Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A P. 4925. feladat (2017. március)

P. 4925. A határozatlansági reláció felhasználásával becsüljük meg, hogy legalább mekkora lenne egy 1011 m átmérőjű gömbbe zárt elektron energiája.

Közli: Légrádi Imre, Sopron

(4 pont)

A beküldési határidő 2017. április 10-én LEJÁRT.


Megoldás. A ,,gömbbe zárt'' elektron a gömb belsejében szabadon mozoghat, de a gömb falán nem képes áthatolni, emiatt a helyének bizonytalansága (határozatlansága) a gömb d átmérőjénél nem nagyobb. Ez érvényes mindhárom térbeli koordinátára, tehát

Δxd,Δyd,Δzd.

A Heisenberg-féle határozatlansági reláció szerint az elektron sebességének komponenseire érvényes:

vx2mΔxh4πmd,vy2mΔyh4πmdvz2mΔzh4πmd.

ahol =h/(2π)11034 J, m=91031 kg az elektron tömege és d=1011 m.

A gömbbe zárt elektron energiája ezek szerint

E=12m(v2x+v2y+v2z)332π2h2d2m46 aJ0,3 keV.

Megjegyzések. 1. A kiszámított energia alsó határa sokkal kisebb, mint az elektron mc2=510 keV nyugalmi energiája, ezért jogos volt a mozgási energia nemrelativisztikus képletének alkalmazása.

2. Az alkalmazott becslés nagyságrendileg helyesen adja meg a bezárt elektron energiáját, de az energia számszerű értéke – az alkalmazott közelítéstől függően – más is lehet. (A határozatlansági relációt gyakran Δ(mv)Δxh alakban írják fel; ebből az energiára kb. 50 keV adódik.) Ez a becslés éppúgy elfogadható, mint a fentebb megadott érték.

3. A ,,dobozba'' vagy gömb alakú ,,üregbe'' zárt elektron csak egy leegyszerűsített modell, ilyen helyzet ténylegesen nem valósítható meg. (Feltehető a kérdés: miből kellene készíteni egy ilyen üreg falát.) A kocka vagy gömb alakú üreg csak modellezi pl. a hidrogénatomot, ahol az elektront az atommag Coulomb-erőtere ,,zárja be'' egy kb. 1010 m átmérőjű térrészbe.


Statisztika:

30 dolgozat érkezett.
4 pontot kapott:Csuha Boglárka, Elek Péter, Fajszi Bulcsú, Kolontári Péter, Krasznai Anna, Magyar Róbert Attila, Tibay Álmos.
3 pontot kapott:Csire Roland, Fehér 169 Szilveszter, Jáger Balázs, Márton Benedek, Olosz Adél, Páhoki Tamás, Pszota Máté, Tóth Bence, Varga-Umbrich Eszter.
2 pontot kapott:12 versenyző.
1 pontot kapott:2 versenyző.

A KöMaL 2017. márciusi fizika feladatai