Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A P. 4816. feladat (2016. február)

P. 4816. Vízszintes síkon rögzített (végtelen hosszúnak tekinthető) vastag, egyenes vezetékben I=25 A erősségű áram folyik. A vezeték mellett, attól r0=1 cm távolságban a=5 cm, b=10 cm oldalú, téglalap alakú, zárt, rézdrótból készített keret nyugszik a síkon. Az áramot igen rövid idő alatt egyenletesen nullára csökkentjük. Mekkora sebességre tenne szert a keret, ha nem hatna rá súrlódási erő?

Közli: Holics László, Budapest

(5 pont)

A beküldési határidő 2016. március 10-én LEJÁRT.


Megoldás. Egyenes vezető változó erősségű árama változó indukciójú mágneses mezőt hoz létre maga körül, amelyek indukcióvonalai a vezetékkel koncentrikus körök, és merőlegesen metszik az ab területű, téglalap alakú vezetőhurok síkját. Ebben a hurokban az általa körülvett, időben változó mágneses fluxus áramot indít, melynek I1 nagysága a fluxus Δt ideig tartó egyenletes változása miatt időben állandó. (Az áram kikapcsolásának igen rövid ideje alatt a rézkeret nem tud számottevően elmozdulni, emiatt a mágneses fluxust számíthatjuk a keret eredeti helyén.)

A vezetőhurok oldalaira ható erők időben egyenletesen változnak, így az általuk t idő alatt létrehozott erőlökés számolható a kezdeti F erő felének megfelelő Ft/2 átlagértékkel. Az egyenes vezetékhez közelebbi b hosszúságú oldal mentén kialakuló mágneses indukció:

B(r0)=μ02πIr0,

a távolabbi b oldal mentén pedig

B(r0+a)=μ02πIr0+a.

(Az egyenes vezetékre merőleges a hosszúságú oldalakra ható Lorentz-erők eredője az ellentétes irányú áramok és a szimmetria miatt zérus.)

A vezetőhurokra ható összes erő, ha a hurokban I1 erősségű egyenáram folyik:

F=μ02πII1abr0(r0+a).

A vezetőhurokban keletkező áram erőssége:

I1=ER=1RΔΦΔt,

ahol R=(2a+2b)ϱ(elekt.)/A az A keresztmetszetű vezetékből készült, ϱ(elekt.) fajlagos ellenállású rézhuzal teljes ellenállása, Φ pedig a keret által körülölelt mágneses fluxus. Ez utóbbi – mivel nem homogén a vezetőhurok által körülvett mágneses mező – elemi fluxusok összegezésével számítható ki:

Φ=ΔΦ=B(r)bΔr=μ02πIbr0+ar0Δrr.

Az itt szereplő összeg vagy numerikusan, vagy integrálszámítással határozható meg, de megkapható a gázok izotermikus tágulásánál végzett munka hasonló kifejezésének ismeretében is:

r0+ar0Δrr=ln(1+ar0).

A fluxusváltozás üteme tehát:

ΔΦΔt=μ02πIbΔtln(1+ar0),

és így – a fentebbi képleteket is felhasználva – a drótkeretre ható erő az áram csökkenésének kezdetekor:

F=(μ02π)2I2Δtb2ar0(r0+a)A2(a+b)ϱ(elekt.)ln(1+ar0).

Az átlagosan F/2 nagyságú erő Δt idő alatt a ϱ(mech.) tömegsűrűségű, m=2(a+b)Aϱ(elekt.) tömegű drótkeretet

v=FΔt2m=(μ02π)2I28r0ϱ(elekt.)ϱ(mech.)1(1+r0a)(ab+1)2ln(1+ar0)0,0014 mms

sebességre gyorsítaná fel, ha nem lenne súrlódás a síklapon. (Felhasználtuk a réz – táblázatban megtalálható fajlagos ellenállás és tömegsűrűség – adatait is.) Látható, hogy a vezeték A keresztmetszete és az áram kikapcsolásának ideje kiesett a végképletből.


Statisztika:

27 dolgozat érkezett.
5 pontot kapott:Asztalos Bogdán, Balogh Menyhért, Bekes Nándor, Blum Balázs, Büki Máté, Fekete Balázs Attila, Forrai Botond, Ghada Alshalan, Iván Balázs, Jakus Balázs István, Kasza Bence, Kovács Péter Tamás, Sal Kristóf, Szentivánszki Soma , Szick Dániel, Tomcsányi Gergely, Zöllner András.
4 pontot kapott:Csorba Benjámin, Körmöczi Dávid, Mándoki László, Németh 777 Róbert, Páhoki Tamás.
3 pontot kapott:4 versenyző.
2 pontot kapott:1 versenyző.

A KöMaL 2016. februári fizika feladatai