újsor karakterek egy részét a tömörség kedvéért / jellel helyettesítettük):

Beküldendő egy tömörített i400.zip állományban a program forráskódja és rövid dokumentációja, amely tartalmazza a megoldás rövid leírását, és megadja, hogy a forrásállomány melyik fejlesztő környezetben fordítható.

(10 pont)

A beküldési határidő 2016. május 10-én LEJÁRT.


Mintamegoldás és értelmezés:

Szakali Benedek 10. osztályos tanuló Kecskemét, Kecskeméti Bányai Júlia Gimnázium megoldása: main.cpp

A terület határához érőket úgy szűrtem ki, hogy megvizsgáltam, van-e olyan koordinátájuk, ami a minimum vagy maximum értéket veszi fel.

A második feladatnál egy téglalap akkor tartalmaz egy csúcsot, ha a csúcs mindkét koordinátája a téglalap határain belül van.

A harmadik feladatnál azokat az eseteket vizsgáltam meg, amikor a másik téglalap nem lép kapcsolatba az éppen vizsgálttal. Ez akkor van így, ha a másik téglalap legkisebb x vagy y koordinátája is nagyobb, mint az éppen vizsgált téglalap legnagyobbja, illetve a másik téglalap legnagyobb x vagy y koordinátája is kisebb, mint az éppen vizsgált legkisebbje. Ha a vizsgálat hamis eredményt ad vissza, az éppen aktuális téglalap már nem lehet független.


Statisztika:

7 dolgozat érkezett.
10 pontot kapott:Hamrik Szabin, Kovács 246 Benedek, Nagy Ábel, Olexó Gergely, Szakali Benedek.
6 pontot kapott:1 versenyző.
1 pontot kapott:1 versenyző.

A KöMaL 2016. áprilisi informatika feladatai