Az I. 642. feladat (2024. november) |
I. 642. Néhány hazai meteorológiai állomás 1985 és 2019 között mért éves adatait vesszük górcső alá.
- Nyissunk egy üres táblázatkezelő munkafüzetet. Töltsük be egy üres munkalapra az A1 cellától kezdve az UTF-8 kódolású, tabulátorokkal tagolt metadat.txt fájl tartalmát. A munkalap kapja a metadatok nevet. Munkánkat mentsük idojaras néven a táblázatkezelő alapértelmezett formátumában.
- Formázzuk meg az adatokat a minta és a leírás szerint.
- Egyesítsük az A1:AJ1cellatartományt;
- szegélyezzük a munkalap adatokat vagy képleteket tartalmazó celláit;
- a munkalap betűtípusa legyen Arial, az alap betűméret 11 pont;
- az első sor betűmérete legyen 16 pontos, a betűk félkövérek;
- állítsunk be olyan oszlopszélességet, hogy minden adat látható legyen;
- a második sor legyen kb. dupla magasságú, a betűstílus legyen félkövér, a cellák függőlegesen és vízszintesen középre igazítottak az A2-es cellát kivéve – lásd a mintát;
- minden cella, amely képletet tartalmaz legyen sárga háttér- és zöld betűszínű;
- a mintákon halványsárga tónusú cellák kapjanak a minták szerinti tónust és félkövér betűtípust.
- Számítsuk ki az Országos átlagot tartalmazó sorokba az adott meteorológiai jellemzők évenkénti átlagát az összes évre, és az AK oszlopba az évek során mért legnagyobb értékét.
- Számítsuk ki a 70. sorban az egyes évek esőmentes napjainak számát.
- A 71. sor adatcelláiba kerüljön az adott évszám, amennyiben a lehullott csapadékösszeg nem érte el a 450 mm-t, különben a cella maradjon üres. A B72-es cellába számítsuk ki a teljes 1985–2019-es időszak évi csapadékátlagát.
- Az A74-es cellába kerüljön annak a mérőállomásnak a helye, ahol az évi legtöbb csapadékot mérték.
- Az A76-os cellába kerüljön annak a mérőállomásnak a helységneve, ahol a leghidegebb hőmérsékletet mérték, a B76-os cellába pedig az évszám, amikor feljegyezték a mért értéket.
- Készítsünk új diagramlapra halmozott oszlopdiagramot az évenkénti esős és esőmentes napok számáról a minta szerint. A diagramlap neve Esős napok legyen.
- Készítsünk új diagramlapra grafikont Budapest, Kecskemét és Kékestető átlaghőmérsékletéről. Jelenítsük meg az egyes adatsorok lineáris trendjét is a minta szerint. A diagramlap neve Átlaghőmérsékletek legyen.
- Készítsünk új diagramlapra grafikont a fagyos és hőségnapok alakulásáról. A fagyos napként való megjelölés feltétele, hogy a napi minimum-hőmérséklet 0 °C, vagy az alatt legyen. Hőségnap alatt azokat a napokat értjük, amikor a napi maximum-hőmérséklet eléri vagy meghaladja a 30 °C-ot. Jelenítsük meg az egyes adatsorok lineáris trendjét is a minta szerint. A diagramlap neve Fagyos és hőségnapok legyen.
Segédszámításokat az AL oszloptól jobbra, illetve a 78. sortól lefelé végezhetünk. A megoldásban saját függvény vagy makró nem használható.
Beküldendő egy tömörített i642.zip állományban a táblázatkezelő munkafüzet, illetve egy rövid dokumentáció, amelyben szerepel a megoldáskor alkalmazott táblázatkezelő neve, verziószáma.
Az adatok forrásai:
https://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_eves/i_met002ca.html
https://www.ksh.hu/ffi/3-8.html
Letölthető fájl: metadatok.txt
(10 pont)
A beküldési határidő 2024. december 16-án LEJÁRT.
Rajtik Sándor Barnabás kiemelkedő megoldása: idojaras.xlsx
Statisztika:
14 dolgozat érkezett. 10 pontot kapott: Gyönki Dominik, Illés Gergely Levente, Nagy 292 Korina, Rajtik Sándor Barnabás, Szabó Imre Bence. 9 pontot kapott: Bencze Mátyás, Szekeres Linda, Tóth Marcell Domonkos. 5 pontot kapott: 1 versenyző. 4 pontot kapott: 1 versenyző. 2 pontot kapott: 1 versenyző. Nem számítjuk a versenybe a születési dátum vagy a szülői nyilatkozat hiánya miatt: 1 dolgozat.
A KöMaL 2024. novemberi informatika feladatai